Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, a także żyjących, poległych i pomordowanych „Podkowiaków”. Oprawę nabożeństwa przygotowały harcerki z 10. Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza ps. „Burta” z Suśca.
Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik „Polski Walczącej”, gdzie złożono kwiaty, wieńce i znicze pamięci, po czym nastąpił przemarsz na szczebrzeszyński rynek. Tam odbyły się główne uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Przemówienia okolicznościowe wygłosili: burmistrz Szczebrzeszyna Rafał Kowalik, starosta zamojski Stanisław Grześko oraz poseł Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, a prezes koła rejonowego ŚZŻAK w Zwierzyńcu Krzysztof Dawid przedstawił rys historyczny wydarzeń związanych z zajęciem miasta przez oddział por. „Podkowy”.
- Przeczytaj też: Zamość: Na tablicy pamiątkowej na Rotundzie jest 5 nazwisk. Oni walczyli za wolną Polskę
Później był Apel Pamięci i salwa honorowa, a przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wieńce, kwiaty i zapaliły znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą „Podkowę”, umieszczoną na siedzibie Urzędu Miejskiego w Szczebrzeszynie.
Dalsza część patriotycznego wydarzenia miała miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 2 im. dra Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie, gdzie odbyła się inscenizacja historyczna wydarzenia z 26 lipca 1944 r. , kiedy to Tadeusz Kuncewicz „Podkowa” wkroczył na czele swojego oddziału do Szczebrzeszyna, umieszczając na miejskim ratuszu biało-czerwoną flagę.
Wydarzeniu towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego 18. Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu.
Napisz komentarz
Komentarze