Projekt Rowerowe Roztocze przewiduje wykonanie kilkuset kilometrów ścieżek rowerowych na obszarze szeroko rozumianego Roztocza. Trasa ścieżek przebiegać będzie przez pięć powiatów województwa lubelskiego. Koncepcja Rowerowego Roztocza opiera się na uzupełnieniu w odpowiednią infrastrukturę Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza. Będzie ona osią do rozwoju turystyki rowerowej od powiatu kraśnickiego przez powiat janowski, biłgorajski powiat tomaszowski.
Kilometry dróg rowerowych
Milowy krok w stronę realizacji projektu został postawiony. 23 maja w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej ścieżek rowerowych wraz z niezbędną infrastrukturą w ramach dwóch projektów: „Rowerowe Roztocze. Drogi pieszo-rowerowe w obszarach miejskich” i „Rowerowe Roztocze. Drogi pieszo-rowerowe w obszarach wiejskich”.
Czytaj też: Biłgoraj: Roztocze ma się rozwijać
W wyniku ich realizacji powstanie ponad 131 km dróg rowerowych i ścieżek pieszo-rowerowych w 68 lokalizacjach, a także miejsca obsługi rowerzystów wyposażone w niezbędną infrastrukturę, tablice informacyjne, stacje napraw rowerów, stacje ładowania rowerów i pojazdów elektrycznych (hulajnóg i skuterów).
Projekt w obszarach miejskich realizowany będzie przez dziesięciu partnerów. Zakłada wykonanie ponad 26 km dróg pieszo-rowerowych przez cztery powiaty: kraśnicki, janowski, biłgorajski, zamojski oraz sześć gmin: Goraj, Frampol, Józefów, Janów Lubelski, Kraśnik, Tomaszów Lubelski. W wybranych lokalizacjach wybudowanych zostanie osiem stacji ładowania pojazdów elektrycznych, w tym dla rowerów i skuterów. W ramach inwestycji powstaną także parkingi dla rowerów i punkty obsługi rowerzystów wyposażone w ławki i stojaki dla rowerów. Zamontowane zostaną także m.in. tablice informacyjne, monitoring i oświetlenie w miejscach szczególnie niebezpiecznych.
Miliony euro
Natomiast inwestycję w obszarach wiejskich zrealizuje 8 partnerów. Projekt będzie realizowany przez pięć powiatów: biłgorajski, janowski, zamojski, tomaszowski, kraśnicki oraz trzy gminy: Lubycza Królewska, Józefów i Szastarka. Planowane jest powstanie prawie 105,64 km nowych dróg pieszo-rowerowych w 41 lokalizacjach. Wybudowanych zostanie także osiem miejsc obsługi rowerzystów wyposażonych w małą architekturę drewnianą (wiaty, ławy, stoły, stojaki rowerowe), tablice informacyjne, stacje napraw rowerów, stacje ładowania rowerów elektrycznych.
Liderem projektów jest Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny, utworzony przez samorządy, którego członkiem jest samorząd powiatu biłgorajskiego. Szacowana wartość projektów wyniesie ponad 56 mln euro, z czego 47,77 mln euro to dofinansowanie unijne.
Przeczytaj: Tarnogród: Debatowali o bezpieczeństwie
Napisz komentarz
Komentarze