Samorząd powiatu biłgorajskiego zorganizował 16 marca uroczystości dedykowane sołtysom. Okazją był obchodzony w połowie marca Dzień Sołtysa. W powiatowym święcie wzięli udział sołtysi reprezentujący wszystkie gminy, powiatowi radni, wójtowie, burmistrzowie oraz zaproszeni goście.
Dzień sołtysa to coroczne święto datowane na 11 marca. – Święto to w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze. Jego celem jest zwrócenie uwagi na prace sołtysów oraz ich docenienie w polskiej wsi. W całym kraju jest około 40 tys. sołtysów. Wszystkich łączy pasja do służenia i pomocy innym – mówił prowadzący wydarzenie Marek Majewski.
Wydarzenie podzielone było na kilka elementów. W części oficjalnej znalazły się życzenia dla pań i panów sołtysów od starosty biłgorajskiego, przedstawicieli Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Urzędu Marszałkowskiego.
– Co roku spotykamy się, aby docenić rolę sołtysa, dostrzec jego zaangażowanie i podziękować za to co na co dzień robi dla swoich sołectw i mieszkańców. Sołtys to ktoś stoi najbliżej mieszkańców. To on najbardziej zna problemy wsi. To ktoś do kogo można przyjść, a on nigdy nie odmówi pomocy. Sołtys załatwi sprawę, której nie da się załatwić. Za to wszystko chcę Państwu podziękować – mówił Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. Dodał, że wszystkie działania podejmowane przez sołtysów wynikają z potrzeby serca, obowiązku i odpowiedzialność za sołectwa i mieszkańców. Starosta podziękował zgromadzonym za rozmowy, spotkania i sugestie. Życzył satysfakcji z pełnionej funkcji. – Życzę wam, abyście czuli się potrzebni i doceniani przez mieszkańców i urzędy gmin z którymi współpracujecie – mówił.
List do sołtysów skierował również Michał Mulawa, wicemarszałek Województwa Lubelskiego. Podkreślił w nim, że rola sołtysa w społecznościach lokalnych jest szczególnie ważna. – To odpowiedzialna służba na rzecz wspólnoty i reprezentowania jej interesów na zewnątrz. To na państwa barkach spoczywa zadanie integrowania ludzi w poczuciu bezpieczeństwa oraz w duchu sąsiedzkiej życzliwości i jedności. Dzięki państwa pracy orz wychodzeniu na przeciw realnym potrzebom i oczekiwaniom społeczności wiejskich wzrasta społeczne zaufanie, a nasz regon jest przyjaznym miejscem dla wszystkich jego mieszkańców – mówił.
Sołtysi otrzymali wydane przez Starostwo publikacje. W części wykładowej były prelekcje związane z rolnictwem i bezpieczeństwem. Podczas spotkania był także czas na dyskusję i wymianę zdań. Uroczystość uświetnił swym występem zespół ludowy z Zaburza.
Napisz komentarz
Komentarze