Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 17:48
Reklama
Reklama

Gm. Mircze: Po 80 latach nadal pamiętają i oddają hołd

14 kwietnia w Smoligowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji wsi Smoligów, Ameryka, Łasków i Olszynka. 27 marca 1944 roku dopuścili się jej okupanci niemieccy i ukraińska jednostka SS-Galizien. Podczas uroczystości uczczono również pamięć poległych z partyzanckiego oddziału Batalionów Chłopskich. 14 lutego 1944 r. partyzanci pod dowództwem Stanisława Basaja ps. „Ryś” stoczyli zwycięską bitwę na polach Górki-Zabłocia z przeważającymi oddziałami SS i niemieckiej żandarmerii.
14 kwietnia w Smoligowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji wsi Smoligów, Ameryka, Łasków i Olszynka.
14 kwietnia w Smoligowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji wsi Smoligów, Ameryka, Łasków i Olszynka.

Uroczystość rozpoczęto uroczystym podniesieniem flagi Rzeczypospolitej Polskiej i wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Mszę świętą celebrował ks. Tomasz Giergiel, proboszcz Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Mirczu. Po nabożeństwie historyczny rys wydarzeń sprzed 80 lat przedstawił dyrektor GOK w Mirczu Przemysław Jeczeń. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa i wójt gminy Mircze Marta Małyszek. Następnie obecne na uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem w Smoligowie.

Podczas uroczystości poczty sztandarowe wystawili: 2. Hrubieszowski Pułku Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” (poczet chorągwiany), Światowy Związek Żołnierzy AK – Koło w Mirczu, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych – Koło Gminne w Mirczu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mirczu, delegacje Szkół Podstawowych w Kryłowie i Wiszniowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Mołożowie i Starej Wsi, a także Zarząd Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego w Mirczu.

Posterunek honorowy, poczet flagowy oraz wieńcowy wystawił 192. Batalion Obrony Pogranicza. Z repertuarem patriotycznym wystąpił zespół „Na Granicy”. Władze gminy Mircze podziękowały wszystkim uczestnikom uroczystości, a w szczególności Kazimierze Sobczuk ze Smoligowa i Helenie Żuk z Łaskowa, które były świadkami upamiętnionych wydarzeń.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama