Dariusz Pawłoś urodził się w 1969 r. Jest germanistą, dyplomatą. Od listopada 2022 r. do lipca tego roku był ambasadorem RP w Niemczech. W 2005 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii. Biegle posługuje się językami: niemieckim, angielskim i rosyjskim. W przeszłości pracował m.in. w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Ponadto nadzorował realizację programu dokumentacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”.
Najpierw czytanie Kordiana, a potem prezent dla muzeum
Dariusz Pawłoś przyjechał do Hrubieszowa na zaproszenie burmistrza tego miasta Marty Majewskiej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej – Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa wziął udział w Narodowym Czytaniu. A następnie odwiedził Muzeum w Hrubieszowie i przekazał kierownictwu placówki wyjątkowy dar, który otrzymał podczas pełnienia swojej dyplomatycznej służby.
CZYTAJ TEŻ: Gm. Hrubieszów: Zabytkowa kuźnia w Stefankowicach zyska nowy blask
Najstarszy znaczek pocztowy, regulujący sposób płatności za przesyłki, wprowadzony został przez Brytyjczyków w 1840 roku. Z czasem w ślady Wielkiej Brytanii poszły inne kraje na świecie, a po 20 latach także Królestwo Polskie. Na jego terenie od stycznia 1858 roku używano rosyjskich znaczków pocztowych, które były w obiegu na całym obszarze Rosji. Przełom nastąpił 1 stycznia 1860 roku, kiedy na mocy rozporządzenia Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu zaczęto drukować własny znak opłaty – „Polskę 1”. Wprowadzenie nowego znaczka pocztowego miało na celu ułatwienie kontroli dochodów pocztowych w Kongresówce.
CZYTAJ: Hrubieszów: Kolejna rewitalizacja w Sutkach zakończona. Tak to teraz wygląda
– I właśnie taki znaczek trafił do naszych zbiorów w ubiegłym tygodniu! Ale co jeszcze ważniejsze z hrubieszowskiego punktu widzenia, to fakt, że został on skasowany kasownikiem nr 85 Urzędu Pocztowego w Hrubieszowie! – nie kryje radości z tego szczególnego prezentu Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica.
Poczta ostemplowała znaczek ponad 163 lata temu
Prawdziwość znaczka ze stemplem z Hrubieszowa potwierdza atest wydany w ubiegłym roku w Berlinie. Mający tam swoją siedzibę ekspert Polskiego Związku Filatelistów potwierdził na dokumencie: „Królestwo Polskie – Pierwszy polski znaczek. Znaczek ostemplowany. Znaczek i stempel prawdziwe. Znaczek skasowano czteroobrączkowym kasownikiem z nr. 85. Urzędu Pocztowego Hrubieszów. Zanotowałem do tej pory tylko 10 znaczków tego urzędu pocztowego” – potwierdził Bogdan Pelc, ekspert Polskiego Związku Filatelistów.
Napisz komentarz
Komentarze