Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:43
Reklama
Reklama

Były ambasador RP w Berlinie przyjechał z wyjątkowym prezentem

Były już ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie – Dariusz Pawłoś jest rodowitym hrubieszowianinem. 6 września przyjechał do swojego rodzinnego miasta na zaproszenie burmistrz Marty Majewskiej. Wziął udział w narodowym czytaniu Juliusza Słowackiego, a przy okazji odwiedził tutejsze muzeum i przekazał dyrektorowi tej placówki najstarszy znaczek pocztowy sprzed ponad 163 lat, ze stemplem wczesnego Urzędu Pocztowego w Hrubieszowie.
Dariusz Pawłoś przekazał znaczek na ręce dyrektora muzeum Bartłomieja Barteckiego.
Dariusz Pawłoś przekazał znaczek na ręce dyrektora muzeum Bartłomieja Barteckiego.

Dariusz Pawłoś urodził się w 1969 r. Jest germanistą, dyplomatą. Od listopada 2022 r. do lipca tego roku był ambasadorem RP w Niemczech. W 2005 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii. Biegle posługuje się językami: niemieckim, angielskim i rosyjskim. W przeszłości pracował m.in. w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Ponadto nadzorował realizację programu dokumentacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”.

Najpierw czytanie Kordiana, a potem prezent dla muzeum

Dariusz Pawłoś przyjechał do Hrubieszowa na zaproszenie burmistrza tego miasta Marty Majewskiej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej – Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa wziął udział w Narodowym Czytaniu. A następnie odwiedził Muzeum w Hrubieszowie i przekazał kierownictwu placówki wyjątkowy dar, który otrzymał podczas pełnienia swojej dyplomatycznej służby.

CZYTAJ TEŻ: Gm. Hrubieszów: Zabytkowa kuźnia w Stefankowicach zyska nowy blask

Najstarszy znaczek pocztowy, regulujący sposób płatności za przesyłki, wprowadzony został przez Brytyjczyków w 1840 roku. Z czasem w ślady Wielkiej Brytanii poszły inne kraje na świecie, a po 20 latach także Królestwo Polskie. Na jego terenie od stycznia 1858 roku używano rosyjskich znaczków pocztowych, które były w obiegu na całym obszarze Rosji. Przełom nastąpił 1 stycznia 1860 roku, kiedy na mocy rozporządzenia Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu zaczęto drukować własny znak opłaty – „Polskę 1”. Wprowadzenie nowego znaczka pocztowego miało na celu ułatwienie kontroli dochodów pocztowych w Kongresówce.

CZYTAJ: Hrubieszów: Kolejna rewitalizacja w Sutkach zakończona. Tak to teraz wygląda

– I właśnie taki znaczek trafił do naszych zbiorów w ubiegłym tygodniu! Ale co jeszcze ważniejsze z hrubieszowskiego punktu widzenia, to fakt, że został on skasowany kasownikiem nr 85 Urzędu Pocztowego w Hrubieszowie! – nie kryje radości z tego szczególnego prezentu Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica.

Poczta ostemplowała znaczek ponad 163 lata temu 

Prawdziwość znaczka ze stemplem z Hrubieszowa potwierdza atest wydany w ubiegłym roku w Berlinie. Mający tam swoją siedzibę ekspert Polskiego Związku Filatelistów potwierdził na dokumencie: „Królestwo Polskie – Pierwszy polski znaczek. Znaczek ostemplowany. Znaczek i stempel prawdziwe. Znaczek skasowano czteroobrączkowym kasownikiem z nr. 85. Urzędu Pocztowego Hrubieszów. Zanotowałem do tej pory tylko 10 znaczków tego urzędu pocztowego” – potwierdził Bogdan Pelc, ekspert Polskiego Związku Filatelistów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Skomorowski 18.09.2024 21:47
Pan Darek faktycznie pochodzi z gminy Grabowiec. To zasłużony dyplomata. Był bardzo pomocny dla rodzin osób poszkodowanych przez hitlerowskie Niemcy jako prezes fundacji polsko-niemieckiej Pojednanie.

Jacek 18.09.2024 00:45
Korekta. Pan ambasador Pawłoś nie pochodzi z Hrubieszowa. Pochodzi z Grabowca (tu nadal mieszkają jego rodzice). Jest tylko urodzony w Hrubieszowie - jak zresztą większość obecnych mieszkańców gminy Grabowiec, z uwagi na fakt dawnej rejonizacji szpitali, gdzie porodówka dla Grabowca znajdowała się właśnie w Hrubieszowie. Dziś dzieci z Grabowca rodzą się w Zamościu, ale to nie oznacza, że z niego pochodzą.

Upslala 17.09.2024 22:05
On nie jest z Hrubieszowa. Rodzinny to jest Grabowiec.

08 zgłoś się 17.09.2024 17:25
Dyzma też był z tych okolic i też miał związki z pocztą

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama