O programie tegorocznych obchodów 104. rocznicy Bitwy pod Komarowem, połączonych ze Świętem Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2024 mówili na zwołanej 2 sierpnia konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek i poseł Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.
Już 19 sierpnia rozpocznie się ósma edycja ćwiczeń proobronnych HUZAR 2024 pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, organizowanych w ramach Manewrów Kawalerii – Komarowska Potrzeba. Jak powiedział Tomasz Dudek, ćwiczenia będą realizowane do 24 sierpnia na terenie gmin Komarów-Osada, Rachanie i Krynice, a wezmą w nich udział – oprócz oddziałów kawalerii ochotniczej – żołnierze WOT i jednostek operacyjnych.
Obchody 104. rocznicy Bitwy pod Komarowem rozpoczną się 24 sierpnia (sobota) o godz. 16.15 od złożenia wieńców na mogiłach poległych kawalerzystów, spoczywających na komarowskim cmentarzu. Później zaplanowano mszę świętą w miejscowym kościele parafialnym, a o godz. 18.45 przy Pomniku Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej rozpocznie się koncert w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej „Wierzawice” w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.
Przeczytaj też: Samochód Google Street View znów fotografuje Zamość. Wrócił tu po 5 latach
Główne uroczystości – jak zwykle – zaplanowano na 25 sierpnia, czyli w ostatnią niedzielę sierpnia. O godz. 10 rozpocznie się pod pomnikiem polowa msza święta, a następnie centralne obchody Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2024 oraz inscenizacja bitwy. Wiadomo, że w tej ostatniej weźmie udział około 120 kawalerzystów, czyli nieco mniej niż np. podczas obchodów 100. rocznicy Bitwy pod Komarowem i dwa lata później – podczas poświecenia i odsłonięcia pomnika.
Z Zamościa wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Zobacz zdjęcia
– Cieszy nas dobra współpraca z Wojskiem Polskim i mieszkańcami, którzy Bitwę pod Komarowem mają w swoich sercach – zauważył poseł Zawiślak, a Tomasz Dudek opowiadał o wycieczkach z całej Polski i świata, które przyjeżdżają do Wolicy Śniatyckiej, aby zobaczyć odsłonięty w 2022 r. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Przypomnijmy, że jego głównym elementem są wielkie, kilkunastometrowe skrzydła husarskie umiejscowione w stropie betonowego pulpitu, do którego prowadzą schody z czterech stron i na którym ustawiono słupy. Na nich z kolei znajdują się znaki 40 pułków kawalerii. Pomiędzy skrzydłami umocowane zostały odlane z brązu sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów.
Pomnik ma przypominać o zwycięstwie polskich żołnierzy nad bolszewikami. Do bitwy doszło 31 sierpnia 1920 r. 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem pułkownika Juliusza Rómmla – mimo przewagi liczebnej i lepszego uzbrojenia przeciwnika – zwyciężyła sowiecką Armię Konną Siemiona Budionnego. Zwycięstwo pod Komarowem było jednym z największych triumfów w dziejach jazdy polskiej i zaważyło na losach wojny polsko-bolszewickiej. – Niedaleko pomnika odnaleźliśmy zapadnięty grób młodego ułana i studenta architektury, 21-letniego Władysława Balińskiego, który zginął prawdopodobnie podczas wieczornej fazy bitwy – powiedział Tomasz Dudek. – Udało się nam go „wyprostować”, a teraz chcemy go odnowić i doprowadzić do stanu z 1934 r., bo natrafiliśmy na zdjęcie tej mogiły sprzed 90 lat!
Napisz komentarz
Komentarze