Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 października 2024 09:57
Reklama Baner reklamowy - Dewocjonalia
Reklama

Bełz pierwszym partnerem Ulhówka. Współpraca ma przynieść wiele korzyści

12 października sfinalizowano plany gminy Ulhówek o zawarciu współpracy partnerskiej z gminą Bełz z Ukrainy. Przypieczętowano je wspólnym sprzątaniem cmentarza, na którym spoczywają Polacy i Ukraińcy, a także warsztatami kamieniarskimi. Władze gmin przymierzają się już do pozyskania środków unijnych na rozwój swojego terenu.
Władze gminy Ulhówek (Polska) i Bełz (Ukraina) podpisują umowę partnerską o współpracy.
Władze gminy Ulhówek (Polska) i Bełz (Ukraina) podpisują umowę partnerską o współpracy.

Autor: Nadesłane

Decyzja o nawiązaniu współpracy partnerskiej z gminą Bełz (Ukraina) została zaakceptowana przez radnych gminy Ulhówek podczas wrześniowej sesji rady. „Za” współpracą głosowało wtedy 14 radnych, tylko jeden się wstrzymał. Zasadność współpracy argumentował wójt gminy Ulhówek Mariusz Skorniewski.

– Jesteśmy gminą przygraniczną, jeśli chodzi o relacje gospodarcze, chciałbym, żebyśmy mogli uczestniczyć w projektach dedykowanych dla takich przygranicznych podmiotów – mówił Skorniewski. Za wzór stawiał gminę Bełżec, która z Bełzem właśnie realizuje projekt rozwoju infrastruktury wodociągowej.

– Merytorycznie byłem zaangażowany w projekt Bełżca i Bełza. Doceniam wagę unijnych środków i liczę na to, że nasza gmina Ulhówek też pozyska je na swój rozwój – dopowiada w rozmowie z nami Mariusz Skorniewski.

Wójt jest przekonany, że mieszkańcy gminy dzięki partnerstwu będą mieli okazję do wymiany doświadczeń, skorzystają nie tylko gospodarczo, ale i kulturalnie, sportowo i historycznie.

Połączyła ich wspólna historia

Od historii właśnie zaczęła się, można by rzec, „chemia” między Ulhówkiem a Bełzem. Regionaliści, wolontariusze Stowarzyszenia Robim Co Możem, które przez kilka lat prowadził Mariusz Skorniewski (obecnie prezesem jest Renata Sobka), pielęgnując pamięć o Polakach, zawędrowali między innymi do położonego zaledwie 4 km od granicy z Ukrainą Bełza, niegdyś polskiego miasta.

– Do 1951 roku na tamtym terytorium mieszkali Polacy, którzy pozostawili tam swoje domostwa, pochowali tam swoje rodziny. O to trzeba zadbać – podkreśla Skorniewski.

RCM wspólnie z Instytutem Polonika już od kilku lat przed Świętem Zmarłych organizuje wydarzenie „Zapal Znicz na Pograniczu” (w tym roku znicze zbierane są w szkołach z terenu gminy do 25 października). Wówczas chętni wraz z wolontariuszami udają się na ukraińską stronę i odwiedzają m.in. cmentarz w Bełzie, Uhnowie, Stajach, Korczowie i innych miejscowościach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szkoła w powiecie tomaszowskim działa, chociaż nie ma żadnego ucznia i nauczycieli

Wolontariusze regularnie wyjeżdżają tam również i dbają o porządek. Takie wyjazdy zaowocowały znajomościami z Ukraińcami, mieszkańcami Bełza i władzami gminy, a nawet wspólną pracą nad utrzymaniem miejsc pamięci.

Umowa partnerska jest więc przypieczętowaniem przyjaźni i szansą na współpracę na wielu innych polach.

Przyjemność i praca

Wójt Oksana Bereza oraz kilkudziesięciu pracowników i mieszkańców gminy Bełz przyjechało do gminy Ulhówek 12 października na podpisanie umowy partnerskiej. Spotkali się w świetlicy w Budyninie.

Oficjalnie już gmina Ulhówek nawiązała pierwszą w swojej historii tego typu współpracę z innym samorządem. Nie obyło się bez prezentów na taką okazję. Oksana Bereza wręczyła Mariuszowi Skorniewskiemu kopię obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej (nieprzypadkowo, bo przypomnijmy, że słynny wizerunek Matki Bożej pochodzi właśnie z Bełza: w 1382 roku książę Władysław Opolczyk wywiózł już wówczas słynący cudami obraz Czarnej Madonny, umieszczony na bełskim zameczku, na Jasną Górę – dop. red.). Wójt Ulhówka zrewanżował się ryciną przedstawiającą XIX-wieczną dzwonnicę w Szczepiatynie (zabytek po renowacji zdobył Laur Konserwatorski 2024 – przyp. red.), wykonaną przez miejscowego artystę Jerzego Garbacza.

PRZECZYTAJ: Łaszczów, Telatyn, Ulhówek: Rady w pełnych składach. W jednej z nich zasiadł były wójt

Zamiast świętowania spotkania chociażby w restauracji czy innych wygodnych okolicznościach, delegacja z Bełza oraz władze gminy Ulhówek wraz z 30 wolontariuszami z Polski pojechali na nieczynny cmentarz greckokatolicki w Oserdowie, na którym spoczywają Polacy i Ukraińcy, aby posprzątać go w ramach akcji „Porządkujemy Zapomniane Cmentarze Pogranicza 2024”. Stowarzyszenie RCM Ulhówek pozyskało na jej organizację dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowy Instytut Dziedzictwa – „Wspólnie dla dziedzictwa”.

– Cmentarz w Oserdowie należy do naszej gminy, jest własnością komunalną. Pierwotnie właśnie na nim znajdował się piękny i niezwykle realistyczny nagrobek Olgi Krawczuk, dłuta Aleksandra Zagórskiego, znanego i cenionego lwowskiego mistrza. Chcemy, by wrócił tam ponownie. Obecnie, ze względu na próbę kradzieży, znajduje się przy kościele w Machnówku. Cmentarz był bardzo „zapuszczony”. Jeszcze kilkanaście lat temu sprzątali na nim mieszkańcy wioski. A jest ich bardzo niewielu, bo mieszka tu na stałe zaledwie 5 rodzin. Czas i natura zrobiły swoje, dlatego mieliśmy sporo pracy. Wszystkim dziękuję za zaangażowanie i pomoc – relacjonuje Renata Sobka, prezes RCM Ulhówek. – Spotkamy się tam jeszcze w przyszłym roku, ponieważ nie udało się nam wszystkiego uporządkować, to obszar 0,7 hektara – dodaje.

W trakcie sprzątania realizowano jeszcze drugi projekt „Bruśnieńskie inspiracje, rzecz o kamiennych nagrobkach na Grzędzie Sokalskiej” dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska.

To była druga część warsztatów kamieniarskich. Gościem specjalnym był Szymon Modrzejewski, kamieniarz z długoletnim doświadczeniem, prezes Stowarzyszenia Magurycz, który wcześniej w dniach 4-7 października prowadził warsztaty kamieniarskie na cmentarzu w Budyninie. Dopełnieniem cyklu warsztatów były wykłady teoretyczne Katarzyny Poździk, pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie – Delegatura w Zamościu, skierowane do uczestników tłoki w Oserdowie oraz Klubu Seniora z Ulhówka. Te ostatnie zorganizowano w dniu 16 października w świetlicy gminnej w Ulhówku.

NIE PRZEGAP:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy w dodatku
Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: uśmiechnięta DTreść komentarza: *hołotaData dodania komentarza: 28.10.2024, 09:41Źródło komentarza: W miastach strefy czystego transportu mają być obowiązkoweAutor komentarza: uśmiechnięta DTreść komentarza: dlatego budują w rezerwatach przyrody, w górach czy na plażach. Płoną składnice opon. Całkiem przypadkowo. Drzewa same usychają tam gdzie mają powstać "inwestycje". Wszystko normalne. Tylko chołota przeszkadzaData dodania komentarza: 28.10.2024, 09:40Źródło komentarza: W miastach strefy czystego transportu mają być obowiązkoweAutor komentarza: Normalne za POTreść komentarza: Polska A Polskę B ma w DData dodania komentarza: 28.10.2024, 09:37Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: mogę sobie wyobrazić sprzedaż LOTuTreść komentarza: Donald może przyjechać jak niszczą polskie inicjatywy albo wyprzedają niemcom za groszeData dodania komentarza: 28.10.2024, 09:35Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Wyobraź sobie panie burak że w miastach jest komunikacja miejska a szpitale nie zawsze są w centrum. Plus populacja samochodów z 1997 roku raczej nie jest gigantyczna.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 08:37Źródło komentarza: W miastach strefy czystego transportu mają być obowiązkoweAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Panie burak wiem że jesteś idiotą ale to gwałcenie języka polskiego robi się nudne. Mógłby pisze się przez ó. Plus dla takich upośledzonych umysłowo jak ty stworzono autokorektę tekstu.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 08:22Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]
Reklama