Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:08
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Czekając na remont ulicy... Łukasińskiego: do trzech razy sztuka?

Ulica Łukasińskiego miała być zamknięta dla ruchu na miesiąc. Magistrat ogłosił, że prace rozpoczną się 16 września, ale się nie rozpoczęły. Później termin zamknięcia przesunięto o tydzień, ale z takim samym skutkiem. Remontu jak nie było, tak nie ma, a zamościanie zastanawiają się, o co w tym wszystkim chodzi. Miasto wyjaśnia.
Ulica Łukasińskiego w Zamościu miała być zamknięta dla ruchu na miesiąc.
Ulica Łukasińskiego w Zamościu miała być zamknięta dla ruchu na miesiąc.

Z zamieszczonego w mediach społecznościowych komunikatu wynika, że wcześniejsze terminy zamknięcia ulicy, czyli 16 i 23 września, ustalono z Zarządem Dróg Grodzkich oraz firmą Strabag, która przebudowywała ul. Łukasińskiego. – Niestety, w międzyczasie pojawiły się rozbieżności co do zakresu prac gwarancyjnych – czytamy.

Chodzi przede wszystkim o uznanie ewentualnych błędów projektowych co do „funkcjonalności gładkiej kostki granitowej i jej szczepności”. Według firmy Strabag, przedmiotowa konstrukcja „nie spełnia kryteriów trwałości dla ruchu KR3 (chodzi o nośność konstrukcji nawierzchni – przyp. red.), a pozostawienie ruchu ciężkiego spowoduje jej zniszczenie”. Ponadto Strabag nie podziela stanowiska projektanta, zgodnie z którym ubytki fugi i wykruszenia kostki nie stanowią błędów projektowych. – W związku z tą sytuacją nie jesteśmy w stanie dziś powiedzieć, kiedy zaczną się prace gwarancyjne na ulicy Łukasińskiego. Staramy się, żeby wszystkie niejasności zostały jak najszybciej rozstrzygnięte – napisano w komunikacie.

Kostka zamiast asfaltu

Przebudowę ul. Łukasińskiego wraz z placem Stefanidesa przeprowadzono w latach 2020-2021 za ponad 12 mln zł. Zamiast asfaltu pojawiła się nawierzchnia z kamienia naturalnego. Już na starcie pojawiły się problemy, które zgłaszali zarówno mieszkańcy, jak i radni, w tym m.in. Agnieszka Klimczuk i Tadeusz Lizut, domagając się wyraźniejszego oznaczenia przejść dla pieszych oraz linii rozdzielających pasy ruchu (oznakowanie poziome wykonane jest z kostki w jaśniejszym kolorze – przyp. red.). Ale na wymalowanie białych linii nie zgodził się konserwator zabytków, uznając takie rozwiązanie za nieodpowiednie do stosowania w zabytkowej przestrzeni Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

CZYTAJ TEŻ: Zamość: Były prezes skazany za wycieczki-łapówki

W celu poprawy widoczności przejść dla pieszych dyrektor ZDG w Zamościu Paweł Łagowiec obiecał wymianę oznakowania pionowego D-6 na znaki aktywne D-6. Dotrzymał słowa. Aktywne przejścia na pewno zwiększyły bezpieczeństwo pieszych. W międzyczasie dokonano korekty promienia wyjazdu z pl. Stefanidesa w prawo.

To dało się zrobić. Problem stanowiła jednak sama nawierzchnia ulicy, która zaczęła się „rozjeżdżać”. Usuwanie usterek trwało na okrągło. Prace polegały m.in. na regulacji klawiszującej się kostki, wyrównywaniu pofalowanej nawierzchni, uzupełnianiu ubytków czy fug.

Jest ambaras

Według wykonawcy, konstrukcja drogi nie jest przystosowana do ruchu ciężkiego, stąd pierwszym wnioskiem firmy Strabag było wyprowadzenie ruchu autobusów z ul. Łukasińskiego. – Miasto wywiązało się z umowy i od połowy września ruch autobusów odbywa się ul. Peowiaków – mówi Jacek Bełz, rzecznik prasowy prezydenta Zamościa.

CZYTAJ: Bartłomiej B. zatrzymany przez policję! Gdzie ukrywał się podejrzany o podwójne zabójstwo?

Władze miasta chcą, żeby w ramach gwarancji zrobić remont na całej długości i szerokości ulicy, czyli od ronda Jana Zamoyskiego do ronda Braci Pomarańskich, natomiast wykonawca nie chce przystać na taki zakres prac gwarancyjnych. Rozmowy trwają. Gdy zostanie osiągnięty konsensus, a wierzymy, że tak się stanie, miasto powiadomi o terminie rozpoczęcia prac. Przypomnijmy, że ta ulica jest na gwarancji do 2028 r.

Prewencyjnie dodajmy, żeby kierowcy zachowali szczególną ostrożność przy pokonywaniu tej ulicy, zwłaszcza po deszczu czy po przymrozkach, bo droga hamowania na takiej nawierzchni jest dłuższa, a przy opuszczaniu ronda łatwo można wpaść w poślizg.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Andżej 18.10.2024 21:54
Za wnuka to strabag tu ,strabag tam . Wszystkie roboty robił stravag ,mało które prd . Ciekawe ? Myślę ,ale to tylko moje przypuszczenie ,że nie nie przypadek ,że biurko miało podwójny blat .....A pan wnuk ,znacie człowieka ,w Kilerze nikt z więźnia nie spierdolił ,a w radecznicy???

Andrzej 18.10.2024 20:02
Gratulacje dla wyborców PO tak narzekaliście na Wnuka a tu prosze Zwolak jeszcze gorszy burdel robi a na obwodnicy dalej 50 ograniczenia kiedy w końcu zacznie cos robic a nie pieniadze za darmo brać

anula 18.10.2024 12:24
Bardzo to wszystko ułatwia nam życie, zwłaszcza osobom, które mają ograniczenia ruchowe. Nie wszystkich stać na taksówki, żeby dotrzeć do instytucji mieszczących się na Starówce. Może ktoś by pomyślał o przysłowiowym Kowalskim w tym ferworze wzajemnych oskarżeń. Takie przeciąganie liny może trwać miesiącami, a co z nami?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama