„Strażacy ze Zwierzyńca od długiego czasu są w czołówce, jeśli chodzi o ilość wyjazdów w naszym regionie. W związku z tym nasza gotowość bojowa musi być, tak jak teraz, na najwyższym poziomie. Otwieramy zatem rekrutację do naszej jednostki” – takie ogłoszenie pojawiło się 7 listopada w mediach społecznościowych.
Bo się starzejemy
Kto jest poszukiwany? Osoby powyżej 18. roku życia, sumienne i odpowiedzialne, gotowe do niesienia pomocy mieszkańcom. „Pamiętajcie, że nigdy nie jest za późno, żeby wstąpić w szeregi straży. Nie ma znaczenia, czy dopiero ukończyłeś 18 lat, czy masz ich 30 lub 40. Nie jest również ważne, jaki zawód wykonujesz. Dla każdego, kto z zaangażowaniem będzie podchodził do misji, jaką ma przed sobą Ochotnicza Straż Pożarna, znajdzie się miejsce w naszej jednostce” – zachęcają autorzy ogłoszenia, czyli OSP KSRG Zwierzyniec.
CZYTAJ TEŻ: Gm. Biłgoraj: W pożarze zginął mężczyzna
Postanowiliśmy skontaktować się z zarządem jednostki, żeby zapytać o szczegóły. Prezesem OSP KSRG w Zwierzyńcu jest Sławomir Bartnik. Okazuje się, że na 36 członków tej jednostki, tylko 19 może obecnie wyjeżdżać do akcji. – Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać strażacy do 65. roku życia. Wyjątkiem jest kierowca, który może być emerytem, ale musi mieć aktualne badania lekarskie – informuje Sławomir Bartnik.
W ostatnim czasie OSP KSRG w Zwierzyńcu wyjeżdżała alarmowo do zabezpieczenia lądowiska dla LPR na stadionie przy ul. Armii Krajowej w Zwierzyńcu, a także m.in. do zdarzeń drogowych, pożaru sadzy i usuwania powalonego na jezdnię drzewa. Aby powiększyć stan osobowy jednostki, a tym samym doprowadzić do większej rotacji przy wyjazdach do akcji, postanowiono przeprowadzić nabór kandydatów do służby.
Czy ten pan i pani?
– Odzew okazał się bardzo ciekawy – zapewnia prezes zwierzynieckiej jednostki.
Zgłosiło się bowiem 18 osób z miasteczka i okolic, w tym 5 pań. Bo ani płeć, ani miejsce zamieszkania (poza Zwierzyńcem) nikogo nie dyskwalifikowały. Spotkania z kandydatami na strażaków-ochotników przeprowadzono w dwóch terminach: 14 i 16 listopada.
CZYTAJ: Ordynacki Zwierzyniec na fotografii i we wspomnieniach. Nowy album Anny Rudy i Adama Gąsianowskiego
– Podczas tych spotkań chcemy dowiedzieć się więcej o kandydatach, w tym o ich motywacjach i oczekiwaniach – mówi prezes OSP KSRG Zwierzyniec, który jest również prezesem Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Zwierzyńcu, wiceprezesem zarządu powiatowego, a ponadto działa w zarządach wojewódzkim oraz głównym. – Wnioskuję, że do tej pory brakowało im zachęty do wstąpienia w nasze szeregi. Odpowiedzieli po natrafieniu na ogłoszenie o naborze.
Rozmowy z kandydatami rozpoczęły proces rekrutacji. O tym, kto przejdzie do następnego etapu, zadecyduje kilkuosobowy zarząd jednostki, który w dalszej kolejności skieruje te osoby na szkolenie podstawowe. Dopiero po zdaniu egzaminów na zakończenie szkolenia (najtrudniejsza jest komora dymowa), dotychczasowi kandydaci staną się pełnoprawnymi członkami OSP KSRG Zwierzyniec.
200 zł do emerytury
Na terenie powiatu zamojskiego zarejestrowanych jest 177 jednostek OSP, w tym 31 funkcjonujących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (KSRG). Druhowie nie mają wynagrodzeń, ale dostają pieniądze za wyjazdy do akcji. Zgodnie z ustawą o Ochotniczych Strażach Pożarnych z 17 grudnia 2021 r., strażak ratownik OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu, otrzymuje ekwiwalent pieniężny wypłacany przez gminę (jego wysokość ustala rada gminy w drodze uchwały).
CZYTAJ: Zwierzyniec: Pijany spowodował kolizję. Poniesie konsekwencje
Osoby, które ukończyły 65. rok życia, nadal mogą być członkami OSP, ale nie mogą już brać udziału w działaniach ratowniczych. Zgodnie z przywoływaną wcześniej ustawą, po osiągnięciu wieku emerytalnego członkom OSP przysługuje świadczenie ratownicze w wysokości 200 zł. Warunkiem uzyskania świadczenia w przypadku mężczyzn jest udział w działaniach ratowniczych przez okres 25 lat, a w przypadku kobiet przez 20 lat.
– W naszym regionie nie ma problemu z kandydatami na strażaków ratowników OSP – informuje mł. bryg. Marcin Żulewski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu. – Dowodem jest liczba przeprowadzanych przez PSP szkoleń podstawowych i liczba uczestników.
7 listopada w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu zakończone zostało piąte takie szkolenie. Z wynikiem pozytywnym ukończyło je 57 osób. Łącznie do udziału w działaniach ratowniczych w cyklu pięciu szkoleń przeszkolonych zostało w tym roku 228 druhów.
Napisz komentarz
Komentarze