Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 15:23
Reklama
Reklama

Karol König z UKS Sorga Zamość. Mistrz, przedsiębiorca, poliglota

Studiuje prawo, by lepiej radzić sobie w prowadzeniu rodzinnego biznesu. Biegle posługuje się w czterech językach obcych, zna też podstawy kilku innych. Karol König posiada niemieckie i białoruskie korzenie, ale od najmłodszych lat związany jest z Zamojszczyzną. Sportowiec UKS Sorga Zamość należy do grona najlepszych w Polsce sumoków i zapaśników, a medale zdobywał też na mistrzowskich zawodach międzynarodowych. – Wspaniały człowiek, świetny sportowiec – mówi o swoim podopiecznym trener Ryszard Radliński.
Karol König z UKS Sorga Zamość. Mistrz, przedsiębiorca, poliglota
Karol König, zawodnik UKS Sorga Zamość.

Po przeszło trzech latach Karol König znów będzie walczył o medal na zapaśniczej macie. Zawodnik UKS Sorga Zamość przygotowuje się do startu w mistrzostwach Polski seniorów w zapasach w stylu klasycznym. Zawody zostały zaplanowane na 13, 14 września w Chełmie. Poprzedni start w zawodach zapaśniczych Karol König zaliczył pod koniec maja 2021 r. Były to mistrzostwa AZS w stylu klasycznym w Warszawie. Podopieczny trenera Ryszarda Radlińskiego zdobył brązowy medal w kategorii wagowej 130 kg. Kilka tygodni wcześniej wywalczył z Staszowie (woj. świętokrzyskie) brąz młodzieżowych mistrzostw Polski U23 w zapasach w stylu wolnym w kat. 125 kg. Natomiast w marcu 2021 r. został w Poznaniu młodzieżowym wicemistrzem Polski w zapasach w stylu wolnym w kat. 130 kg. Po tak udanej pierwszej połowie sezonu 2021 Karol König zdecydował się na przerwę w zapaśniczych startach.

Czytaj też: BKS Biłgoraj – 6 lat sukcesów i jeden wielki problem

Nadzieja na medal

– Kończyłem wtedy wiek młodzieżowca. Od 2022 r. musiałbym rywalizować z seniorami. Ważyłem 120 kg. Trudno byłoby mi dobrze przygotować się do mistrzostw Polski seniorów, bo na Lubelszczyźnie nie sposób znaleźć zapaśników w mojej kategorii wagowej, by toczyć z nimi walki sparingowe. Przeprowadziłem się z Zamościa do Chełma. Założyłem rodzinę. Przejąłem też interes, który dotąd prowadził mój tata. Ciężko mi było to wszystko ze sobą pogodzić w nowych dla mnie okolicznościach. A że najbliższe mistrzostwa Polski odbędą się w Chełmie, to zdecydowałem się wystartować. Mam nadzieję, że wywalczę medal. Moje szanse na miejsce medalowe wzrosły, ponieważ w ostatnich latach z tej kategorii wagowej wypadło wielu zawodników, więc konkurencja nie jest tak mocna, jak trzy, czy cztery lata temu – mówi Karol König.

Ze startu w sumo, które uprawia od kilkunastu lat, jednak nie zrezygnował. I pokaźnie powiększył w ostatnich sezonach swoją przebogatą kolekcję medalową z mistrzostw Polski i Pucharu Polski, a także zawodów międzynarodowych rangi mistrzowskiej. W maju tego roku reprezentował Polskę w mistrzostwach Europy seniorów w greckim mieście Loutraki. Wywalczył tam brązowy medal w rywalizacji seniorów w kat. 115 kg.

– Na początku września wezmę udział w konsultacjach kadry narodowej. Od tego, jak na nich wypadnę, będzie zależało to, czy na początku listopada wystartuję w mistrzostwach świata seniorów w sumo w Krotoszynie – informuje Karol König.

Rodzinny interes

Nadchodząca jesień będzie dla sumoki i zapaśnika UKS Sorga Zamość ważna także jeszcze z jednego powodu.

– Zamierzam wrócić na Katolicki Uniwersytet Lubelski, by kontynuować kształcenie na wydziale prawa. Przede mną piąty rok studiów. Musiałem przerwać naukę na rok ze względu na liczne obowiązki w rodzinnej firmie, którą niedawno przejąłem. Zdecydowałem się na różne inwestycje. Musiałem poświęcić na to sporo czasu – mówi König.

To właśnie rodzinny interes zmotywował Königa do zdobycia wiedzy prawniczej.

– Podjąłem studia prawnicze z myślą o tym, że może zostanę kiedyś sędzią, choć do tego daleka droga, pełna wyrzeczeń i poświęceń. Ważniejsze jednak było dla mnie to, że wiedza, którą mogę posiąść na wydziale prawa, ułatwiłaby mi poruszanie się w biznesie. Znajomość prawa i jego interpretacji zdecydowanie pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej – tłumaczy König.

W sobotę, 20 lipca rozpoczął się nowy etap w przedsiębiorczym życiu Königa. Nad zalewem w miejscowości Husynne koło Dorohuska otworzył własną restaurację.

– Do tej pory żyliśmy głównie z handlu przygranicznego. Mieliśmy kilka punktów handlowych w pobliżu granicy Polski z Ukrainą. Sprzedawaliśmy głównie wyroby mięsne. Ta działalność jednak przestała być opłacalna z powodu wojny. Naszymi głównymi klientami byli właśnie Ukraińcy – wyjaśnia König.

Reprezentant UKS Sorga jest jednym z największych poliglotów w środowisku sportowym Zamojszczyzny. Biegle posługuje się językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. Opanował też podstawy kilku innych.

– Językiem rosyjskim posługuję się od dziecka, bo moja mama jest Białorusinką. Ukraiński dobrze poznałem w trakcie pomocy tacie w prowadzeniu rodzinnego interesu. Angielski poznałem w trakcie licznych wyjazdów na zawody międzynarodowe. W imieniu klubu prowadziłem korespondencję ze światową federacją sumo. Natomiast niemiecki nauczyłem się podczas stażu w szkole mistrzostwa sportowego we Frankfurcie nad Odrą. Nauka kolejnych języków obcych nie sprawia trudności, jeśli zna się jeden z danej grupy językowej. Schematy wypowiedzi w poszczególnych grupach językowych są do siebie podobne. Ważne jest to, żeby zapamiętać odpowiedni zasób słów w danym języku – tłumaczy König.

Nietrudno po nazwisku poznać, że zawodnik UKS Sorga ma niemieckie korzenie.

– Moja rodzina ze strony ojca pochodzi z terenu Prus Zachodnich. Tata mieszkał na Kujawach, w okolicach Świecia – mówi König.

Przeczytaj: Zawodnicy UKS Sorga Zamość zdobywają medale, ale "sytuacja klubu jest dramatyczna"

Najpierw Agros, potem Sorga

Zamojski sumoka i zapaśnik wychowywał się w Bełżcu i Zamościu.

– Mój tata był zapaśnikiem. Na Białorusi podczas zawodów międzynarodowych poznał moją mamę. Wtedy zdecydował się przeprowadzić bliżej granicy, by w jej pobliżu prowadzić handel z Ukraińcami. Na początku tata mieszkał w Sławatyczach. Potem zakładał kolejne przygraniczne punkty handlowe. W końcu zamieszkał w Bełżcu na Zamojszczyźnie. Od pierwszej do czwartej klasy uczęszczałem do szkoły podstawowej w Bełżcu. Od piątej klasy uczyłem się w Zamościu. W tym mieście ukończyłem też szkołę średnią – Technikum Mechaniczne – opowiada o sobie König.

Przygodę ze sportem König zaczynał w Agrosie Zamość, ale w 2012 r. przeszedł do założonego rok wcześniej UKS Sorga.

– Mój trener w Agrosie Ryszard Radliński popadł w jakiś konflikt z tym klubem. Wtedy mój tata pomógł mu założyć UKS Sorga. Byłem jedynym młodym sportowcem, który wtedy opuścił Agros, by kontynuować swoją przygodę ze sportem właśnie w UKS Sorga. Nie żałuję, że przeszedłem do nowego klubu, bo mogłem dalej się szkolić u trenera, którego uważam za najlepszego, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia. To właśnie trener Radliński poprawadził mnie do tylu sukcesów. Od 2020 r. mieszkam w Chełmie, a na zajęcia szkoleniowe do Zamościa przyjeżdżam sporadycznie. Trenuję indywidualnie w Chełmie, ale nadzór nad moim szkoleniem i rozwojem wciąż sprawuje trener Radliński – mówi König.

Czytaj również: Kinga Staszczuk, sportsmenka Agrosu Zamość. "Będzie fajną trenerką"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rencistka 29.07.2024 20:48
Młody człowieku można pracą zarabiać na treningi

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama