Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:38
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Biłgoraj: Porucznik upamiętniony pośmiertnie

Wybitny Polak i patriota – ppor. Józef Stegliński ps. „Cord”, został pośmiertnie odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja. Starania o to, aby tak się stało, Światowy Związek Żołnierzy AK czynił od kilku lat.
"Cord" zginął w bitwie pod Osuchami.
"Cord" zginął w bitwie pod Osuchami.

25 września miejscy radni zdecydowali o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. „Cord”. W tym gronie znajduje się również m.in.: Stefan Szmidt, prof. dr hab. Stanisław Grabias, prof. Jerzy MarkiewiczHenryk WujecUrszula KoziołSamuel Atzmon-Wircer czy Janusz Palikot.

Długie starania

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Okręgowy Zamość Koło Rejonowe Biłgoraj w 2021 r. zwrócił się z wnioskiem do burmistrza miasta i przewodniczącego rady o nadanie tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraja” dla ppor. Józefa Steglińskiego ps. „Cord”. – Z niezrozumiałych dla nas powodów zarówno burmistrz, jak i przewodniczący zamilkli w tej sprawie na okres trzech lat. Dziękuję obecnym władzom za możliwość przedstawienia naszej inicjatywy – mówił podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja Jan Pacyk, członek ŚZŻAK, oddział Biłgoraj.

13 września odbyło się spotkanie Kapituły Tytularnej, na której szczegółowo została przedstawiona sylwetka podporucznika. Członkowie Kapituły jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali wniosek o nadanie mu pośmiertnie tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraja”.

Jak podkreślał Jan Pacyk, zadaniem ŚZŻAK jest dbanie o zachowanie i ocalenie od zapomnienia prawdziwej historii, religii, tradycji i etosu Polskiego Państwa Podziemnego i jego siły zbrojnej, jaką była Armia Krajowa. – W sposób szczególny zabiegamy o utrwalenie historii i wydarzeń, które rozgrywały się wokół naszych domów. Działania te pozwalają zachować w zbiorowej pamięci prawdę o naszych rodzinach i bliskich – mówił.

Prawdziwy patriota

Jan Pacyk przytoczył również, że osoba „Corda” jest wyjątkowa. – Postać harcmistrza ppor. Józefa Steglińskiego ps. „Cord” jest bohaterska i tragiczna. To patriota, który nie wahał się na szali miłości do Ojczyzny poświęcić własne życie. Pomimo że urodził się w Łodzi, gdzie do dziś mieszka jego najbliższa rodzina, rozkaz Polskiego Państwa Podziemnego walki z niemieckim okupantem i najeźdźcą realizował do końca na ziemi biłgorajskiej. Niestety władze PRL i poprawność polityczna nie dostrzegały potrzeby uhonorowania Komendanta Obwodu Biłgorajskiego AK – zaznaczył. Dodał, że dopiero w latach 90. jego podkomendni, biłgorajanie, żołnierze 9 PP Legionów Ziemi Zamojskiej Obwodu Biłgorajskiego Armii Krajowej ufundowali z własnych składek swojemu dowódcy grobowiec na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju.

Ppor. Józef Stegliński ps. „Cord” w czasie okupacji niemieckiej współorganizował miejscowe struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Kierował hufcem (rojem) Szarych Szeregów w mieście i okolicy od lipca 1942 do 25 czerwca 1944 roku, tj. aż do dnia śmierci. Jako trzeci komendant w historii, kontynuował dzieło rozwoju ruchu harcerskiego na ziemi biłgorajskiej w trudnych latach okupacji niemieckiej. – W najtrudniejszych dla okupowanego narodu latach 1942-1944 kształtował postawy: obywatelskie, narodowe, patriotyczne, szczególnie wśród lokalnej młodzieży, dając osobisty przykład heroizmu, odwagi, koleżeńskości, otwartości i dotrzymywania danego słowa – dodał.

Pełnił również funkcję Komendanta Rejonu V Obwodu Biłgorajskiego AK. Utworzył 200-osobowy oddział partyzancki ziemi biłgorajskiej, skupiając harcerzy Szarych Szeregów i byłych żołnierzy WP. Organizował wiele akcji dywersyjnych, akcji likwidacji konfidentów w obronie ludności cywilnej. – Złożył największą ofiarę, oddania życia w bezpośredniej walce z okupantem, w celu obrony ludności ziemi biłgorajskiej 25 czerwca 1944 roku w bitwie pod Osuchami – mówił.

Radni jednogłośni

Dyskusji co do zasadności podjęcia uchwały nie było. Radny Jan Skrok stwierdził, że decyzją tą samorząd honoruje jednocześnie wszystkich partyzantów, którzy walczyli na ziemi biłgorajskiej podczas wojny.

Uchwałę na wniosek radnego Janusza Rosłana samorządowcy podjęli przez aklamację na stojąco. – Jestem szczęśliwy. Prawdziwy bohater otrzymuje ten zaszczytny tytuł. Staraliśmy się o to bardzo długo. Stało się, dziękuję – mówił ze wzruszeniem Tomasz Książek, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj. Podjęcia uchwały gratulował również Michał Mulawa, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego. – Nigdy nie jest za późno, aby docenić polskich bohaterów. Nie jest za późno, aby docenić człowieka, dzięki któremu możemy żyć w wolnym kraju. To prawdziwy bohater ziemi biłgorajskiej. Dziękuję za podtrzymanie pamięci – mówił.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama