Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu (gm. Nielisz) zamieniła się przed samymi wakacjami w galerię mody. Był to owoc półrocznej pracy i wyzwań realizowanych w ramach projektu „Młoda EkoModa” z programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wspólnie z Fundacją Civis Polonus.
Czytaj też: Oszustwa internetowe w powiecie zamojskim. Altana za 900 zł i lampy do audi za 2 tys.
Projekt Młoda EkoModa działał we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” w Złojcu, zaś partnerem projektu była Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu.
– Głównymi założeniami działań projektowych było podniesienie kompetencji społecznych i emocjonalnych młodzieży, zwiększenie ich wiary w siebie i sprawczość własnych działań oraz kreatywności – informuje Ewa Szymala, nauczycielka SP w Złojcu, która była koordynatorką projektu.
Pani Ewa, razem ze swoją koleżanką Edytą Misiarz, która również była zaangażowana w jego realizację, podkreślają, że projekt Młoda EkoModa miał na celu kształtowanie świadomości w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia. Młodzież realizowała cele poprzez dawanie drugiego życia ubraniom i dodatkom z drugiej ręki. Udział w projekcie, który rozpoczął się w styczniu i trwał do czerwca, wzięła młodzież w wieku 13-19 lat. Głównie to uczniowie oraz absolwenci SP w Złojcu: Oliwia Chrzan, Maja Chrzan, Eva Matvieieva, Martyna Mazurek, Miłosz Mika, Nikola Paczos, Amelia Rak, Martyna Rak, Kacper Tomasik, Krzysztof Jakubczak, Oliwier Bondyra, Oliwia Stryjewska oraz Alicja Misiarz.
Przeczytaj: Zamość: Pomóżmy szczeniakom ze schroniska. Trwa zbiórka pieniędzy
Uczestnicy projektu – pod okiem trenerów – zdobywali umiejętności malowania na tkaninie (customizacji) oraz szycia na maszynie. Młodzież rozwijała swoją kreatywność i pomysłowość, wcielając się w rolę projektantów, a następnie reżyserów pokazu ekomody. Swoje stylizacje zaprezentowali na czerwonym dywanie w obecności wielu gości, w tym m. .in. pracowników Urzędu Gminy Nielisz, Gminnego Ośrodka Kultury w Nieliszu, Posterunku Policji w Nieliszu i pracowników bibliotek z terenu gm. Nielisz.
Dla młodzieży oraz koordynatorki projektu było to pół roku intensywnej pracy. Jak zauważa Ewa Szymala, dzięki zaangażowaniu i współpracy młodzieży udało się osiągnąć założone cele. Sukces, jaki odnieśli młodzi ludzie, dodał im wiary we własne możliwości. Działania tego typu wspierają rozwój młodych ludzi, wskazują im formy spędzania wolnego czasu oraz ukazują szansę na rozwijanie własnych pasji i zainteresowań. Więcej informacji na ten temat – na www.rownacszanse.pl.
Napisz komentarz
Komentarze