Umowę na „Opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej zadania Rewitalizacja Miasta Tomaszów Lubelski” burmistrz i właścicielka firmy DEKA Edyta Kępińska podpisali 24 czerwca. Dokumentacja projektowa ma być gotowa za 10 miesięcy od dnia podpisania umowy, ale już za trzy miesiące projektantka przedstawi władzom koncepcję. Wtedy będzie można ją jeszcze przedyskutować i poprawić.
Już wiadomo, że będzie nieco inaczej niż to obrazuje wizualizacja przygotowana jeszcze na potrzeby dokumentu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Tomaszów na lata 2021-2028, który przygotowywała firma Ogrody i Wnętrza Małgorzata Przegalińska-Matyko z Lublina. Na jednej z wizualizacji projektantka przedstawiła jak widzi rozwiązanie problemu, jakim jest zbyt duży ruch i zanieczyszczenie powietrza w centrum miasta. Proponowała usunięcie ronda i wyłączenie centrum z ruchu drogowego. Pomysł świetnie prezentował się na ilustracji, ale nie zyskał poparcia społeczeństwa. Władze miasta też zaczęły szukać innego rozwiązania.
Przeczytaj o szczegółach: Tomaszów Lubelski przyćmi inne miasta. Ma innowacyjne plany [ZDJĘCIA]
– Patrząc na natężenie ruchu, boczne ulice nie są gotowe na przejęcie ruchu tranzytowego. Nie jesteśmy więc gotowi na likwidację ronda w centrum. Musimy ograniczać w nim ruch małymi kroczkami. Będziemy chcieli wprowadzić ograniczenia tonażowe. Myślimy też o progach zwalniających. Będziemy dążyli do tego, żeby kierowcy sami decydowali się na wybór innej drogi niż ta przez centrum miasta. Czekamy też na zakończenie remontu ulicy Kruczej – mówi Renata Miziuk, wiceburmistrz Tomaszowa.
W dokumentacji, która powstanie, wyodrębnione zostaną trzy części zadania realizowane w trzech obszarach miasta. Dokumenty są niezbędne do tego, by miasto mogło ubiegać się o środki na realizację planów.
Centralne Pokazy Lotnicze - Zamość 2024. Zobacz niesamowite zdjęcia!
Część 1 – rynek
Ona dotyczy rewitalizacji części rynku w Tomaszowie Lubelskim, obejmującej rekonstrukcję hali targowej, która w przyszłości ma pełnić funkcję „Centrum logistycznego ruchu turystycznego Roztocza”.
Jak przedstawiono, zakresem opracowania objęto działki nr 215/7 i 215/8. Ten teren znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej – układ urbanistyczny wraz z pozostałościami wałów obronnych. Dokumentacja budowlana będzie obejmowała między innymi odbudowę hali targowej wraz z niezbędną infrastrukturą, przeniesienie istniejącej fontanny oraz przebudowę sieci, a także zagospodarowanie terenu przyległego do hali targowej.
Część 2 – park
Na działce nr 90/5 zostanie wybudowany naturalistyczny park ze zbiornikiem o powierzchni ok. 1 ha lustra wody, w dolinie rzeki Sołokii, w formie użytku ekologicznego „Zielone Płuca Miasta”. DEKA Edyta Kępińska będzie odpowiedzialna za sporządzenie dokumentacji budowlanej, w której ujęte zostaną: wspomniany zbiornik wodny wraz z niezbędną infrastrukturą, plaża, plac zabaw, parking, alejki spacerowe i rowerowe, oświetlenie terenu i monitoring. A także: mała architektura (ławki, leżaki, hamaki, kosze, altany ze stołami i ławkami), plac zabaw przystosowany również dla dzieci z niepełnosprawnościami, wodny plac zabaw ze strefą trawiastą w pobliżu, umożliwiającą ustawianie leżaków, przebieralnie, toalety, taras wypoczynkowy, zadaszona tężnia solankowa. W parku ma się znaleźć też strefa piknikowa z grillami plenerowymi, paleniskami, strefa dla seniorów (w niej przewidziano stoły, stoliki do gry w szachy, pergole, altanę, ścieżkę zdrowia), strefa sportowa z siłownią zewnętrzną, urządzeniem do street workoutu, pumptracku oraz strefa dla foodtrucków z przyłączem prądu.
Część 3 – stacja
Ostatnia część dokumentacji będzie poświęcona budowie ścieżki rowerowej i budowie stacji przesiadkowej u zbiegu ulic Zamojskiej, Kruczej i Łaszczowieckiej. Ujęte w niej mają być: parking przesiadkowy dla turystów przyjeżdżających własnymi rowerami, alejki spacerowe i rowerowe. Dla walorów estetycznych – nasadzenia zieleni, a dla wygody użytkowników – mała architektura (ławki, leżaki, hamaki, kosze, altany ze stołami i ławkami, tablice edukacyjne, domki dla owadów itp.), toalety, oświetlenie terenu, monitoring. Dodatkową atrakcją będzie ścieżka sensoryczna i naturalistyczny plac zabaw.
Napisz komentarz
Komentarze