Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:12
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Pijana matka urodziło pijane dziecko. Noworodek jest w ciężkim stanie

W szpitalu urodziło się pijane dziecko. Według badań miało ponad promil alkoholu. Jego stan był bardzo ciężki. Szpital powiadomił o tym policję. Matce grozi więzienie.
W szpitalu urodziło się pijane dziecko. Według badań miało ponad promil alkoholu. Jego stan był bardzo ciężki.
W szpitalu urodziło się pijane dziecko. Według badań miało ponad promil alkoholu. Jego stan był bardzo ciężki.

Autor: iStock

Według nieoficjalnych informacji noworodek był w bardzo ciężkim stanie. Szef Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Medikor” nie chciał jednak mówić o szczegółach zdarzenia. Zasłonił się obowiązującą go tajemnicą lekarska. 

Matce grozi do 5 lat więzienia

Postępowanie – jak podał portal sadecznin.info – prowadzi Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu pod kątem artykułu 160 Kodeksu karnego. 

Mówi on o narażeniu człowieka „na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”. Grozi za to do 3 lat więzienia. 

Dodatkowo, jeśli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad dzieckiem, kara więzienia może wzrosnąć do 5 lat.

Powyżej promila alkoholu we krwi

– Materiał dowodowy wykazał, że we krwi narodzonego dziecka stwierdzono zawartość alkoholu na poziomie powyżej promila. Dziecko przebywa w szpitalu – powiedziała portalowi Gazeta Krakowska Sylwia Lenart-Cabała, prokuratorka rejonowa.

I dodała, że prokuratura wystąpiła do właściwego wydziału sądu, żeby ustanowić reprezentanta dla dziecka.

– Bo żaden z rodziców nie może go reprezentować – podkreśliła.

Wcześniej 23-letniej matce noworodka odebrano dwójkę dzieci.

Nieodwracalne uszkodzenie dziecka

Jak podaje Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, do picia alkoholu w ciąży przyznaje się nawet 38 proc. Polek.

– Żyją stereotypami, że czerwone wino jest dobre albo że piwo dobrze robi – powiedziała Faktom TVN dr Teresa Jadczak-Szumiło z KCPU.

Tymczasem kobieta w ciąży, która pije alkohol, ryzykuje uszkodzenie płodu. Może to powodować problemy psychiczne i fizyczne u dziecka zwane powszechnie zespołem FAS (ang. fetal alcohol syndrome). 

Takie dzieci – opisują specjaliści – często mają zaburzenia neurologiczne, słabiej rosną, nie rozwijają się tak, jak ich zdrowi rówieśnicy, miewają też małogłowie. 

– Dzieci z FAS mają trudność z koncentracją, z przyswajaniem wiedzy. Często też mają afazję, także mają duży problem ze zrozumieniem tego, co się do nich mówi – TVN24 cytuje Adriannę Szendo, psycholożkę z Domu Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji „Dom w Łodzi”. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama