Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 grudnia 2024 13:52
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Gm. Hrubieszów: Budowa gockiego centrum dotarła do półmetka

Pod koniec marca w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu odbyła się konferencja „Kamienie milowe hrubieszowskiej archeologii”. W jej trakcie podsumowano pierwszy etap budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w gockim skansenie.
Zakończono pierwszy etap budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu
Zakończono pierwszy etap budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu

„Kamienie milowe hrubieszowskiej archeologii” – pod takim hasłem odbyła się popularnonaukowa konferencja połączona z uroczystym podsumowaniem pierwszego etapu budowy „Laboratorium HISTORIAE GOTHORUM – Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu”. Podczas konferencji były naukowe prelekcje: „Europa patrzy” wygłoszona przez prof. dra hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie oraz „Magiczna Kotlina Hrubieszowska, czyli o Wandalach, Gotach i nie tylko” – to z kolei była prelekcja dr hab. Barbary Niezabitowskiej-Wiśniewskiej z tego samego Instytutu. A Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie wystąpił z prelekcją „Laboratorium, czyli co, dla kogo i kiedy?”.

Dwa tysiące zabytków

– Laboratorium to przede wszystkim ośrodek wielofunkcyjny – zarówno muzealny, edukacyjny i rozrywkowy, a także eksperymentalny. Chodzi to, aby można było w nim kompleksowo opowiedzieć o dziedzictwie archeologicznym całego powiatu hrubieszowskiego. Przy czym nie powinno to być jedynie miejsce dla tych, którzy interesują się archeologią. Ale również dla wszystkich potrzebujących miejsca do realizacji swoich pasji, pomysłów i planów – tłumaczy Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum w Hrubieszowie.

Centrum w „Wiosce Gotów” jest dwukondygnacyjne. Jego podziemna część jest położona kilka metrów pod powierzchnią gruntu. Natomiast nadziemna jest kilka metrów nad nią i zostanie utrzymana w stylistyce dotychczasowej zabudowy „Wioski Gotów”. Wewnątrz nowoczesnego muzeum będzie sala ekspozycyjna na 300 osób. To najważniejsza część Centrum. Będzie tam stała wystawa ilustrująca wędrówkę Gotów ze Skandynawii aż po Morze Czarne.

– Wystawa zgromadzi około 2 tys. zabytków z całej Polski, głównie z naszego regionu. Część multimedialna będzie wykorzystywała animacje i panele dotykowe. To dość nowoczesne technologie, jeżeli chodzi o muzealnictwo. Będzie tam także sala kinowa na 40 osób, gdzie będzie można obejrzeć krótki film Zdzisława Cozaca o wspomnianej wędrówce Gotów. Najpierw będzie można obejrzeć ten krótki film, a następnie w sali wystawowej obejrzeć różne zabytki, które szczegółowo potwierdzą obecność Gotów na naszym terenie – tłumaczy Bartłomiej Bartecki.

Szkielety i biżuteria

Na stałej multimedialnej wystawie będą eksponowane m.in. oryginalne zabytki (biżuteria ze złota, srebra, brązu, szkła i bursztynu, ceramika naczyniowa i użytkowa), a także szkielety prezentujące wyjątkowe zwyczaje pogrzebowe masłomęckich Gotów. W budynku znajdzie się też sala konferencyjna na 120 osób. Będzie także sala do prowadzenia rozmaitych warsztatów, a także punkt gastronomiczny i kawiarenka.

Uczestnicy konferencji wizytowali plac rozbudowy „Wioski Gotów” w Masłomęczu. Zawieszono gocką wiechę i spotkano się z wykonawcą inwestycji (spółka Karpat-Bud).

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Eh 15.04.2024 11:21
Święty Boże nie pomoże katpadbud

Mecenas 14.04.2024 14:53
Kto to finansuje?Goci wczesnogermańskie ludy Nawet przed wejściami do urzędów gmin GOTANIA To moze od razu napiszcie GERMANIA,Rzesza niemiecka tylko na to czekaKto was pozbawił myślenia?

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CebularzTreść komentarza: Rafał robi same przetargi i konkursy jest jak zoro taki sprawiedliwy tylko jak by miał odrobinę honoru to by np ustawił konkurs po panią Monikę ta jak ustawił konkurs pod dyrektora domu kultury lub dyrektora gospodarki komunalnej a nie pisze do gazety i się wybiela złożył skargę i zdziwiony że dostał odpowiedzData dodania komentarza: 25.12.2024, 09:05Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: OnaTreść komentarza: Wokół pana burmistrza afera za aferą... Przypadek?Data dodania komentarza: 24.12.2024, 21:37Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZewTreść komentarza: Jest koniec roku każdy jest zarobiony a u książąt trzeba wymienić drzwi przez jakąś patologię co tam mieszka,niech mają pretensje do tego co to zrobiłData dodania komentarza: 24.12.2024, 20:54Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: Ewa KTreść komentarza: Byłam na kawę czekałam 50min a było 5 osób i te łaski co nie umieją liczyć do 5złData dodania komentarza: 24.12.2024, 18:48Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: PedroPedroTreść komentarza: Każdy by chciał mieć taki biznes jak ta Pani na gminnym chlebie najlepiej sie .... Przetarg To uczciwość to samo robił Wnuk z Bratkowska w ZOO co ta rada chce zrobić z tą Panią układy....Data dodania komentarza: 24.12.2024, 18:46Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZibiTreść komentarza: Monika nie płacz wójek Heniek dał Ci wierzę za 1100zł a Ty robisz sobie biznes na majątku gminy. Dobrze Kowalik robi wywali całe to kolesiostwoData dodania komentarza: 24.12.2024, 18:43Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama