Tytuł najnowszej powieści Eweliny Miśkiewicz nawiązuje do "Gniazda Sierot" - Zakładu Wychowawczego dla Dzieci Wojennych w Turkowicach. W okresie międzywojennym prowadziły go siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej Miłości. W sierocińcu w Turkowicach przebywały dzieci polskie, ukraińskie i żydowskie.
WARTO PRZECZYTAĆ: Katastrofa ekologiczna: Sąd w Hrubieszowie nakazał śledczym dodatkowe czynności
Autorka powieści nadmienia w posłowiu: "Przyznam szczerze, mimo że pochodzę z Werbkowic, miejscowości położonej w pobliżu Turkowic, to o "Gnieździe Sierot" nie wiedziałam. Zdawałam sobie jedynie sprawę, że znajdował się tam kiedyś Zespół Szkół Rolniczych, ale nie znałam jego historii wojennej. Poznałam ją dopiero za sprawą filmu dokumentalnego również o tytule „Gniazdo Sierot” w reż. Małgorzaty Orłowskiej (TVP Historia)" - pisze Ewelina Miśkiewicz.
- Gdy obejrzałam film i dowiedziałam się o tym miejscu, od razu postanowiłam, że o nim napiszę. Wokół wojenna zawierucha, a w murach zakładu kwitło człowieczeństwo. Czy to nie przywraca wiary w człowieka i w to, że nawet w tak tragicznej sytuacji jaką jest wojna, człowiek dla człowieka może być jednak człowiekiem? W swojej książce przedstawiam los siostry oraz chłopców, z którymi udała się do Werbkowic po prowiant. Było to dla mnie nowe doświadczenie: po raz pierwszy pisałam o postaciach, które istniały naprawdę; książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami - mówi autorka "Gniazda sierot".
Jednym z bohaterów powieści jest jedenastoletni chłopiec z polsko-ukraińskiej rodziny. Wymyka się on nocą z ogarniętej pożogą wioski. Ma dotrzeć do "Gniazda Sierot" w Turkowicach. Ma ocaleć z wołyńskiej rzezi. Ewelina Miśkiewicz sięgnęła po tę historię, by odnaleźć w mrokach nienawiści i śmierci nadzieję, że istnieją miłość, dobroć i przebaczenie.
Przeczytaj też: Naukowcy z UMCS w gm. Werbkowice. Badają występowanie „zemsty Stalina”
Ewelina Miśkiewicz pochodzi z Werbkowic. Obecnie mieszka w Tarnobrzegu. Jest absolwentką filologii polskiej, ze specjalizacją krytyczno-literacką. Debiutowała książką „Nagła zmiana planów”. Pisze głównie o kobietach, nie unika jednak ważnych i trudnych tematów. Jest wegetarianką, kocha zwierzęta i długie spacery nad morzem lub jeziorem. W 2023 r. ukazała się 9 książka Eweliny Miśkiewicz pt. „Sen przychodzi nad ranem”. Jej akcję autorka osadziła w Werbkowicach i Lublinie.
Od kiedy Ewelina Miśkiewicz postanowiła zostać pisarką, nie wyobraża sobie życia bez tworzenia. Inspiracji szuka we wszystkim, co ją otacza. Odpoczywa przy smacznej kawie i – najlepiej – przy dobrej lekturze, w wygodnym fotelu i z kotem na kolanach. W wolnych chwilach udaje się na spacery brzegiem jeziora, w którym również lubi pływać. Jest wegetarianką, kocha zwierzęta.
Napisz komentarz
Komentarze