Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:51
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Sochy pamiętają! Uroczystość upamiętniająca pacyfikację wsi

Powodem krwawej pacyfikacji były zaległości w płaceniu kontyngentów oraz pomoc udzielana partyzantom. 1 czerwca 1943 r. o świcie oddziały niemieckiej policji i SS spacyfikowały wieś Sochy (gm. Zwierzyniec). Zginęło blisko 200 osób, a wieś została doszczętnie spalona. 1 czerwca w Sochach odbyła się uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę pacyfikacji.
1 czerwca w Sochach odbyła się uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę pacyfikacji.
1 czerwca w Sochach odbyła się uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę pacyfikacji.

Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji pomordowanych mieszkańców w miejscowym kościele filialnym. Kazanie wygłosił ks. Janusz Dudzicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Tereszpolu, który wspomniał m.in. o trwających na świecie konfliktach zbrojnych, w tym na Ukrainie i w Strefie Gazy. Dodał, że należy wyciągać wnioski z historii, aby się nie powtórzyła.

Poseł Sławomir Zawiślak, który stoi na czele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, przypomniał, że w Sochach doszło do jednej z brutalniejszych zbrodni popełnionych przez niemieckiego okupanta na polskiej ludności.

Głos zabrała też Edyta Wolanin, burmistrz Zwierzyńca. – To miejsce, na którym stoimy, nosi ze sobą blizny i ślady wydarzeń z 1 czerwca 1943 roku., kiedy to niemieccy okupanci w bestialski sposób zamordowali około 200 osób – naszych bliskich, sąsiadów, przyjaciół – powiedziała pani burmistrz. – Dziś, gdy upamiętniamy te wydarzenia, nasze myśli kierujemy w stronę ofiar – kobiet, dzieci, starców, którzy zostali pozbawiani życia tylko dlatego, ze byli Polakami i mieszkali w Sochach. Ich cierpienia i niewinność przypomina o okrucieństwie wojny. Należy znać historię, aby ona się nie powtórzyła. Chcemy, aby młodzież pamiętała, że ta wolność, w której żyjemy, nie jest dana nam raz na zawsze. Musimy o nich dbać i pielęgnować.

O część artystyczną zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzna w Zwierzyńcu. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta ze Zwierzyńca pod dyrekcją Mariusza Czochry. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli ocaleni żyjący świadkowie tamtych wydarzeń.

Tegoroczną uroczystość zakończyło złożenie przez delegacje wiązanek, kwiatów oraz zniczy pamięci przed pomnikiem pomordowanych podczas pacyfikacji mieszkańców Soch.

1 czerwca 1943 r. o świcie oddziały niemieckiej policji i SS spacyfikowały wieś. Mordowano wszystkich mieszkańców bez względu na ich wiek i płeć. Domy podpalano wraz ze znajdującymi się tam rannymi. Po dwóch godzinach akcji policja i SS wycofała się z Soch. Ocalali zaczęli wychodzić ze swych kryjówek i poszukiwać bliskich. Wtedy nadleciało kilka niemieckich samolotów, z których strzelano do pozostających na polach. Wieś została doszczętnie spalona. Według szacunków historyków w wyniku niemieckiej pacyfikacji zginęło co najmniej 180 osób. Zbrodnię przeżyło kilkudziesięciu mieszkańców wsi. W większości trafili oni później do obozu przejściowego w Zamościu, skąd zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama