Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 7 lipca 2024 21:12
Reklama
Reklama

Lubycza Królewska: Melodie małej ojczyzny

Jedni grają folk i muzykę biesiadną, drudzy wykonują pieśni religijne, a jeszcze inni wolą rockowe brzmienia. Łączy ich zamiłowanie do muzyki i ogromna pasja, której bezinteresownie się poświęcają, przy okazji promując swoją małą ojczyznę – gminę Lubycza Królewska. Poznajmy bliżej te lokalne zespoły, które swoją twórczością wzbogacają kulturalny krajobraz gminy.
Lubycza Królewska: Melodie małej ojczyzny
Zespół Kresowiacy z Lubyczy Królewskiej.

Autor: Fot. Elżbieta Flis

Zespół Pogranicze gra od 2000 roku.

– Powstał z inicjatywy osób, które łączy pasja do muzyki – mówi nam Mirosław Pyter, związany z grupą od samego początku.

Pierwszym kierownikiem zespołu był Józef Wójtowicz. Po około siedmiu latach stery przejął Antoni Szuberski.

Czytaj też: Dni Tomaszowa Lubelskiego nabierają kolorów! Zobacz zdjęcia

– Misją Pogranicza jest aktywne promowanie kultury i folkloru naszego regionu. Zespół uczestniczył w wielu przeglądach folklorystycznych, przeglądach pieśni partyzanckiej, religijnej oraz w innych uroczystościach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Pogranicze dwukrotnie koncertowało na Litwie i wielokrotnie na Ukrainie – pisał o zespole Antoni Szuberski.

W 2010 roku Pogranicze otrzymało Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. W maju br. stery w zespole przejął Mirosław Pyter.

– Cały zespół jest niezmiernie wdzięczny Antoniemu Szuberskiemu za wieloletnią opiekę artystyczną – podkreśla obecny kierownik grupy.

Już od 11 lat w Lubyczy Królewskiej działa zespół Pasja. Wykonuje głównie pieśni religijne, ale w repertuarze ma również m.in. utwory patriotyczne, ludowe czy ambitniejszy pop.

– Tworzymy naprawdę zgrany zespół. Rozumiemy się bez słów – mówi nam Iwona Sawiak, która założyła Pasję i dzisiaj kieruje grupą.

Zespół tworzą głównie panie, ale ostatnio zaczynają dołączać również panowie – instrumentaliści. Pasja często występowała na przeglądach, nierzadko z sukcesami. Z Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym zespół wrócił z “Bursztynowym Różańcem”. Pasja chętnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w gminie Lubycza Królewska. Teraz zespół przygotowuje się do koncertu uwielbienia, którego jest współorganizatorem.

Przeczytaj: Powiat tomaszowski: Bierzemy pod lupę urzędowe strony internetowe gmin

Kapela Lubycka powstała w 2021 roku, ale jej korzenie sięgają 2006 r., kiedy działała jako Orkiestra Strażacka. Dzisiaj w repertuarze grupa ma m.in. utwory folkowe, biesiadne, patriotyczne i religijne. Kapelę tworzy dziś 9 osób. Kierownikiem zespołu jest Jan Flis. Kapela występuje na przeglądach, uroczystościach kościelnych i gminnych oraz na jubileuszach jednostek OSP. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Kapeli Lubyckiej był występ podczas 600–lecia Lubyczy Królewskiej.

Zespół został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska”.

– Dziękujemy za tak zaszczytne wyróżnienie i pozytywną ocenę naszej twórczości i działalności na rzecz kultury, promowania naszej gminy oraz roztoczańskich klimatów małej ojczyzny – mówi Zofia Woszczak, kierownik administracyjny Kapeli Lubyckiej.

Zespół Anielskie Głosy działa przy Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lubyczy Królewskiej. Powstał ok. 1,5 roku temu. Tworzą go m.in. nauczycielki i uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Repertuar Anielskich Głosów to głównie pieśni religijne, chociaż nie tylko.

– Nasz zespół stara się wychwytywać wartości chrześcijańskie z całego przekroju pieśni. Nie zawsze to muszą być piosenki religijne. Chodzi o takie utwory, które mają w sobie nutę egzystencjalną, skłaniającą do refleksji – opowiada ks. Jerzy Frankiewicz, opiekun i założyciel zespołu.

Stąd też w wykonaniu Anielskich Głosów można usłyszeć np. „Tolerancję” Stanisława Sojki czy też utwór „Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka.

Zespół Kresowiacy to grupa seniorów z Lubyczy Królewskiej, która od trzech lat swoją muzyką i entuzjazmem udowadnia, że wiek nie stanowi przeszkody w realizacji pasji. Zespół powstał spontanicznie w ramach zajęć muzycznych Klubu Seniora i skupia osoby w różnym wieku, które łączy miłość do śpiewu oraz chęć wspólnego spędzania czasu.

Repertuar Kresowiaków jest różnorodny – od tradycyjnych piosenek ludowych, przez pieśni patriotyczne i religijne, po znane i lubiane przeboje muzyki rozrywkowej. Zespół regularnie koncertuje w lokalnym środowisku, dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń artystycznych.

– Dla nas śpiewanie to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim źródło radości i satysfakcji. Dzięki wspólnemu muzykowaniu czujemy się potrzebni i docenieni – podkreśla Maria Bielak, która prowadzi zespół.

W gminie Lubycza Królewska można też usłyszeć cięższe brzmienia. Grajdołowcy to działający od 15 lat amatorski zespół rockowy z Machnowa Nowego.

– Gramy głównie covery. Mamy w repertuarze kawałki m.in. takich zespołów jak Lady Pank czy Happysad – mówi Kamil Gontarz, założyciel grupy.

Zespół Grajdołowcy występuje w składzie: Sebastian Greszta – perkusja, Kamil Gontarz – gitara basowa, Michał Kudyba – gitara, Kuba Rybiński – gitara, Angela Szum – saksofon, Idalia Wielgus – wokal. W najbliższym czasie Grajdołowców będzie można usłyszeć na Dniach Lubyczy Królewskiej i Dniach Machnowa.

Czytaj też: Lubycza Królewska: Piknik Służb Mundurowych udał się świetnie. Zobacz zdjęcia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner B  firma PETROL
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: szanowny panie moderatorze a podobno taki jest w kronice ,kogo pan reprezentuje???bo te komentarze ze skrótami obrazliwymi !!!! nie przystoją chyba ????chyba ,że to już nie jest gazeta a ściekData dodania komentarza: 07.07.2024, 14:16Źródło komentarza: Wielkie zwolnienia w PKP Cargo. Kilka tysięcy osób straci pracęAutor komentarza: KlikTreść komentarza: PKPK Cargo - 8 lat rządów Pisu w gospodarce jak w pigułce. Grupa Azoty Puławy strata netto za IV kwartał 2024 prawie 1,5 miliarda złotych. Geniusze i patrioci Sasina i Kaczyńskiego. Nobel z ekonomii należy się im jak psu buda!!!Data dodania komentarza: 07.07.2024, 11:29Źródło komentarza: Wielkie zwolnienia w PKP Cargo. Kilka tysięcy osób straci pracęAutor komentarza: WładekTreść komentarza: Bzdury. Miód kremowany truskawkowy, czyli albo miód albo produkt miodopodobny (czyli dolewka soku). Miód z truskawką, ale miód truskowkowy. I Wy to jeszcze promujecie. Jak żyję ani ja, ani moi koledzy pszczelarze o takim miodzie nie słyszeli. Pszczoły z truskawek nie zbierają nektaru! Jeśli już to tylko pyłekData dodania komentarza: 07.07.2024, 10:09Źródło komentarza: PERŁY BIZNESU 2024: Miód szałwiowy - Miody Niewirkowskie (Produkt Roku)Autor komentarza: Wujek D.Treść komentarza: no PO prostu debilData dodania komentarza: 07.07.2024, 10:02Źródło komentarza: Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Autor komentarza: !Treść komentarza: Bedą zatrudniać i jezdzić ukrainskie pociągi!Data dodania komentarza: 06.07.2024, 19:06Źródło komentarza: Wielkie zwolnienia w PKP Cargo. Kilka tysięcy osób straci pracęAutor komentarza: cała Doopę !Treść komentarza: rudy ,uj donałT sprowadza nazioniemiecką kolej do Polski, mają wagony towarowe jeszcze z czasów II WŚ. A jak będzie mało to ukrupy nam POmogą , dostali też POzwolenie na jazdę swoimi pociągami PO Polsce !!! Zdaniem rudego .uja jest to żeby zarabiali wszyscy tylko nie Polacy !!!Data dodania komentarza: 06.07.2024, 10:02Źródło komentarza: Wielkie zwolnienia w PKP Cargo. Kilka tysięcy osób straci pracę
Reklama
Reklama