Tego rodzaju ćwiczenia koordynacyjne organizowane są cyklicznie, raz na 5 lat. W tym roku przeprowadzono je 18 i 19 września w różnych rejonach Hrubieszowa. Miały skoordynować działania poszczególnych służb, inspekcji oraz straży w mieście i powiecie hrubieszowskim. Sprawdzano współdziałanie pomiędzy jednostkami pozamilitarnego systemu obronnego państwa, służbami, inspekcjami oraz strażami działającymi w powiecie hrubieszowskim.
Działania służb rozpoczęto tuż po komunikacie o naruszeniu granicy państwa przez bezzałogowy statek powietrzny. Dron miał wlecieć na obszar działania placówek straży granicznych Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w powiecie hrubieszowskim. Natomiast w pobliżu torowiska LHS dron zrzucił pakunek, który podjęła grupa dywersyjno-sabotażowa. Rzekomy ładunek wybuchowy został umieszczony na terenie LHS. Następnie dron uderzył w farmę fotowoltaiczną przy ulicy Gródeckiej. Doszło do pożaru i znaczącego zadymienia. To wymusiło ewakuację zwierząt gospodarskich w pobliskich gospodarstwach. Do badania pobrano próbki niezabezpieczonych pasz, materiałów paszowych i ujęć wody.
PRZECZYTAJ TEŻ: Hrubieszów: Doszło do porozumienia – mieszkańcy odetchnęli, czekali na to 2 lata
Z kolei patrol policji trafił na zaszyfrowany telefon komórkowy. W aparacie była mapa z zaznaczonymi miejscami podłożenia kolejnych ładunków wybuchowych. W te miejsca skierowano oddziały wojsk obrony terytorialnej. W tym samym czasie pracownik LHS zauważył podejrzany pakunek w okolicach torowiska LHS. Grupa minerska z Lublina rozbroiła ładunek wybuchowy, a Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „ZAMOŚĆ-1” zneutralizowała wyciek roztworu amoniaku z rozszczelnionej cysterny kolejowej.
Drugiego dnia ćwiczeń służby musiały poradzić sobie z cyberatakiem wymierzonym w serwery jednostek samorządu terytorialnego. Trzeba było wyeliminować wyciek danych i nie dopuścić do zainfekowania komputerów. Natomiast z objętych sfingowanym pożarem budynków Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego ewakuowano pracowników.
CZYTAJ TEŻ: Łaszczów: Ratownicze ćwiczenia zgrywające „GRYF -2024” dla jednostek z powiatu tomaszowskiego [ZDJĘCIA]
Z kolei na ul. Zamojskiej i w okolicach pobliskiej Dębinki przeprowadzono ćwiczenia, których przebieg był podobny do akcji z najbardziej wciągających filmów sensacyjnych. Grupa dywersantów urządziła zasadzkę i podczas strzelaniny odbiła więźnia konwojowanego samochodem zakładu karnego. Dywersanci z więźniem uciekli w kierunku lasu na Dębince. Policjanci z miejscowej komendy zorganizowali grupę poszukiwawczą i rozwinięto tyralierę. W lesie doszło do kolejnych strzelanin. A gdy dywersantom skończyła się amunicja i odcięto im drogi ucieczki – zostali zatrzymani.
W dwudniowych ćwiczeniach w Hrubieszowie wzięli udział przedstawiciele 8 samorządów z powiatu, policjanci i strażacy zawodowi, pogranicznicy z placówek SG w Chłopiatynie, Dołhobyczowie, Kryłowie, Hrubieszowie i w Horodle, a także przedstawiciele różnych instytucji i organizacji działających dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.
– Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie, wysiłek i podjęte działania, które przybliżyły nas do realnych zagrożeń, jakie faktycznie mogłyby zdarzyć się na naszym terenie – mówi jeden z organizatorów ćwiczeń obronnych LHR – Huczwa – 2024.
Napisz komentarz
Komentarze