Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 26 czerwca 2024 22:44
Reklama Baner reklamowy Akademii Zamojskiej
Reklama
Reklama

Strzegą granicy od dwóch dekad. 20-lecie powstania Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie

Nadbużański Oddział Straży Granicznej świętował 20-lecie istnienia Placówki SG w Chłopiatynie. Jubileusz był okazją do uhonorowania służby funkcjonariuszy oraz podkreślenia roli placówki w zapewnieniu bezpieczeństwa. – Głównym zagrożeniem związanym z ochroną granicy państwowej na tym terenie jest nielegalna migracja – mówi rzecznik prasowy NOSG.
Nadbużański Oddział Straży Granicznej świętował 20-lecie istnienia Placówki SG w Chłopiatynie.
Nadbużański Oddział Straży Granicznej świętował 20-lecie istnienia Placówki SG w Chłopiatynie.

Autor: NOSG

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele Zesłania Ducha Świętego, po której odbył się uroczysty apel na terenie strażnicy. W wydarzeniu wziął udział Komendant Nadbużańskiego Oddziału SG, gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, wraz z kadrą kierowniczą, a także przedstawiciele władz lokalnych, prokuratury, innych służb mundurowych oraz zaproszeni goście.

Maszt obserwacyjny

Ppłk SG Dariusz Pedo, Komendant Placówki SG w Chłopiatynie, powitał gości i przedstawił historię oraz specyfikę służby placówki. Podczas apelu wyróżniający się funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG otrzymali odznaczenia, wyróżnienia i awanse. Zwieńczeniem obchodów 20-lecia Placówki SG w Chłopiatynie był piknik rodzinny, podczas którego dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji, a wszyscy uczestnicy mieli okazję zobaczyć sprzęt służbowy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Placówka Straży Granicznej w Chłopiatynie powstała 28 maja 2004 roku. Wówczas była to dwunasta strażnica na 460-kilometrowym odcinku granicy chronionym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie. Budowano ją od września 2002 roku. Kosztowała 6 mln zł. Dzisiaj w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej pełni służbę około 2,5 tys. funkcjonariuszy SG, a Placówka w Chłopiatynie jest jedną z 20 placówek NOSG.

– W skład infrastruktury Placówki SG Chłopiatyn wchodzi budynek administracyjny oraz osobny budynek garażowy. PSG Chłopiatyn posiada również blok mieszkalny dla funkcjonariuszy znajdujący się obok placówki. Strażnica została wyposażona m.in. w maszt obserwacyjny uzbrojony w kamery do obserwacji dziennej i nocnej – mówi nam kpt. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy NOSG.

Pierwszym komendantem placówki w Chłopiatynie był kpt. Franciszek Tymbel (aktualnie ppłk rezerwy, funkcję pełnił do 2012 r.), po nim strażnicą dowodzili: Sebastian Hałasa (w latach 2012-2015, obecnie ppłk rezerwy), Grzegorz Buczek (2015-2019, aktualnie mjr rezerwy), Ernest Gałczyński (2019-2022, obecnie mjr rezerwy). Teraz na czele pograniczników z Chłopiatyna stoi ppłk Dariusz Pedo.

Ochrona granicy z Ukrainą

Jak podaje rzecznik prasowy NOSG, obszar służbowej działalności placówki w Chłopiatynie obejmuje części gmin: Dołhobyczów, Telatyn, Ulhówek i Łaszczów. Od północy styka się z rejonem zabezpieczanym przez Placówkę SG w Dołhobyczowie, natomiast od południa sąsiaduje z Placówką SG w Lubyczy Królewskiej. Całkowita długość ochranianego przez placówkę odcinka granicy państwowej wynosi ponad 19 km i jest to wyłącznie lądowy odcinek granicy państwa z Ukrainą.

– Placówka jest wyposażana na bieżąco w sprzęt niezbędny do ochrony granicy państwowej. Pojazdy terenowe, pościgowe, sprzęt optoelektroniczny do obserwacji dziennej i nocnej. Spodziewamy się rozbudowania systemów do monitorowania granicy państwowej, co pozwoli na szybkie podjęcie działań mających na celu sprawne ujęcie sprawców przestępstw i wykroczeń związanych z nienaruszalnością granicy państwowej, bo głównie na tym zadaniu skupiamy swoją uwagę – dodaje kpt. Dariusz Sienicki.

Dodaje, że w ciągu ostatnich 20 lat funkcjonowania placówki, zdarzały się próby przemytu przez granicę wyrobów akcyzowych, jednak głównym zagrożeniem związanym z ochroną granicy państwowej na tym terenie jest nielegalna migracja. 

– W latach 2019-2024 zatrzymano 35 osób które przekroczyły granicę państwową wbrew przepisom. We współdziałaniu z Policją i Krajową Administracją Skarbową ujawniono przemyt towarów oraz głównie substancje narkotyczne na ogólną wartość 1 343 124,59 zł – precyzuje rzecznik prasowy NOSG.

Czy placówka odczuwa skutki wojny na Ukrainie?

– Zauważalnym skutkiem wojny na Ukrainie, w porównaniu do lat ubiegłych, jest zwiększenie się liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. W głównej mierze osobami próbującymi nielegalnie przekroczyć granicę są mężczyźni obywatelstwa ukraińskiego – mówi kapitan Sienicki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy SPERARE
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Alf.S.Treść komentarza: Tak w centrum miasta komuś marzy się ubojnia może jeszcze dołożyć bacutil i fabrykę asfaltu na Rynku WielkimData dodania komentarza: 26.06.2024, 15:07Źródło komentarza: W Zamościu powstanie nowoczesny biurowiec. Za tydzień wbicie łopatyAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Bardzo dobrze że są ludzie którzy chcą upamiętnienia tak strasznych zbrodni. Obecnie w Polsce mieszka mnóstwo Ukraińskich obywateli którzy nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć nic o rzezi na Polakach, której dokonali ich przodkowie. Warto im przypominać lub opowiedzieć o tych potwornych zbrodniach. Niech doceniają to że Polacy są tak otwartym narodem. Natomiast włodarze naszego kraju niech myślą o przyszłości pamiętając o przeszłości.Data dodania komentarza: 26.06.2024, 11:41Źródło komentarza: Tego pomnika nie chciał nawet o. Rydzyk. Wkrótce odsłonięcie Rzezi WołyńskiejAutor komentarza: GrazziaTreść komentarza: Bardzo cieszę się ze pomnik stanie ,upamiętni pomordowanych na Wolyniu i w Małopolsce Wschodniej.O tych trudnych czasach trzeba pamiętać to były czasy trudne dla Polaków , a także Ukraincow ,bo nie wszyscy Ukraincy byli źli ,nie którzy pomagali ratowali od śmierci ostrzegali Polakow , moja rodzina mieszkala na Wolyniu małżeństwo mieszane Ukrainca z Polką ,nie wszyscy przezyli a Ci co przezyli przedostali sie za Bug .Data dodania komentarza: 26.06.2024, 11:15Źródło komentarza: Tego pomnika nie chciał nawet o. Rydzyk. Wkrótce odsłonięcie Rzezi WołyńskiejAutor komentarza: mfgaTreść komentarza: Poczekaj, wykopią Zajca z Łaszczowa , tak jak wykopali z Tyszowiec i Starostwa w Zamościu. Taki z niego pracownik roku!!!Data dodania komentarza: 26.06.2024, 11:03Źródło komentarza: Łaszczów: Z nową władzą duże zmiany. W gminie wreszcie zaczęły działać zespoły śpiewacze i orkiestraAutor komentarza: IblTreść komentarza: Marszałek z peace ale prezydent Zamościa zwolennik peło.. no dziwne...Data dodania komentarza: 26.06.2024, 11:03Źródło komentarza: Zamość/Lublin: NIE radnych wojewódzkich dla decyzji rządu Tuska. "Nie jesteśmy Polską B!"Autor komentarza: XyzTreść komentarza: A dlaczego nikt nie wspomina tutaj o lidze kobiet? Przecież mieliśmy również zespół kobiecy w drugiej Lidze...całkiem nieźle sobie radziły.Data dodania komentarza: 26.06.2024, 11:02Źródło komentarza: Hetman Zamość świętował 90-lecia działalności
Reklama
Reklama