Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 02:37
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamość: Historyczne dyskusje z ulewą w tle, czyli podsumowanie spotkań z historią

Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Bibliotecznych spotkań z historią” byłą 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Książnica Zamojska przygotowała dwudniowy cykl wydarzeń pod hasłem „Echa wrześniowych potyczek na Zamojszczyźnie”.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Bibliotecznych spotkań z historią” byłą 85. rocznica wybuchu II wojny światowej.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Bibliotecznych spotkań z historią” byłą 85. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Wydarzenie odbyło się w dniach 21-22 sierpnia na Rynku Wodnym w Zamościu. Pierwszego dnia dyrektor Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim Robert Czyż zaprezentował muzealne artefakty z kampanii wrześniowej, pozostające w zbiorach placówki. Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Tajemnica śmierci wojewody” w reżyserii Hanny Zofii Etemadi. Gościem honorowym była Ewa Minuczyc, wnuczka ostatniego wojewody lubelskiego Jerzego Albina de Tramecourta, bohatera filmu. Zaplanowano też rozmowę z Ewą Minuczyc, ale przyszła ulewa, która dala się wszystkim we znaki, w tym i organizatorom pierwszego dnia spotkań. Ale z rozmów nie zrezygnowano…

22 sierpnia wojenne zbiory prezentował Andrzej Maziarz z Muzeum Broni i Fortyfikacji Arsenał. O bitwie pod Cześnikami z Piotrem Gresztą rozmawiała Magda Misztal z Książnicy Zamojskiej. Pretekstem do rozmowy była praca magisterska Piotra Greszty „Bitwa pod Cześnikami w kontekście działań wojennych w rejonie Zamościa we wrześniu 1939 roku”, za którą autor zdobył pierwsze miejsce w konkursie na Najlepszy Historyczny Debiut Roku 2021.

Później był panel dyskusyjny. O echach wrześniowych potyczek debatowali Piotr Greszta, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tym razem jako autor książki „Tomaszów 1939”, Jarosław Antoszewski, koordynator rekonstrukcji Bitew Tomaszowskich i prof. Andrzej Olejko, historyk wojskowości i wykładowca akademicki.

Na okoliczność spotkań z historią przygotowano również grę miejską „Wojenne ślady pamięci. Zamość 1939-2024”.

Na zakończenie wystąpiła Aleksandra Wójtowicz, wokalistka z Tomaszowa Lubelskiego, stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego, której na klawiszach akompaniował Michał Dziki. W wydarzeniu wziął udział Tomaszowski Szwadron im. 1 Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza.

Partnerem VI Bibliotecznych Spotkań z Historią „Echa Wrześniowych potyczek na Zamojszczyźnie. W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej było Województwo Lubelskie – program „Warto być Polakiem”. Patronat medialny sprawowała redakcja "Kroniki Tygodnia".

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama