Nieco ponad 100 lat temu, a dokładnie 11 stycznia 1924 roku, ówczesny Sejm RP uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, zwanej „Reformą Grabskiego”. Zmiany polegały m.in. na wprowadzeniu nowej waluty – złotego, w miejsce marki polskiej. Wtedy powołano Bank Polski, który miał wyłączne prawo emisji banknotów. „Reforma Grabskiego” była jedną z kluczowych reform gabinetu ekspertów, które uchroniły Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną. W setną rocznicę tamtych wydarzeń, muzealnicy z Hrubieszowa przygotowują okolicznościową wystawę, na której zostaną zaprezentowane zarówno pieniądze używane przed wprowadzeniem reformy w 1924 r., a także i te, które były w oficjalnym obiegu, począwszy od wprowadzenia „złotówki” aż do denominacji w 1995 roku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gm. Hrubieszów: Ford najechał na tył rolniczego ciągnika
– Wystawa będzie gratką dla miłośników dawnych pieniędzy, numizmatyków, kolekcjonerów, ale także dla tych, którzy dobrze pamiętają jeszcze czasy denominacji. Trzeba było wówczas odejmować 4 zera od cen produktów, gdy z dnia na dzień 10 tys. zł stało się 1 polskim nowym złotym – dowiedzieliśmy się w Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
Prace nad przygotowaniem wystawy „Czas i pieniądz. Złoty polski na przestrzeni dziejów” dobiegają końca. Wstępnie ustalono, że zostanie udostępniona zwiedzającym w drugiej połowie września.
CZYTAJ: Czas na finał „Pereł Biznesu”! Gwiazdą wielkiej gali będzie Andrzej Krzywy
– Wystawie towarzyszyć będzie dedykowana jej lekcja muzealna oraz warsztaty, na które już teraz zapraszamy przedszkolaków z opiekunkami oraz uczniów i nauczycieli szkół podstawowych – mówi kuratorka wystawy dr Justyna Wojtiuk z Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
Napisz komentarz
Komentarze