Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:21
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Hrubieszów: Ile była warta złotówka, co można było za nią kupić? Nowa wystawa w muzeum

Na drugą połowę września hrubieszowscy muzealnicy przygotowują wystawę „Czas i pieniądz”, poświęconą dziejom pieniądza w ciągu kilku wieków, a także jego sile nabywczej. Wśród eksponatów w Muzeum w Hrubieszowie można będzie zobaczyć pieniądze, papiery wartościowe począwszy od drugiej połowy XV w. aż do czasów denominacji złotego w 1995 r.
10 złotych, emisja z 1919 r., w obiegu od 1924 r.
10 złotych, emisja z 1919 r., w obiegu od 1924 r.

Nieco ponad 100 lat temu, a dokładnie 11 stycznia 1924 roku, ówczesny Sejm RP uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, zwanej „Reformą Grabskiego”. Zmiany polegały m.in. na wprowadzeniu nowej waluty – złotego, w miejsce marki polskiej. Wtedy powołano Bank Polski, który miał wyłączne prawo emisji banknotów. „Reforma Grabskiego” była jedną z kluczowych reform gabinetu ekspertów, które uchroniły Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną. W setną rocznicę tamtych wydarzeń, muzealnicy z Hrubieszowa przygotowują okolicznościową wystawę, na której zostaną zaprezentowane zarówno pieniądze używane przed wprowadzeniem reformy w 1924 r., a także i te, które były w oficjalnym obiegu, począwszy od wprowadzenia „złotówki” aż do denominacji w 1995 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gm. Hrubieszów: Ford najechał na tył rolniczego ciągnika

– Wystawa będzie gratką dla miłośników dawnych pieniędzy, numizmatyków, kolekcjonerów, ale także dla tych, którzy dobrze  pamiętają jeszcze czasy denominacji. Trzeba było wówczas odejmować 4 zera od cen produktów, gdy z dnia na dzień 10 tys. zł stało się 1 polskim nowym złotym – dowiedzieliśmy się w Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Prace nad przygotowaniem wystawy „Czas i pieniądz. Złoty polski na przestrzeni dziejów” dobiegają końca. Wstępnie ustalono, że zostanie udostępniona zwiedzającym w drugiej połowie września.

CZYTAJ: Czas na finał „Pereł Biznesu”! Gwiazdą wielkiej gali będzie Andrzej Krzywy

– Wystawie towarzyszyć będzie dedykowana jej lekcja muzealna oraz warsztaty, na które już teraz zapraszamy przedszkolaków z opiekunkami oraz uczniów i nauczycieli szkół podstawowych – mówi kuratorka wystawy dr Justyna Wojtiuk z Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama