Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:14
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Strzegą granicy od dwóch dekad. 20-lecie powstania Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie

Nadbużański Oddział Straży Granicznej świętował 20-lecie istnienia Placówki SG w Chłopiatynie. Jubileusz był okazją do uhonorowania służby funkcjonariuszy oraz podkreślenia roli placówki w zapewnieniu bezpieczeństwa. – Głównym zagrożeniem związanym z ochroną granicy państwowej na tym terenie jest nielegalna migracja – mówi rzecznik prasowy NOSG.
Nadbużański Oddział Straży Granicznej świętował 20-lecie istnienia Placówki SG w Chłopiatynie.
Nadbużański Oddział Straży Granicznej świętował 20-lecie istnienia Placówki SG w Chłopiatynie.

Autor: NOSG

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele Zesłania Ducha Świętego, po której odbył się uroczysty apel na terenie strażnicy. W wydarzeniu wziął udział Komendant Nadbużańskiego Oddziału SG, gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, wraz z kadrą kierowniczą, a także przedstawiciele władz lokalnych, prokuratury, innych służb mundurowych oraz zaproszeni goście.

Maszt obserwacyjny

Ppłk SG Dariusz Pedo, Komendant Placówki SG w Chłopiatynie, powitał gości i przedstawił historię oraz specyfikę służby placówki. Podczas apelu wyróżniający się funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG otrzymali odznaczenia, wyróżnienia i awanse. Zwieńczeniem obchodów 20-lecia Placówki SG w Chłopiatynie był piknik rodzinny, podczas którego dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, a wszyscy uczestnicy mieli okazję zobaczyć sprzęt służbowy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Placówka Straży Granicznej w Chłopiatynie powstała 28 maja 2004 roku. Wówczas była to dwunasta strażnica na 460-kilometrowym odcinku granicy chronionym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie. Budowano ją od września 2002 roku. Kosztowała 6 mln zł. Dzisiaj w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej pełni służbę około 2,5 tys. funkcjonariuszy SG, a Placówka w Chłopiatynie jest jedną z 20 placówek NOSG.

– W skład infrastruktury Placówki SG Chłopiatyn wchodzi budynek administracyjny oraz osobny budynek garażowy. PSG Chłopiatyn posiada również blok mieszkalny dla funkcjonariuszy znajdujący się obok placówki. Strażnica została wyposażona m.in. w maszt obserwacyjny uzbrojony w kamery do obserwacji dziennej i nocnej – mówi nam kpt. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy NOSG.

Pierwszym komendantem placówki w Chłopiatynie był kpt. Franciszek Tymbel (aktualnie ppłk rezerwy, funkcję pełnił do 2012 r.), po nim strażnicą dowodzili: Sebastian Hałasa (w latach 2012-2015, obecnie ppłk rezerwy), Grzegorz Buczek (2015-2019, aktualnie mjr rezerwy), Ernest Gałczyński (2019-2022, obecnie mjr rezerwy). Teraz na czele pograniczników z Chłopiatyna stoi ppłk Dariusz Pedo.

Ochrona granicy z Ukrainą

Jak podaje rzecznik prasowy NOSG, obszar służbowej działalności placówki w Chłopiatynie obejmuje części gmin: Dołhobyczów, Telatyn, Ulhówek i Łaszczów. Od północy styka się z rejonem zabezpieczanym przez Placówkę SG w Dołhobyczowie, natomiast od południa sąsiaduje z Placówką SG w Lubyczy Królewskiej. Całkowita długość ochranianego przez placówkę odcinka granicy państwowej wynosi ponad 19 km i jest to wyłącznie lądowy odcinek granicy państwa z Ukrainą.

– Placówka jest wyposażana na bieżąco w sprzęt niezbędny do ochrony granicy państwowej. Pojazdy terenowe, pościgowe, sprzęt optoelektroniczny do obserwacji dziennej i nocnej. Spodziewamy się rozbudowania systemów do monitorowania granicy państwowej, co pozwoli na szybkie podjęcie działań mających na celu sprawne ujęcie sprawców przestępstw i wykroczeń związanych z nienaruszalnością granicy państwowej, bo głównie na tym zadaniu skupiamy swoją uwagę – dodaje kpt. Dariusz Sienicki.

Dodaje, że w ciągu ostatnich 20 lat funkcjonowania placówki, zdarzały się próby przemytu przez granicę wyrobów akcyzowych, jednak głównym zagrożeniem związanym z ochroną granicy państwowej na tym terenie jest nielegalna migracja. 

– W latach 2019-2024 zatrzymano 35 osób które przekroczyły granicę państwową wbrew przepisom. We współdziałaniu z Policją i Krajową Administracją Skarbową ujawniono przemyt towarów oraz głównie substancje narkotyczne na ogólną wartość 1 343 124,59 zł – precyzuje rzecznik prasowy NOSG.

Czy placówka odczuwa skutki wojny na Ukrainie?

– Zauważalnym skutkiem wojny na Ukrainie, w porównaniu do lat ubiegłych, jest zwiększenie się liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. W głównej mierze osobami próbującymi nielegalnie przekroczyć granicę są mężczyźni obywatelstwa ukraińskiego – mówi kapitan Sienicki.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama