- Coraz więcej przemocy. Bicie, nękanie, poniżanie, izolowanie i zastraszanie. W ubiegłym roku w powiecie tomaszowskim odnotowano wzrost liczby rodzin objętych pomocą Zespołów Interdyscyplinarnych ds. Przeciwdziałania Przemocy. Ofiary to nie tylko żony, dzieci, ale też starsze osoby, w tym rodzice.
- Kto jest bardziej zamożny? W najnowszym rankingu zamożności Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” zbadało sytuację finansową samorządów u progu nowej kadencji. Jakie miejsca w tym zestawieniu zajęły Hrubieszów, powiat hrubieszowski i gminy wiejskie tego powiatu?
- Coraz większa demolka. Zdemolowana biała toyota corolla i szary citroen stoją na parkingu przy ul. Cielesielczuka w Hrubieszowie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że obydwa auta należą do obywateli Ukrainy, którzy wiele miesięcy temu pozostawili samochody w Hrubieszowie w związku z wojną w ich kraju. Obydwa auta w nieznany sposób przeniosły się z parkingu przy hali HOSiR na ten przy ul. Ciesielczuka. A tam od początku sierpnia rozpoczęto ich postępującą demolkę...
- Trener tego nie wie. W niedzielę na stadionie w Księżpolu Olimpiakos Tarnogród wygrał z Andorią Mircze 4:3 (2:0). Po tym zwycięstwie zespół prowadzony przez trenera Tomasza Mazurka awansował na czwarte miejsce w tabeli „najciekawszej ligi świata”. Porażka z Olimpiakosem mocno rozczarowała Krzysztofa Krupę.
- Nie tak miało być. Błękitni Obsza znów znaleźli sposób na Grom Różaniec. Na początku maja wygrali z tym zespołem w Różańcu 2:1 (1:0), choć byli wtedy w sporym kryzysie – wcześniej i później nie mogli wygrać kilku kolejnych spotkań.
- Historyczne dyskusje z ulewą w tle. Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Bibliotecznych spotkań z historią” byłą 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Książnica Zamojska przygotowała dwudniowy cykl wydarzeń pod hasłem „Echa wrześniowych potyczek na Zamojszczyźnie”.
- Suchy chleb nie dla kaczek. W wodzie ze stawu nie wykryto niczego niepokojącego, a badania laboratoryjne wykluczyły ptasią grypę oraz rzekomy pomór drobiu. Choć władze Zamościa czekają jeszcze na wyniki badań toksykologicznych, to słychać głosy, że prawie 30 kaczek mogło paść z powodu dokarmiania spleśniałym pieczywem.
- Truskawki z Siedlisk walczą ze zmianami klimatu. Najgorsze są dla nich majowe, ale iście zimowe przymrozki, takie nawet do minus 9 st. C. Jeżeli przed nocnymi spadkami temperatur nie okryje się kwitnących krzewów włókniną, po 2 godzinach na takim mrozie, plantację truskawki można w zasadzie zaorać i poszukać sobie nowej pracy. Zabójcze są również upały w czasie owocowania, gdy truskawki potrzebują najwięcej wody, a przez kilka tygodni w okolicy nie spadła ani kropla deszczu. Bez dodatkowego nawadniania truskawki także nie przetrwają.
- Czytelnicy zacierają ręce. Mole książkowe na pewno już czekają na informacje, kiedy będzie można wypożyczyć nowości wydawnicze. A te trafią do wielu gminnych bibliotek, które dostały dofinansowanie na zakup książek. Na liście z są m.in. biblioteki w Jarczowie, Bełżcu i Tomaszowie Lubelskim.
- Pamięć z polityką w tle. Zbrodnia na Rapach to jedno z najbardziej krwawych wydarzeń jakich doświadczyła ludność ziemi biłgorajskiej podczas II Wojny Światowej. W miejscu upamiętniającym zbrodnię od roku stoją tablice pamiątkowe na których poza informacjami historycznymi znajdują się zdjęcia polityków. Nie spodobało się to jednej z radnych powiatu w Biłgoraju.
- Rodzice zaoszczędzą mimo podwyżki. Od października zmieni się kwota jaką ponosili rodzice dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka. Dotychczas było to blisko 600 zł. Teraz opłata wyniesie 1500 zł. Mimo tak znaczącej podwyżki, rodzice tego nie odczują.
- Miliony na kształcenie zawodowe. Ponad pięciomilionowy projekt będzie realizowany w pięciu szkołach ponadpodstawowych powiatu biłgorajskiego. Skorzystają uczniowie wybierający kształcenie zawodowe.
- Relacje z wydarzeń w regionie.
To nie wszystko. Jeszcze więcej ciekawych artykułów przeczytacie w wydaniu papierowym i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze