27 września wściekliznę wykryto u lisa w miejscowości Łubcze (gmina Jarczów). To było szóste ognisko tej choroby wykryte w tym roku w Polsce. A już 1 października główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch ognisk wścieklizny u padłego lisa w Dzierążni (gm. Krynice) i jenota poddanego eutanazji, którego znaleziono w miejscowości Poturzyn (gm. Telatyn).
Na wniosek Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Wojewoda Lubelski określił obszar zagrożony wścieklizną zwierząt obejmujący gminy: Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski (gmina miejska i wiejska), Tyszowce, Ulhówek w powiecie tomaszowskim; a także gminy Komarów Osada i Łabunie w powiecie zamojskim oraz gminy Dołhobyczów i Mircze w powiecie hrubieszowskim. W ostatnich dniach do obszaru zagrożonego dołączono także powiat krasnostawski. W powiecie tomaszowskim, jak poinformował nas Tomasz Gontarz, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Tomaszowie Lubelskim, niezagrożona jest tylko gmina Susiec.
Najgorzej w tomaszowskim
W Polsce w ostatnich latach wścieklizna nie była problemem. To za sprawą prowadzonej profilaktyki i regularnie zrzucanych szczepionek dla lisów. Problem zaczął się nie tak dawno.
CZYTAJ TEŻ: Tomaszów Lubelski: 19-latek zatrzymany za pedofilię. Usłyszał już zarzuty
– Przypuszczamy, że chorobę przyniosły lisy z Ukrainy, które przeszły przez granicę lądową. Z powodu trwającej wojny profilaktyka i monitoring tej choroby nie są tam prowadzone – mówi lek. wet. Tomasz Gontarz.
Dodaje, że w powiecie tomaszowskim w ostatnich miesiącach potwierdzono 10 przypadków wścieklizny. Obecnie sprawdzany jest przypadek padłego psa znalezionego w Ratyczowie (gm. Łaszczów). Jeżeli potwierdzi się, że miał wściekliznę, to będzie pierwszy przypadek na tym terenie u zwierzęcia udomowionego.
Szczepienia obowiązkowe
W Polsce jest stały ustawowy obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie psów powyżej 3 miesiąca życia. Nie ma natomiast obowiązku szczepienia kotów. Jednak teraz w przypadku zagrożenia na obszarze objętym rozporządzeniem Wojewody Lubelskiego wydano taki nakaz.
Ponadto nakazano trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Zwierzęta gospodarskie pozostające na wybiegach lub pastwiskach muszą być nadzorowane przez właściciela.
Czy mieszkańcy powiatu stosują się do zaleceń?
– Myślę, że psy w naszej wsi są zaszczepione. Nie wiem, jak jest z kotami. Jeśli o nie chodzi, to mamy problem z podrzuconymi kotami – mówi Daniel Pawłowski, sołtys Nowosiółek w gminie Telatyn.
– W gminie było szczepienie psów. Jak co roku w czerwcu weterynarz jeździł od domu do domu i szczepił psy, jak właściciele tego chcieli. Raczej wszystkie zostały zaszczepione. Koty – nie wiem, ale u nas jest mało kotów. Skończył się też problem chodzących luzem psów – odpowiada Kazimierz Metzgier, sołtys Rogóźna-Kol. w gminie Tomaszów Lubelski. Przypomina, że na 13 listopada Powiatowy Inspektorat Weterynarii organizuje dla sołtysów z gminy spotkanie na temat zagrożenia wścieklizną.
Bądźmy ostrożni
Pod koniec października w Lublinie Wojewoda Lubelski zwołał konferencję prasową poświęconą sytuacji związanej z ogniskami wścieklizny na Lubelszczyźnie. Zaznaczono na niej, że nie ma powodu do paniki, niemniej jednak sytuacja jest na tyle poważna, że trzeba wzmocnić działania prewencyjne.
Kwesta na odnowę grobów podsumowana. Tomaszów Lubelski znowu przebił Zamość!
Do mieszkańców województwa zwrócono się z apelem, aby po pierwsze: szczepić swoje zwierzęta, a po drugie zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się zwierzęta dzikie, szczególnie te, które nie boją się ludzi, mają ślinotok lub zachowują się agresywnie.
– Obcych zwierząt lepiej nie dotykać. Jeśli ktoś zauważy podrzuconego, bezpańskiego kota czy wałęsającego się psa, prosimy, by zawiadomić o tym czy to policję, czy straż, czy wójta danej gminy. Na własną rękę nie ryzykujmy kontaktu ze zwierzęciem – dodaje lek. wet. Tomasz Gontarz.
W razie ugryzienia przez zwierzę należy zdezynfekować ranę i niezwłocznie udać się do lekarza.
Przypadki padnięcia zwierząt domowych lub zwierząt, których zachowanie może wskazywać na zakażenie wirusem wścieklizny, należy zgłaszać Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Tomaszowie.
Napisz komentarz
Komentarze