Konkurs rozpoczął się 9 listopada od „Roty” w wykonaniu zespołu wokalnego Echo z Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Zamościu, który porwał do śpiewu wykonawców i uczestników wydarzenia. Później scenę zdominowali wyłącznie wykonawcy, czyli soliści i zespoły. Występy oceniało jury pod przewodnictwem Magdaleny Stopy.
W kategorii dzieci pierwsze miejsce wśród solistów wyśpiewał Jan Szwal, drugie wywalczyła Barbara Kurzępa, a trzecie – Natalia Mielniczuk. Maja Kozłowska otrzymała wyróżnienie. Jeśli chodzi o zespoły, to jury przyznało dwa wyróżnienia. Otrzymały je zespoły trzecioklasistów i „zerówkowiczów” ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie, przy czym ten drugi wystąpił pod nazwą Śpiewające Kaczuszki.
W kategorii młodzieżowej dwie równorzędne pierwsze nagrody przyznano Joannie Dziubie oraz Hannie Pieczykolan, a druga nagroda – również ex aequo – powędrowała do Wiktorii Greli i Gabrieli Zając. Wyróżnienie otrzymała Gabriela Kiecak.
Spośród występujących zespołów najwyżej oceniono zespoły Sonat Tibi z Zamościa oraz Gama z Nielisza, przyznając im pierwsze miejsce. Drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie zdobyła Schola przy parafii Wniebowzięcia NMP w Starym Zamościu.
CZYTAJ TEŻ: Zamość: Przedszkolaki w redakcji „Kroniki Tygodnia”
Dorośli wystąpili tylko w kategorii zespołów. Jury przyznało pierwsze miejsce ex aequo Wesołym Gosposiom z Kolonii Sitaniec i Babeczkom z Mokrego, drugie zespołom Kalina ze Skaraszowa i Echo w Starym Zamościu, a trzecie wywalczyło Echo Lipska.
Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom konkursu, dbałość o prezentację sceniczną, akcenty patriotyczne w ubiorze i strojach scenicznych (występująca w roli sanitariuszki 5-letnia Natalia Mielniczuk w wyposażeniu stroju miała autentyczną torbę sanitariusza z Powstania Warszawskiego), a także bardzo dobrą atmosferę wśród wykonawców i osób zaangażowanych w przygotowanie konkursu. W czasie obrad jury z koncertem patriotycznym wystąpił chór Sitanianie z Sitańca.
CZYTAJ: Franciszek Josik o sytuacji w PGK Zamość i „zmowie oferentów”
Konkurs, który zorganizowano w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, miał na celu m.in. popularyzację pieśni patriotycznych z różnych okresów dziejowych, w tym z Powstania Zamojskiego, a także ukazywanie wartości płynących ze śpiewu, w tym integrację różnych grup społecznych.
W wydarzeniu – oprócz wykonawców – wzięli udział m.in. wicestarosta zamojski Krzysztof Rusztyn, ks. dziekan dr Mirosław Sawka, proboszcz parafii w Starym Zamościu, Bogusław Dąbrowski, wiceprezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu, przewodniczący Rady Gminy w Starym Zamościu Szczepan Ziemiński, przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Izbicy, dyrekcja i grono pedagogiczne SP w Wierzbie.
Patronat medialny sprawowała „Kronika Tygodnia”.
Napisz komentarz
Komentarze