Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 17:55
Reklama
Reklama

Gm. Hrubieszów: Budowa gockiego centrum dotarła do półmetka

Pod koniec marca w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu odbyła się konferencja „Kamienie milowe hrubieszowskiej archeologii”. W jej trakcie podsumowano pierwszy etap budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w gockim skansenie.
Zakończono pierwszy etap budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu
Zakończono pierwszy etap budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu

„Kamienie milowe hrubieszowskiej archeologii” – pod takim hasłem odbyła się popularnonaukowa konferencja połączona z uroczystym podsumowaniem pierwszego etapu budowy „Laboratorium HISTORIAE GOTHORUM – Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu”. Podczas konferencji były naukowe prelekcje: „Europa patrzy” wygłoszona przez prof. dra hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie oraz „Magiczna Kotlina Hrubieszowska, czyli o Wandalach, Gotach i nie tylko” – to z kolei była prelekcja dr hab. Barbary Niezabitowskiej-Wiśniewskiej z tego samego Instytutu. A Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie wystąpił z prelekcją „Laboratorium, czyli co, dla kogo i kiedy?”.

Dwa tysiące zabytków

– Laboratorium to przede wszystkim ośrodek wielofunkcyjny – zarówno muzealny, edukacyjny i rozrywkowy, a także eksperymentalny. Chodzi to, aby można było w nim kompleksowo opowiedzieć o dziedzictwie archeologicznym całego powiatu hrubieszowskiego. Przy czym nie powinno to być jedynie miejsce dla tych, którzy interesują się archeologią. Ale również dla wszystkich potrzebujących miejsca do realizacji swoich pasji, pomysłów i planów – tłumaczy Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum w Hrubieszowie.

Centrum w „Wiosce Gotów” jest dwukondygnacyjne. Jego podziemna część jest położona kilka metrów pod powierzchnią gruntu. Natomiast nadziemna jest kilka metrów nad nią i zostanie utrzymana w stylistyce dotychczasowej zabudowy „Wioski Gotów”. Wewnątrz nowoczesnego muzeum będzie sala ekspozycyjna na 300 osób. To najważniejsza część Centrum. Będzie tam stała wystawa ilustrująca wędrówkę Gotów ze Skandynawii aż po Morze Czarne.

– Wystawa zgromadzi około 2 tys. zabytków z całej Polski, głównie z naszego regionu. Część multimedialna będzie wykorzystywała animacje i panele dotykowe. To dość nowoczesne technologie, jeżeli chodzi o muzealnictwo. Będzie tam także sala kinowa na 40 osób, gdzie będzie można obejrzeć krótki film Zdzisława Cozaca o wspomnianej wędrówce Gotów. Najpierw będzie można obejrzeć ten krótki film, a następnie w sali wystawowej obejrzeć różne zabytki, które szczegółowo potwierdzą obecność Gotów na naszym terenie – tłumaczy Bartłomiej Bartecki.

Szkielety i biżuteria

Na stałej multimedialnej wystawie będą eksponowane m.in. oryginalne zabytki (biżuteria ze złota, srebra, brązu, szkła i bursztynu, ceramika naczyniowa i użytkowa), a także szkielety prezentujące wyjątkowe zwyczaje pogrzebowe masłomęckich Gotów. W budynku znajdzie się też sala konferencyjna na 120 osób. Będzie także sala do prowadzenia rozmaitych warsztatów, a także punkt gastronomiczny i kawiarenka.

Uczestnicy konferencji wizytowali plac rozbudowy „Wioski Gotów” w Masłomęczu. Zawieszono gocką wiechę i spotkano się z wykonawcą inwestycji (spółka Karpat-Bud).

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Eh 15.04.2024 11:21
Święty Boże nie pomoże katpadbud

Mecenas 14.04.2024 14:53
Kto to finansuje?Goci wczesnogermańskie ludy Nawet przed wejściami do urzędów gmin GOTANIA To moze od razu napiszcie GERMANIA,Rzesza niemiecka tylko na to czekaKto was pozbawił myślenia?

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama