Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:11
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Szczebrzeszyn: Ważny apel. Pamiętajmy o wąwozach

W Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbyło się pierwsze spotkanie podsumowujące projekt „Zachowajmy wąwozy lessowe – ochrona unikalnych form geomorfologicznych i ich mieszkańców na terenie Lubelskich Parków Krajobrazowych”.
W Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbyło się pierwsze spotkanie podsumowujące projekt „Zachowajmy wąwozy lessowe – ochrona unikalnych form geomorfologicznych i ich mieszkańców na terenie Lubelskich Parków Krajobrazowych”.
W Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbyło się pierwsze spotkanie podsumowujące projekt „Zachowajmy wąwozy lessowe – ochrona unikalnych form geomorfologicznych i ich mieszkańców na terenie Lubelskich Parków Krajobrazowych”.

Przedsięwzięcie było realizowane przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych na terenie 6 parków krajobrazowych Lubelszczyzny. Problemem w kwestii ochrony wąwozów lessowych jest ich degradacja poprzez rozjeżdżanie przez quady, motocykle czy samochody terenowe, jak również zasypywanie i nielegalne zaśmiecanie. Budzi to sprzeciw zarówno służb ochrony przyrody, organizacji rządowych i samorządowych oraz mieszkańców.

  – Mamy nadzieję, że podjęta przez nas inicjatywa zwróci uwagę na problemy niszczenia terenów chronionych, w tym szczególnie wąwozów lessowych, ale również pobudzi społeczność lokalną do aktywnych działań na rzecz ochrony przyrody – te słowa padły 23 października w Szczebrzeszynie, gdzie podsumowano zadania realizowane w ramach projektu przez zamojski oddział Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, obejmujące Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Skierbieszowski Park Krajobrazowy oraz Krasnobrodzki Park Krajobrazowy.

Ochrona wąwozów lessowych jest przedsięwzięciem służącym zachowaniu specyficznych form geomorfologicznych, jakimi są wąwozy lessowe, oraz różnorodności biologicznej występującej na ich terenie. W ramach projektu utworzone zostały dwie ścieżki dydaktyczne, w tym „Piekiełko” (ścieżka po wąwozach lessowych Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego o długości ok. 8 km. 

CZYTAJ TEŻ: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby

Na terenie 6 parków krajobrazowych ustawione zostały tablice informacyjne na temat wąwozów lessowych  oraz tablice zakazujące poruszania się poza drogami publicznymi pojazdami typu quady, motocykle typu enduro, samochody z napędem 4x4. Oprócz tego przeprowadzono zajęcia edukacyjne w szkołach, zorganizowany został również konkurs plastyczny oraz akcja „Odśmiecania krajobrazu”, w ramach której sprzątano wąwozy lessowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama