Zespół Pogranicze gra od 2000 roku.
– Powstał z inicjatywy osób, które łączy pasja do muzyki – mówi nam Mirosław Pyter, związany z grupą od samego początku.
Pierwszym kierownikiem zespołu był Józef Wójtowicz. Po około siedmiu latach stery przejął Antoni Szuberski.
Czytaj też: Dni Tomaszowa Lubelskiego nabierają kolorów! Zobacz zdjęcia
– Misją Pogranicza jest aktywne promowanie kultury i folkloru naszego regionu. Zespół uczestniczył w wielu przeglądach folklorystycznych, przeglądach pieśni partyzanckiej, religijnej oraz w innych uroczystościach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Pogranicze dwukrotnie koncertowało na Litwie i wielokrotnie na Ukrainie – pisał o zespole Antoni Szuberski.
W 2010 roku Pogranicze otrzymało Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. W maju br. stery w zespole przejął Mirosław Pyter.
– Cały zespół jest niezmiernie wdzięczny Antoniemu Szuberskiemu za wieloletnią opiekę artystyczną – podkreśla obecny kierownik grupy.
Już od 11 lat w Lubyczy Królewskiej działa zespół Pasja. Wykonuje głównie pieśni religijne, ale w repertuarze ma również m.in. utwory patriotyczne, ludowe czy ambitniejszy pop.
– Tworzymy naprawdę zgrany zespół. Rozumiemy się bez słów – mówi nam Iwona Sawiak, która założyła Pasję i dzisiaj kieruje grupą.
Zespół tworzą głównie panie, ale ostatnio zaczynają dołączać również panowie – instrumentaliści. Pasja często występowała na przeglądach, nierzadko z sukcesami. Z Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym zespół wrócił z “Bursztynowym Różańcem”. Pasja chętnie bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w gminie Lubycza Królewska. Teraz zespół przygotowuje się do koncertu uwielbienia, którego jest współorganizatorem.
Przeczytaj: Powiat tomaszowski: Bierzemy pod lupę urzędowe strony internetowe gmin
Kapela Lubycka powstała w 2021 roku, ale jej korzenie sięgają 2006 r., kiedy działała jako Orkiestra Strażacka. Dzisiaj w repertuarze grupa ma m.in. utwory folkowe, biesiadne, patriotyczne i religijne. Kapelę tworzy dziś 9 osób. Kierownikiem zespołu jest Jan Flis. Kapela występuje na przeglądach, uroczystościach kościelnych i gminnych oraz na jubileuszach jednostek OSP. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Kapeli Lubyckiej był występ podczas 600–lecia Lubyczy Królewskiej.
Zespół został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska”.
– Dziękujemy za tak zaszczytne wyróżnienie i pozytywną ocenę naszej twórczości i działalności na rzecz kultury, promowania naszej gminy oraz roztoczańskich klimatów małej ojczyzny – mówi Zofia Woszczak, kierownik administracyjny Kapeli Lubyckiej.
Zespół Anielskie Głosy działa przy Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lubyczy Królewskiej. Powstał ok. 1,5 roku temu. Tworzą go m.in. nauczycielki i uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Repertuar Anielskich Głosów to głównie pieśni religijne, chociaż nie tylko.
– Nasz zespół stara się wychwytywać wartości chrześcijańskie z całego przekroju pieśni. Nie zawsze to muszą być piosenki religijne. Chodzi o takie utwory, które mają w sobie nutę egzystencjalną, skłaniającą do refleksji – opowiada ks. Jerzy Frankiewicz, opiekun i założyciel zespołu.
Stąd też w wykonaniu Anielskich Głosów można usłyszeć np. „Tolerancję” Stanisława Sojki czy też utwór „Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka.
Zespół Kresowiacy to grupa seniorów z Lubyczy Królewskiej, która od trzech lat swoją muzyką i entuzjazmem udowadnia, że wiek nie stanowi przeszkody w realizacji pasji. Zespół powstał spontanicznie w ramach zajęć muzycznych Klubu Seniora i skupia osoby w różnym wieku, które łączy miłość do śpiewu oraz chęć wspólnego spędzania czasu.
Repertuar Kresowiaków jest różnorodny – od tradycyjnych piosenek ludowych, przez pieśni patriotyczne i religijne, po znane i lubiane przeboje muzyki rozrywkowej. Zespół regularnie koncertuje w lokalnym środowisku, dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń artystycznych.
– Dla nas śpiewanie to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim źródło radości i satysfakcji. Dzięki wspólnemu muzykowaniu czujemy się potrzebni i docenieni – podkreśla Maria Bielak, która prowadzi zespół.
W gminie Lubycza Królewska można też usłyszeć cięższe brzmienia. Grajdołowcy to działający od 15 lat amatorski zespół rockowy z Machnowa Nowego.
– Gramy głównie covery. Mamy w repertuarze kawałki m.in. takich zespołów jak Lady Pank czy Happysad – mówi Kamil Gontarz, założyciel grupy.
Zespół Grajdołowcy występuje w składzie: Sebastian Greszta – perkusja, Kamil Gontarz – gitara basowa, Michał Kudyba – gitara, Kuba Rybiński – gitara, Angela Szum – saksofon, Idalia Wielgus – wokal. W najbliższym czasie Grajdołowców będzie można usłyszeć na Dniach Lubyczy Królewskiej i Dniach Machnowa.
Czytaj też: Lubycza Królewska: Piknik Służb Mundurowych udał się świetnie. Zobacz zdjęcia
Napisz komentarz
Komentarze