Wielkie liczenie wiernych odbędzie się już w najbliższą niedzielę 13 października. Ten dzień wskazała Konferencja Episkopatu Polski.
CZYTAJ: Nauczyciel Roku 2024 wybrany. „Cenię sobie naukę przez zabawę”
Dominicantes i communicantes w procentach
Z najnowszego „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia” – Rocznika Statystycznego Kościoła katolickiego w Polsce – wynika, że w 2022 roku:
- w niedzielnych mszach uczestniczyło 29,5 proc. wiernych (dominicantes),
- do komunii przystępowało 13,9 proc. wiernych (communicantes).
W porównaniu z 2021 r. wskaźnik dominicantes wzrósł o 1,2 proc., a communicantes o 1 proc.
Badają religijność katolików w Polsce
Te dane – dodajmy – publikuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza. Powstał w 1972 r. jako Zakład Socjologii Religii. Jest to najstarszy w Polsce, niezależny ośrodek naukowy, który zajmuje się badaniami w zakresie religijności i katolicyzmu.
CZYTAJ TEŻ: Tylko połowa Polaków uważa się za religijnych. Młodym z Kościołem nie po drodze
Od 1991 r. instytut prowadzi ogólnopolskie badania religijności. W 2014 roku nawiązał współpracę z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS), a w 2020 roku z Centrum Badań Apostolskich przy Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.
Więcej kandydatów na księży, ale mniej księży
W tym roku – jak podała Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) – nieco wzrosła liczba powołań kapłańskich. W seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce naukę rozpoczęło 301 kandydatów, czyli więcej niż przed rokiem.
W 2024 r. w Polsce zostało wyświęconych 153 księży diecezjalnych i 82 zakonnych – łącznie 235 duchownych. To o ok. 50 mniej niż rok wcześniej.
Napisz komentarz
Komentarze