Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:34
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Witaj Majowa Jutrzenko [ZDJĘCIA]

3 maja obchodzona jest rocznica przyjęcia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. W Biłgoraju świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Biłgoraj: Witaj Majowa Jutrzenko [ZDJĘCIA]
Tradycyjnie w obchodach uczestniczyli harcerze.

Po Eucharystii maszerującym pod Pomnik Jubileuszowy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, towarzyszyła Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Kolejnym punktem programu było podniesienie biało-czerwonej flagi na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał dr Adam Balicki. Historyk przybliżył okoliczności i znaczenie uchwalenia ustawy zasadniczej. Przeszła ona do historii jako najważniejszy akt prawny, który powstał w Rzeczypospolitej. Miała ona ratować Polskę i przyjęta była przy ogólnym aplauzie. Głos zabrał również Janusz Rosłan, który mówił o najbardziej wzruszających mementach podczas 21 lat pełnienia przez niego funkcji burmistrza. Mówił m.in. o patriotyzmie, odpowiedzialności i obojętności. 

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, ale nie pierwszą na świecie. Wynikała z wielu myśli politycznych oświecenia. Jej wielkość polega na tym, że w okresie kryzysu Rzeczpospolitej Polacy sami mogli wznieść się na wyżyny intelektualne i przyjąć akt prawny, który miał ratować Rzeczpospolitą. Konstytucja nie uratowała wolności. Wydarzenia w następnych latach doprowadziły do tego, że Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Pamięć o konstytucji była cały czas obecna. Kolejne rocznice uchwalenia konsytuacji dały okazję do przypominania, że istniało kiedyś państwo Polska, a Polacy stanowią naród. W 1918 roku, gdy odzyskaliśmy niepodległość, nie można było przywrócić konstytucji. Przyjęta w 1921 roku konstytucja nie odwoływała się wprost do Konstytucji 3 Maja, ale w wielu sytuacjach z niej czerpała. Konstytucja z 1931 roku była diametralnie inna, znosiła trójpodział władzy, oddając pełnię władzy w ręce prezydenta. Po zakończeniu II wojny światowej przyjęta została kolejna konstytucja. Nie nawiązywała ona do tradycji ustrojowych. Następnie w 1989 roku przystąpiono do prac nad kolejną ustawą zasadniczą. Jej efektem jest ustawa z 1997 roku.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama