Aż 14 901 dzieci zostało odebranych z rodzin biologicznych w 2023 roku. To najwyższy wynik w ciągu ostatnich 10 latach. W sumie na koniec 2023 roku w pieczy zastępczej przebywało ponad 75 tys. dzieci – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.
Ponad 58 tys. dzieci znajdowało się w pieczy rodzinnej, ponad 17 tys. – w instytucjonalnej.
PRZECZYTAJ: Lekarze przestali się bać. Jest więcej legalnych aborcji
Spośród dzieci w pieczy rodzinnej aż 7105 miało orzeczenie o niepełnosprawności, a 2659 było sierotami.
Dlaczego tak się dzieje? Nie ma jednej przyczyny
Wpływają na to m.in. trudności finansowe, szybkie tempo życia oraz problemy rodziców w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Istotnym czynnikiem jest również dziedziczenie niewłaściwych wzorców wychowawczych oraz życie w systemie pomocy społecznej przez kolejne pokolenia.
Porzucają dzieci tuż po urodzeniu
Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jest wzrost liczby dzieci pozostawianych w szpitalach tuż po urodzeniu. W 2023 r. – podaje DGP – liczba noworodków pozostawionych w szpitalach wyniosła 715; w porównaniu do 652 przypadków w 2022 roku i 643 przypadków w 2021 roku.
Brakuje dokładnych danych na temat przyczyn porzucania noworodków. Prawdopodobnie coraz więcej kobiet decyduje się na pozostawienie dziecka z powodu niemożności lub niechęci do sprawowania nad nim opieki.
Więcej pieniędzy na asystentów rodzin
Rząd, zdając sobie sprawę z rosnącej liczby problemów wychowawczych w rodzinach, przeznaczył dodatkowe pieniądze na wsparcie asystentów rodziny. W 2024 roku przewidziano na to 70 mln zł.
Asystenci rodziny otrzymają dodatki do wynagrodzenia, a ich liczba ma wzrosnąć tak, aby każda gmina miała dostęp do takiego wsparcia.
Napisz komentarz
Komentarze