Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:50
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Lubycza Królewska: Melodie małej ojczyzny

Jedni grają folk i muzykę biesiadną, drudzy wykonują pieśni religijne, a jeszcze inni wolą rockowe brzmienia. Łączy ich zamiłowanie do muzyki i ogromna pasja, której bezinteresownie się poświęcają, przy okazji promując swoją małą ojczyznę – gminę Lubycza Królewska. Poznajmy bliżej te lokalne zespoły, które swoją twórczością wzbogacają kulturalny krajobraz gminy.
Lubycza Królewska: Melodie małej ojczyzny
Zespół Kresowiacy z Lubyczy Królewskiej.

Autor: Fot. Elżbieta Flis

Zespół Pogranicze gra od 2000 roku.

– Powstał z inicjatywy osób, które łączy pasja do muzyki – mówi nam Mirosław Pyter, związany z grupą od samego początku.

Pierwszym kierownikiem zespołu był Józef Wójtowicz. Po około siedmiu latach stery przejął Antoni Szuberski.

Czytaj też: Dni Tomaszowa Lubelskiego nabierają kolorów! Zobacz zdjęcia

– Misją Pogranicza jest aktywne promowanie kultury i folkloru naszego regionu. Zespół uczestniczył w wielu przeglądach folklorystycznych, przeglądach pieśni partyzanckiej, religijnej oraz w innych uroczystościach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Pogranicze dwukrotnie koncertowało na Litwie i wielokrotnie na Ukrainie – pisał o zespole Antoni Szuberski.

W 2010 roku Pogranicze otrzymało Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. W maju br. stery w zespole przejął Mirosław Pyter.

– Cały zespół jest niezmiernie wdzięczny Antoniemu Szuberskiemu za wieloletnią opiekę artystyczną – podkreśla obecny kierownik grupy.

Już od 11 lat w Lubyczy Królewskiej działa zespół Pasja. Wykonuje głównie pieśni religijne, ale w repertuarze ma również m.in. utwory patriotyczne, ludowe czy ambitniejszy pop.

– Tworzymy naprawdę zgrany zespół. Rozumiemy się bez słów – mówi nam Iwona Sawiak, która założyła Pasję i dzisiaj kieruje grupą.

Zespół tworzą głównie panie, ale ostatnio zaczynają dołączać również panowie – instrumentaliści. Pasja często występowała na przeglądach, nierzadko z sukcesami. Z Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym zespół wrócił z “Bursztynowym Różańcem”. Pasja chętnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w gminie Lubycza Królewska. Teraz zespół przygotowuje się do koncertu uwielbienia, którego jest współorganizatorem.

Przeczytaj: Powiat tomaszowski: Bierzemy pod lupę urzędowe strony internetowe gmin

Kapela Lubycka powstała w 2021 roku, ale jej korzenie sięgają 2006 r., kiedy działała jako Orkiestra Strażacka. Dzisiaj w repertuarze grupa ma m.in. utwory folkowe, biesiadne, patriotyczne i religijne. Kapelę tworzy dziś 9 osób. Kierownikiem zespołu jest Jan Flis. Kapela występuje na przeglądach, uroczystościach kościelnych i gminnych oraz na jubileuszach jednostek OSP. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Kapeli Lubyckiej był występ podczas 600–lecia Lubyczy Królewskiej.

Zespół został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska”.

– Dziękujemy za tak zaszczytne wyróżnienie i pozytywną ocenę naszej twórczości i działalności na rzecz kultury, promowania naszej gminy oraz roztoczańskich klimatów małej ojczyzny – mówi Zofia Woszczak, kierownik administracyjny Kapeli Lubyckiej.

Zespół Anielskie Głosy działa przy Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lubyczy Królewskiej. Powstał ok. 1,5 roku temu. Tworzą go m.in. nauczycielki i uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Repertuar Anielskich Głosów to głównie pieśni religijne, chociaż nie tylko.

– Nasz zespół stara się wychwytywać wartości chrześcijańskie z całego przekroju pieśni. Nie zawsze to muszą być piosenki religijne. Chodzi o takie utwory, które mają w sobie nutę egzystencjalną, skłaniającą do refleksji – opowiada ks. Jerzy Frankiewicz, opiekun i założyciel zespołu.

Stąd też w wykonaniu Anielskich Głosów można usłyszeć np. „Tolerancję” Stanisława Sojki czy też utwór „Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka.

Zespół Kresowiacy to grupa seniorów z Lubyczy Królewskiej, która od trzech lat swoją muzyką i entuzjazmem udowadnia, że wiek nie stanowi przeszkody w realizacji pasji. Zespół powstał spontanicznie w ramach zajęć muzycznych Klubu Seniora i skupia osoby w różnym wieku, które łączy miłość do śpiewu oraz chęć wspólnego spędzania czasu.

Repertuar Kresowiaków jest różnorodny – od tradycyjnych piosenek ludowych, przez pieśni patriotyczne i religijne, po znane i lubiane przeboje muzyki rozrywkowej. Zespół regularnie koncertuje w lokalnym środowisku, dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń artystycznych.

– Dla nas śpiewanie to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim źródło radości i satysfakcji. Dzięki wspólnemu muzykowaniu czujemy się potrzebni i docenieni – podkreśla Maria Bielak, która prowadzi zespół.

W gminie Lubycza Królewska można też usłyszeć cięższe brzmienia. Grajdołowcy to działający od 15 lat amatorski zespół rockowy z Machnowa Nowego.

– Gramy głównie covery. Mamy w repertuarze kawałki m.in. takich zespołów jak Lady Pank czy Happysad – mówi Kamil Gontarz, założyciel grupy.

Zespół Grajdołowcy występuje w składzie: Sebastian Greszta – perkusja, Kamil Gontarz – gitara basowa, Michał Kudyba – gitara, Kuba Rybiński – gitara, Angela Szum – saksofon, Idalia Wielgus – wokal. W najbliższym czasie Grajdołowców będzie można usłyszeć na Dniach Lubyczy Królewskiej i Dniach Machnowa.

Czytaj też: Lubycza Królewska: Piknik Służb Mundurowych udał się świetnie. Zobacz zdjęcia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama