W wyniku wyborów przeprowadzonych w poszczególnych sołectwach stanowiska na nową kadencję objęło 20 sołtysów, w tym 11 po raz pierwszy.
W sołectwie Czartowiec sołtysem został Jacek Pitura, w sołectwie Czartowiec-Kolonia – Waldemar Radom. W Czartowczyku mieszkańcy mają panią sołtys Jolantę Ryło. W Czermnie sołtysem jest Karol Szczygielski, w Kazimierówce – Edmund Czernij. W sołectwie Klątwy przedstawicielem lokalnej społeczności jest Patryk Dryź, a w sołectwie Lipowiec – Franciszka Rykaluk.
W Marysinie sołtysem został Kazimierz Saj, w Mikulinie – Mirosław Sołdaczuk, w Perespie – Bogdan Wybranowski, w Podborze – Anna Lizak. Mieszkańcy sołectwa Niedźwiedzia Góra na sołtysa wybrali Krystynę Kusiak, mieszkańcy sołectwa Przewale – Stanisława Holutę, sołectwo Rudka – Wiesława Zuba, sołectwo Soból – Janusz Jurkiewicz.
PRZECZYTAJ TEŻ: 300 osób na Zjeździe Absolwentów Liceum w Tyszowcach. Przyjechali nawet z Francji, Szwajcarii, Holandii [ZDJĘCIA]
Anna Pytel jest sołtysem w Wakijowie, Danuta Pawliszak w Wojciechówce, Dariusz Zrol w Dębinie, a w sołectwie Tyszowce – Mariusz Bartosiewicz.
Wybranych sołtysów czeka teraz praca społeczna, współpraca z mieszkańcami i władzą gminy. Jako liderzy sołeckiej społeczności, sołtysi będą reprezentowali sołectwo na zewnątrz. Ich zadaniem będzie też zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy dotyczących sołectwa i uczestniczenie w sesjach rady gminy.
Sołtys nie dostaje wynagrodzenia. Może jednak liczyć na dietę, która pokrywa koszty dojazdu itp. Od niedawna sołtysom przysługuje też świadczenie emerytalne z tytułu pełnienia tej funkcji przez co najmniej 7 lat. Wynosi ono 300 zł miesięcznie i ma być corocznie waloryzowane.
Napisz komentarz
Komentarze