Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 7 lipca 2024 01:54
Reklama Bnaer reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Tomaszów Lub.: Bliżej rewitalizacji miasta. Jednak rondo jeszcze zostanie

Burmistrz Wojciech Żukowski podpisał już umowę z firmą, która opracuje dokumentację projektową rewitalizacji zdegradowanej części Tomaszowa. Dokumentacja obejmie m.in. rekonstrukcję hali targowej i budowę naturalistycznego parku ze zbiornikiem wodnym w dolinie rzeki Sołokii.
Umowa między burmistrzem miasta Tomaszów a firmą DEKA Edyta Kępińska jest już podpisana.
Umowa między burmistrzem miasta Tomaszów a firmą DEKA Edyta Kępińska jest już podpisana.

Autor: UM Tomaszów Lub.

Umowę na „Opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej zadania Rewitalizacja Miasta Tomaszów Lubelski” burmistrz i właścicielka firmy DEKA Edyta Kępińska podpisali 24 czerwca. Dokumentacja projektowa ma być gotowa za 10 miesięcy od dnia podpisania umowy, ale już za trzy miesiące projektantka przedstawi władzom koncepcję. Wtedy będzie można ją jeszcze przedyskutować i poprawić. 

Już wiadomo, że będzie nieco inaczej niż to obrazuje wizualizacja przygotowana jeszcze na potrzeby dokumentu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Tomaszów na lata 2021-2028, który przygotowywała firma Ogrody i Wnętrza Małgorzata Przegalińska-Matyko z Lublina. Na jednej z wizualizacji projektantka przedstawiła jak widzi rozwiązanie problemu, jakim jest zbyt duży ruch i zanieczyszczenie powietrza w centrum miasta. Proponowała usunięcie ronda i wyłączenie centrum z ruchu drogowego. Pomysł świetnie prezentował się na ilustracji, ale nie zyskał poparcia społeczeństwa. Władze miasta też zaczęły szukać innego rozwiązania.

Przeczytaj o szczegółach: Tomaszów Lubelski przyćmi inne miasta. Ma innowacyjne plany [ZDJĘCIA]

– Patrząc na natężenie ruchu, boczne ulice nie są gotowe na przejęcie ruchu tranzytowego. Nie jesteśmy więc gotowi na likwidację ronda w centrum. Musimy ograniczać w nim ruch małymi kroczkami. Będziemy chcieli wprowadzić ograniczenia tonażowe. Myślimy też o progach zwalniających. Będziemy dążyli do tego, żeby kierowcy sami decydowali się na wybór innej drogi niż ta przez centrum miasta. Czekamy też na zakończenie remontu ulicy Kruczej – mówi Renata Miziuk, wiceburmistrz Tomaszowa.  

W dokumentacji, która powstanie, wyodrębnione zostaną trzy części zadania realizowane w trzech obszarach miasta. Dokumenty są niezbędne do tego, by miasto mogło ubiegać się o środki na realizację planów. 

Centralne Pokazy Lotnicze - Zamość 2024. Zobacz niesamowite zdjęcia!

Część 1 – rynek

Ona dotyczy rewitalizacji części rynku w Tomaszowie Lubelskim, obejmującej rekonstrukcję hali targowej, która w przyszłości ma pełnić funkcję „Centrum logistycznego ruchu turystycznego Roztocza”.

Jak przedstawiono, zakresem opracowania objęto działki nr 215/7 i 215/8. Ten teren znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej – układ urbanistyczny wraz z pozostałościami wałów obronnych. Dokumentacja budowlana będzie obejmowała między innymi odbudowę hali targowej wraz z niezbędną infrastrukturą, przeniesienie istniejącej fontanny oraz przebudowę sieci, a także zagospodarowanie terenu przyległego do hali targowej.

Część 2 – park

Na działce nr 90/5 zostanie wybudowany naturalistyczny park ze zbiornikiem o powierzchni ok. 1 ha lustra wody, w dolinie rzeki Sołokii, w formie użytku ekologicznego „Zielone Płuca Miasta”. DEKA Edyta Kępińska będzie odpowiedzialna za sporządzenie dokumentacji budowlanej, w której ujęte zostaną: wspomniany zbiornik wodny wraz z niezbędną infrastrukturą, plaża, plac zabaw, parking, alejki spacerowe i rowerowe, oświetlenie terenu i monitoring. A także: mała architektura (ławki, leżaki, hamaki, kosze, altany ze stołami i ławkami), plac zabaw przystosowany również dla dzieci z niepełnosprawnościami, wodny plac zabaw ze strefą trawiastą w pobliżu, umożliwiającą ustawianie leżaków, przebieralnie, toalety, taras wypoczynkowy, zadaszona tężnia solankowa. W parku ma się znaleźć też strefa piknikowa z grillami plenerowymi, paleniskami, strefa dla seniorów (w niej przewidziano stoły, stoliki do gry w szachy, pergole, altanę, ścieżkę zdrowia), strefa sportowa z siłownią zewnętrzną, urządzeniem do street workoutu, pumptracku oraz strefa dla foodtrucków z przyłączem prądu.

 Część 3 – stacja

Ostatnia część dokumentacji będzie poświęcona budowie ścieżki rowerowej i budowie stacji przesiadkowej u zbiegu ulic Zamojskiej, Kruczej i Łaszczowieckiej. Ujęte w niej mają być: parking przesiadkowy dla turystów przyjeżdżających własnymi rowerami, alejki spacerowe i rowerowe. Dla walorów estetycznych – nasadzenia zieleni, a dla wygody użytkowników – mała architektura (ławki, leżaki, hamaki, kosze, altany ze stołami i ławkami, tablice edukacyjne, domki dla owadów itp.), toalety, oświetlenie terenu, monitoring. Dodatkową atrakcją będzie ścieżka sensoryczna i naturalistyczny plac zabaw.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
angel 04.07.2024 18:25
turyści przyjeżdżający rowerami? strefa przesiadkowa? rozumiem że chcecie zrobić tam strzeżony parking dla rowerów? no bo, przyjeżdżający na rowerze turysta chce go zostawić i przesiąść się na..nogi? czy raczej przyjechać samochodem, zostawić go i pojeździć rowerem (wypożyczalnia rowerów i hulajnog elektrycznych..?). proszę doprecyzować, bo może być to fajny pomysł tylko trzeba się postawić na miejscu rodzin z dziećmi i/ lub rowerzysty który przyjeżdża z daleka lub z bliska.

GSi 03.07.2024 23:48
Widzę pewną sprzeczność w planach względem zamiarów: Chcą ograniczyć zanieczyszczenie (spalinami) w centrum miasta. Taki jest zamiar. A tymczasem o czym mówią? O progach zwalniających. No to podpowiem - progi przyczyniają się do generowania większego zanieczyszczenia. Wyobraźcie sobie widok rury wydechowej zużytego diesla, jakich mnóstwo jeździ po okolicy. Kiedy dymi najbardziej? Gdy auto rozpędza się z miejsca, a nie gdy jedzie płynnie. No to zastanówcie się nad tymi progami dwa, a najlepiej trzy razy! Poza tym jeszcze jedno - w sezonie grzewczym zanieczyszcznie spalinami pojazdów to pikuś. W mieście nie da się oddychać gdy nie ma wiatru! Cała kotlina z Tomaszowem w dole spowita jest smogiem zbudowanym z syfu spalanego w kotłach!

Mieszkaniec tl 03.07.2024 22:54
Dobrze,że władze nie pozwoliły na ten głupi pomysł likwidacji ronda. Życie trzeba ułatwiać a nie utrudniać.Dzięki Bogu!!!

D 03.07.2024 22:40
Warto uwzględnić potencjalny dworzec pkp

mieszkaniec 03.07.2024 21:39
Czyli z publicznego rynku zrobimy prywatną galerię handlową dla nie poznaki nazwaną "hala targowa"...

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner B  firma PETROL
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: cała Doopę !Treść komentarza: rudy ,uj donałT sprowadza nazioniemiecką kolej do Polski, mają wagony towarowe jeszcze z czasów II WŚ. A jak będzie mało to ukrupy nam POmogą , dostali też POzwolenie na jazdę swoimi pociągami PO Polsce !!! Zdaniem rudego .uja jest to żeby zarabiali wszyscy tylko nie Polacy !!!Data dodania komentarza: 06.07.2024, 10:02Źródło komentarza: Wielkie zwolnienia w PKP Cargo. Kilka tysięcy osób straci pracęAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Przynajmniej wiadomo dla kogo pracujesz panie burak. Ciężkie czasy nastały że już nawet pasożyty socjalne muszą dorabiać.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 09:54Źródło komentarza: Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Po tym jak poznałem ciebie panie burak już nic mnie nie dziwi. Widać jakoś można egzystować z 1 szarą komórką.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 09:51Źródło komentarza: Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Po tym jak poznałem ciebie panie burak już nic mnie nie dziwi. Widać jakoś można egzystować z 1 szarą komórką.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 09:51Źródło komentarza: Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A czemu są droższe? Bo średnia płaca jest 2 razy taka. Artykuł dotyczy tego ile za kredyt bierze bank w procentach. Sama kwota nie ma znaczenia.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 09:49Źródło komentarza: Najdroższe kredyty mieszkaniowe w Unii Europejskiej są w PolsceAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A czemu są droższe? Bo średnia płaca jest 2 razy taka. Artykuł dotyczy tego ile za kredyt bierze bank w procentach. Sama kwota nie ma znaczenia.Data dodania komentarza: 06.07.2024, 09:49Źródło komentarza: Najdroższe kredyty mieszkaniowe w Unii Europejskiej są w Polsce
Reklama
Reklama