„Kamienie milowe hrubieszowskiej archeologii” – pod takim hasłem odbyła się popularnonaukowa konferencja połączona z uroczystym podsumowaniem pierwszego etapu budowy „Laboratorium HISTORIAE GOTHORUM – Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu”. Podczas konferencji były naukowe prelekcje: „Europa patrzy” wygłoszona przez prof. dra hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie oraz „Magiczna Kotlina Hrubieszowska, czyli o Wandalach, Gotach i nie tylko” – to z kolei była prelekcja dr hab. Barbary Niezabitowskiej-Wiśniewskiej z tego samego Instytutu. A Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie wystąpił z prelekcją „Laboratorium, czyli co, dla kogo i kiedy?”.
- Przeczytaj też: Masłomęcz: Powstaje gockie muzeum. Wiadomo kiedy będzie gotowe
Dwa tysiące zabytków
– Laboratorium to przede wszystkim ośrodek wielofunkcyjny – zarówno muzealny, edukacyjny i rozrywkowy, a także eksperymentalny. Chodzi to, aby można było w nim kompleksowo opowiedzieć o dziedzictwie archeologicznym całego powiatu hrubieszowskiego. Przy czym nie powinno to być jedynie miejsce dla tych, którzy interesują się archeologią. Ale również dla wszystkich potrzebujących miejsca do realizacji swoich pasji, pomysłów i planów – tłumaczy Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum w Hrubieszowie.
Centrum w „Wiosce Gotów” jest dwukondygnacyjne. Jego podziemna część jest położona kilka metrów pod powierzchnią gruntu. Natomiast nadziemna jest kilka metrów nad nią i zostanie utrzymana w stylistyce dotychczasowej zabudowy „Wioski Gotów”. Wewnątrz nowoczesnego muzeum będzie sala ekspozycyjna na 300 osób. To najważniejsza część Centrum. Będzie tam stała wystawa ilustrująca wędrówkę Gotów ze Skandynawii aż po Morze Czarne.
– Wystawa zgromadzi około 2 tys. zabytków z całej Polski, głównie z naszego regionu. Część multimedialna będzie wykorzystywała animacje i panele dotykowe. To dość nowoczesne technologie, jeżeli chodzi o muzealnictwo. Będzie tam także sala kinowa na 40 osób, gdzie będzie można obejrzeć krótki film Zdzisława Cozaca o wspomnianej wędrówce Gotów. Najpierw będzie można obejrzeć ten krótki film, a następnie w sali wystawowej obejrzeć różne zabytki, które szczegółowo potwierdzą obecność Gotów na naszym terenie – tłumaczy Bartłomiej Bartecki.
Szkielety i biżuteria
Na stałej multimedialnej wystawie będą eksponowane m.in. oryginalne zabytki (biżuteria ze złota, srebra, brązu, szkła i bursztynu, ceramika naczyniowa i użytkowa), a także szkielety prezentujące wyjątkowe zwyczaje pogrzebowe masłomęckich Gotów. W budynku znajdzie się też sala konferencyjna na 120 osób. Będzie także sala do prowadzenia rozmaitych warsztatów, a także punkt gastronomiczny i kawiarenka.
Uczestnicy konferencji wizytowali plac rozbudowy „Wioski Gotów” w Masłomęczu. Zawieszono gocką wiechę i spotkano się z wykonawcą inwestycji (spółka Karpat-Bud).
Napisz komentarz
Komentarze