Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:03
Reklama
Reklama

Pod pomnikiem w Wolicy Śniatyckiej będą obchody rocznicy Bitwy po Komarowem

Pod odsłoniętym dwa lata temu Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej (gm. Komarów-Osada) odbędą się 25 sierpnia obchody 104. rocznicy Bitwy pod Komarowem.
O programie tegorocznych obchodów Bitwy pod Komarowem mówili na konferencji prasowej Tomasz Dudek i Sławomir Zawiślak.
O programie tegorocznych obchodów Bitwy pod Komarowem mówili na konferencji prasowej Tomasz Dudek i Sławomir Zawiślak.

O programie tegorocznych obchodów 104. rocznicy Bitwy pod Komarowem, połączonych ze Świętem Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2024 mówili na zwołanej 2 sierpnia konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek i poseł Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Już 19 sierpnia rozpocznie się ósma edycja ćwiczeń proobronnych HUZAR 2024 pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, organizowanych w ramach Manewrów Kawalerii – Komarowska Potrzeba. Jak powiedział Tomasz Dudek, ćwiczenia będą realizowane do 24 sierpnia na terenie gmin Komarów-Osada, Rachanie i Krynice, a wezmą w nich udział – oprócz oddziałów kawalerii ochotniczej – żołnierze WOT i jednostek operacyjnych.

Obchody 104. rocznicy Bitwy pod Komarowem rozpoczną się 24 sierpnia (sobota) o godz. 16.15 od złożenia wieńców na mogiłach poległych kawalerzystów, spoczywających na komarowskim cmentarzu. Później zaplanowano mszę świętą w miejscowym kościele parafialnym, a o godz. 18.45 przy Pomniku Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej rozpocznie się koncert w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej „Wierzawice” w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Przeczytaj też: Samochód Google Street View znów fotografuje Zamość. Wrócił tu po 5 latach

Główne uroczystości – jak zwykle – zaplanowano na 25 sierpnia, czyli w ostatnią niedzielę sierpnia. O godz. 10 rozpocznie się pod pomnikiem polowa msza święta, a następnie centralne obchody Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2024 oraz inscenizacja bitwy. Wiadomo, że w tej ostatniej weźmie udział około 120 kawalerzystów, czyli nieco mniej niż np. podczas obchodów 100. rocznicy Bitwy pod Komarowem i dwa lata później – podczas poświecenia i odsłonięcia pomnika.

Z Zamościa wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Zobacz zdjęcia

– Cieszy nas dobra współpraca z Wojskiem Polskim i mieszkańcami, którzy Bitwę pod Komarowem mają w swoich sercach – zauważył poseł Zawiślak, a Tomasz Dudek opowiadał o wycieczkach z całej Polski i świata, które przyjeżdżają do Wolicy Śniatyckiej, aby zobaczyć odsłonięty w 2022 r. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Przypomnijmy, że jego głównym elementem są wielkie, kilkunastometrowe skrzydła husarskie umiejscowione w stropie betonowego pulpitu, do którego prowadzą schody z czterech stron i na którym ustawiono słupy. Na nich z kolei znajdują się znaki 40 pułków kawalerii. Pomiędzy skrzydłami umocowane zostały odlane z brązu sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów.

Pomnik ma przypominać o zwycięstwie polskich żołnierzy nad bolszewikami. Do bitwy doszło 31 sierpnia 1920 r. 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem pułkownika Juliusza Rómmla – mimo przewagi liczebnej i lepszego uzbrojenia przeciwnika – zwyciężyła sowiecką Armię Konną Siemiona Budionnego. Zwycięstwo pod Komarowem było jednym z największych triumfów w dziejach jazdy polskiej i zaważyło na losach wojny polsko-bolszewickiej. – Niedaleko pomnika odnaleźliśmy zapadnięty grób młodego ułana i studenta architektury, 21-letniego Władysława Balińskiego, który zginął prawdopodobnie podczas wieczornej fazy bitwy – powiedział Tomasz Dudek. – Udało się nam go „wyprostować”, a teraz chcemy go odnowić i doprowadzić do stanu z 1934 r., bo natrafiliśmy na zdjęcie tej mogiły sprzed 90 lat!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ruszczyzna 03.08.2024 12:32
W gazecie to ładnie się wypowiada na temat bitwy A niech jeszcze powie co chcą wykombinować z konserwatorem zabytków .

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama