Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 00:14
Reklama
Reklama

Kufle pana Stanisława. Zbiór z 200 krajów liczy prawie 20 tysięcy sztuk!

Mógłby nimi obdarować cały Zwierzyniec, Szczebrzeszyn i pół Biłgoraja. Chodzi o znajdujące się w kolekcji Stanisława Głąba ze Zwierzyńca kufle i szklanki do piwa z całego świata. Zbiór liczy prawie 20 tysięcy sztuk. Każdy eksponat jest inny. Nam najbardziej spodobał się kufel z papieżem.
Mieszkaniec Zwierzyńca ma największą prywatną kolekcję kufli i szklanek do piwa w Polsce.
Mieszkaniec Zwierzyńca ma największą prywatną kolekcję kufli i szklanek do piwa w Polsce.

Autor: Adam Gąsianowski

Z wykształcenia i zawodu jest browarnikiem. – W 1966 roku skończyłem Technikum Przemysłu Browarniczego w Tychach – opowiada Stanisław Głąb ze Zwierzyńca. – Z perspektywy czasu oceniam, że to był bardzo dobry wybór.

Pan Stanisław po szkole trafił do lubelskiego browaru. Pracował i studiował na Akademii Rolniczej w Lublinie. Później związał swoją pracę zawodową ze Zwierzyńcem, gdzie był dyrektorem browaru. Przez kilka lat kierował też zakładem produkującym piwo w Krasnymstawie.

Nie tylko Europa

Pasja kolekcjonerska pojawiła się u niego w 1966 r., a więc po maturze. Od tamtej pory kolekcja stale się rozrastała. Dziś pan Stanisław ma w swoim mieszkaniu prawie 20 tys. sztuk kufli i szklanek do piwa z prawie 200 krajów świata. – Swoją kolekcję dzielę na Polskę, Niemcy i resztę świata – wskazuje nasz rozmówca. – W Europie nie ma kraju, z którego nie miałbym kufla w swojej kolekcji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szczebrzeszyn: 50 lat w poszukiwaniu skarbów. Historia życia małżeństwa z Roztocza [ZDJĘCIA]

Niektóre to prawdziwe perełki. Wśród najcenniejszych wylicza eksponaty z Monako i Liechtensteinu. – Mam też „szkło” z Krymu i to zarówno, gdy przed 2014 r. działał tam browar ukraiński, jak i po tej dacie, gdy doszło do aneksji Krymu przez Rosję – opowiada kolekcjoner.

Najstarszy eksponat pochodzi z Niemiec i pamięta koniec XIX w. Za Odrą powstawały również największe kufle. Mają pojemność 3 litrów, a pan Stanisław ma je w swojej kolekcji. Z Niemiec pochodzą również zdobione kufle porcelanowe z przykryciem i pozytywką (muzyka z pozytywki poprawiała humor, poza tym mogła być przydatna, gdy zabrakło towarzystwa przy stole), a także z wizerunkiem uśmiechniętego papieża Benedykta XVI (browar z Bawarii wyprodukował dwa wzory takich kufli, oba ma w swojej kolekcji mieszkaniec Zwierzyńca).

Było o Niemczech, teraz o Rosji. O tym, że obywatele tego drugiego kraju przekładają wódkę nad piwo wszyscy chyba wiedzą. Pan Stanisław ma w swoich zbiorach około 20 rosyjskich kufli, ale żaden z nich nie rzuca na kolana. Zero finezji. – Jakby spod siekiery wyszły – przekonuje pan Stanisław.

Niemiec sprzątnął

Jeśli chodzi o kontynenty, to na drugim miejscu – po Europie – jest Azja. Najwyżej ceni sobie eksponat z Bhutanu. Kufel z państwa we wschodnich Himalajach to prawdziwy rarytas. Z Bhutanu ma, z Korei Północnej wprost przeciwnie. Bo kufel z kraju rządzonego twardą ręką przez Kim Dzong Una, naprawdę ciężko jest zdobyć. – Z Korei Północnej trudno jest cokolwiek wywieźć, bo za wszystko można trafić do więzienia – mówi nasz rozmówca. – Wiem o tym, bo mój znajomy z Litwy miał kłopoty.

WARTO PRZECZYTAĆ: Nowe odcinki „Poszukiwaczy historii” kręcono w Tomaszowie Lubelskim. Wiemy, co interesowało telewizję Polsat

Siedem albo osiem lat temu dowiedział się o koreańskim kuflu, który pojawił się nad Wisłą. Pan Stanisław już witał się z gąską, ale kufel made in Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna sprzątnął mu sprzed nosa kolekcjoner z Niemiec…

Ale są arabskie Liban, Syria czy Irak, jest Indonezja (z największą liczbą wyznawców islamu na świecie), są i katolickie Filipiny.

W kolekcji Stanisława Głąba są eksponaty z obu Ameryk, Australii i Afryki. Niektóre to prawdziwe dzieła sztuki. Za niektóre trzeba zapłacić i to słono, ale zdecydowana większość pochodzi z wymiany z innymi kolekcjonerami (towar za towar), kupowana była na pchlim targu albo na przykład na krasnostawskich Chmielakach. – Ciekawą szklankę dostałem na przykład ze Strefy Gazy, natomiast z Izraela mam z 15 szklanek – opowiada.

Prawdziwa miłość

Kolekcja Stanisława Głąba dobija właśnie do 20 tys. sztuk kufli i szklanek. Gdzie to wszystko trzyma? – Gdybym wszystkie chciał wystawić na półki, to zabrakłoby miejsca w mieszkaniu, dlatego na półkach jest jedynie część kolekcji – śmieje się nasz rozmówca. – Żona już teraz najchętniej wysłałaby mnie z moimi skarbami w kosmos, ale na szczęście rozumie moją pasję, która zresztą – z całym szacunkiem – pojawiła się w moim życiu wcześniej niż ona.

CZYTAJ TEŻ: Zamość: Zaniedbany pomnik hetmana Jana Zamoyskiego. Ktoś powinien o niego zadbać

Jako doświadczony browarnik nasz rozmówca przypomina, że piwo znane jest od wieków na całym świecie, ale w niektórych krajach – ze względów religijnych – nie można go spożywać (dla przykładu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich produkowane jest piwo wyłącznie bezalkoholowe). Do jego produkcji używa się nie tylko chmielu i jęczmienia, ale też prosa, ryżu, a nawet bananów. – Najważniejsza jest odpowiednia fermentacja – wskazuje emerytowany browarnik.

Oprócz kufli, Stanisław Głąb kolekcjonuje etykiety z butelek z piwem. – Dojeżdżam z nimi do 100 tys. sztuk z całego świata – opowiada. – Każda jest inna. Mam etykietę nawet z Wyspy Wielkanocnej

Jak wynika z naszych informacji, mieszkaniec Zwierzyńca posiada największą prywatną kolekcję kufli i szklanek do piwa w Polsce. – Jak już coś się kocha, to się kocha na całe życie – przyznaje 77-letni kolekcjoner.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: i ja cie kochamTreść komentarza: Ale ty jesteś niegrzeczny, uważaj żeby tobie nie przyplątała się jakaś choroba . Pan Bóg ma cię w swojej opiece i na pewno nie pozwoli żebyś zachorował bo jesteś dobrym człowiekiem i kochasz bliźniego swego.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 15:01Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: ratunkuuuuTreść komentarza: Ależ mamy tych emerytów, w ZUSie kolejka w Lidlu jeszcze większa bo tam ustawiają się "trójki emeryckie- jeden zajmuje kolejkę, druga z wózkiem bierze co popadnie a trzecia już zajmuje kolejkę do kasy.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 14:55Źródło komentarza: Emeryci atakują ZUS. Z wnioskami o rentę wdowiąAutor komentarza: wojak szwejkTreść komentarza: Wylecieć powinien minister obrony Narodowej , Kamysz i szew Kontrwywiadu Wojskowego - Stróżyk !!! Pół roku ukrywali informację , myśleli że ucichnie i nikt się nie dowie !!! Wyobraźcie sobie co by było gdyby te miny wybuchły , a co by było gdyby wpadły w łapy terrorystów , ruskich szpiegów czy ciapatych !!! Tak Wojsko POlskie dba o nasze bezpieczeństwo !!!Data dodania komentarza: 10.01.2025, 13:59Źródło komentarza: Dymisja ważnego generała. Zgubił miny. Znalazły się w magazynie sieci IKEAAutor komentarza: hahaTreść komentarza: Frajerów nie szkoda.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 13:39Źródło komentarza: Zamość: Mieszkaniec powiatu stracił 200 tys. zł przez oszustwo na giełdzie!Autor komentarza: KoloTreść komentarza: Ale zacofany ten wschód. Pozdrowienia z WielkopolskiData dodania komentarza: 10.01.2025, 13:18Źródło komentarza: Szkoła w powiecie tomaszowskim działa, chociaż nie ma żadnego ucznia i nauczycieliAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Oby jak najdalej od nas!Data dodania komentarza: 10.01.2025, 11:26Źródło komentarza: 100 nowych policjantów w lubelskim garnizonie Policji. Będą służyć m.in. w Zamościu i Tomaszowie [ZDJĘCIA]
Reklama