– W strefie zamieszkania obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak przepisy dotyczące strefy zamieszkania nie zwalniają pieszych z zachowania ostrożności – informuje Komenda Miejska Policji w Zamościu.
Do zdarzenia doszło późnym wieczorem, około godziny 22:30.
Czytaj też: Zamość: 71-letnia kobieta potrącona na przejściu dla pieszych. Seniorka trafiła do szpitala.
Czy kierowca mógł uniknąć zderzenia?
– Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący volvo poruszał się po parkingu na wprost. Będąc na wysokości stojącej grupy osób, wykonywał manewr omijania. W momencie, gdy pojazd był na wysokości tej grupy, jeden ze stojących tam mężczyzn, który był tyłem do przejeżdżającego samochodu, wykonał krok w tył, wchodząc bezpośrednio pod volvo. Kierujący nie był w stanie zareagować na zachowanie pieszego i uniknąć potrącenia – relacjonuje podkomisarz Dorota Krukowska-Bubiło, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
22-letni mieszkaniec gminy Zamość, po zderzeniu z karoserią pojazdu, upadł i doznał obrażeń. Załoga karetki pogotowia przetransportowała go do szpitala.
– Policyjne badanie alkomatem wykazało, że pieszy był nietrzeźwy; w wydychanym powietrzu miał ponad promil alkoholu – dodaje podkomisarz Dorota Krukowska-Bubiło.
Volvo kierował 22-latek z gminy Zamość, który był trzeźwy.
Zasady ruchu w strefie zamieszkania
– Wyjaśniamy dokładne okoliczności wypadku i apelujemy o zachowanie ostrożności. Przypominamy także, że prawo drogowe szczegółowo reguluje zasady ruchu pieszych i pojazdów w strefie zamieszkania. Określa też pojęcie „strefa zamieszkania”, wskazując, że jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Pamiętajmy, że w strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem, a dopuszczalna prędkość pojazdu w tej strefie wynosi 20 km/h. Dodatkowo w strefie zamieszkania zabrania się postoju pojazdu w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Prawo nie zwalnia jednak pieszych przebywających w strefie zamieszkania z zachowania ostrożności i zwracania uwagi na poruszające się tamtędy pojazdy – wyjaśnia rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
Przeczytaj: Kitów: Pijani jechali skuterem, nagle pasażer spadł na jezdnię! Miał blisko 3,5 promila
Napisz komentarz
Komentarze