Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 02:43
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama Baner reklamowy A1  SUB KT

Zamość: Dach "centralki" na szczęście nie przecieka. Z zdezelowana brama pojechała do renowacji

Popękane sufity, piękna elewacja, ale ze szkaradną bramą, na dodatek przeciekający nowy dach… O tych i innych zgłaszanych przez mieszkańców mankamentach mówiła Agnieszka Klimczuk. Rzecz dotyczy będącego w remoncie Domu Centralnego. – Ktoś powinien tego wszystkiego pilnować, bo to nasza własność – zwróciła uwagę radna. Dach na szczęście nie przecieka, brama przejdzie lifting, a co z innymi usterkami?
Tak prezentuje się odnowiona elewacja „Centralki”. Fot. Patrycja Ogryzko
Tak prezentuje się odnowiona elewacja „Centralki”. Fot. Patrycja Ogryzko

Temat stanął na październikowej sesji Rady Miasta Zamość. Radna Agnieszka Klimczuk (Koalicja Obywatelska), która jest przewodniczącą Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia, zaczęła swoją wypowiedź od tego, że ma sygnały od mieszkańców „Centralki” dotyczące usterek powstałych podczas remontu kamienicy. To m.in. przeciekający nowy dach i popękane sufity. Zwróciła też uwagę na „zdezelowaną” bramę od ul. Żeromskiego, która – jej zdaniem – wygląda szkaradnie na tle odnowionej „pięknej elewacji”. Przypomniała, że kamienica jest własnością miasta (zarządcą Domu Centralnego jest Zakład Gospodarki Lokalowej – przyp. red.), dlatego miasto powinno dbać o obiekt i jego najemców.

Remont wciąż trwa

Wiceprezydent Marta Pfeifer zauważyła, że nikt nie będzie do czyjegoś mieszkania wchodził z „partyzanta”, ale jeśli „coś złego się dzieje”, mieszkańcy powinni kontaktować się z ZGL, żeby „we właściwy sposób podchodzili do własności miejskiej i zgłaszali natychmiast usterki”.

Radna Klimczuk zapewniała, że usterki były zgłaszane zarówno przez nią (na wcześniejszym posiedzeniu jednej z komisji stałych), jak i przez mieszkańców „Centralki”. Nie było jednak odzewu, a dokładniej „nikt nie pofatygował się do mieszkańców” i nie zweryfikował zgłaszanych uwag.

CZYTAJ TEŻ: Zamość: Zaczyna się remont Centralki, jednej z najpiękniejszych kamienic w Zamościu

Słysząc to, wiceprezydent Marek Kudela zaproponował, że wybierze się z radną Klimczuk na miejsce, żeby sprawdzić, jak wygląda sytuacja.

Jeszcze na sesji do zgłaszanego przez radną problemu odniósł się dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Zamość Stanisław Flis, zapewniając, że kontrolę lokali pod kątem popękanych sufitów przeprowadził już Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Miasta Zamość.

 – Ustalono zakres prac naprawczych (powstałe szczeliny należy zaszpachlować i pomalować – przyp. red.), natomiast nie mam żadnych informacji, że przecieka dach – powiedział dyrektor.

Jeśli zaś chodzi o sam zakres prowadzonych prac w ramach projektu, to został on ustalony w przetargu, dlatego nie można „skakać” i rozszerzać wniosku (radna Klimczuk zasugerowała, aby zaoszczędzone na wskazanej inwestycji środki przeznaczyć na remont bramy – przyp. red.), bo zagrożone byłyby środki, które miasto otrzymało w ramach dofinansowania.

Po sesji wróciliśmy do „Centralki”.

 – Inwestycja jest w trakcie realizacji i na dzień dzisiejszy nie mamy problemów – powiedział nam dyrektor Flis. – Jeżeli występowały uciążliwości, to incydentalnie w trakcie prowadzonych robót. Dach nie przecieka! Być może w trakcie remontów balkonów padał deszcz i nastąpił jakiś przeciek.

Potwierdził to Jacek Bełz, rzecznik prezydenta Zamościa, dodając, że brama zostanie jednak poddana „gruntownej renowacji”.

Kariatydy mogą wrócić

Warto wspomnieć, że mec. Marek Blaszke składał wcześniej pisma w zakresie odtworzenia historycznych ozdób kamienicy, a więc kariatyd, faunów i sów, znajdujących się pierwotnie na narożnikach i attykach budynku, ale – jak tłumaczy dyrektor Flis – z uwagi na dofinansowanie zadania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i ograniczone środki własne, zakres rzeczowy zadania został ustalony do potrzeb wykonania niezbędnych robót. 

PRZECZYTAJ: Zamość: Żal patrzeć. Księgarnia w Domu Centralnym świeci pustkami - to już koniec historii

– Na dzień dzisiejszy miasto nie ma na to środków, ale nie wykluczamy takich działań, jeśli pojawią się w przyszłości środki zewnętrzne, na przykład z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedział nam Stanisław Flis.

Prezes Towarzystwa Leśmianowskiego w Zamościu Sławomir Bartnik dopytywał z kolei, dlaczego pokrycia dachowego na Domu Centralnym nie wykonano według pierwowzoru (dachówka marsylska), tylko z blachy cynkowo-tytanowej. Dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych wskazuje, że obiekt znajduje się w ścisłej ochronie konserwatorskiej, dlatego dokumentacja projektowa w zakresie odtworzenia pokrycia dachu została opracowana na podstawie wytycznych konserwatorskich.

Brama do liftingu

Remont rozpoczął się w kwietniu. W ramach inwestycji dokonano renowacji konserwatorskiej elewacji kamienicy wraz z modernizacją dachu, obejmującą wymianę poszycia dachowego z naprawą więźby dachowej i modernizację systemu odwodnienia dachu. Przebudowywana jest instalacja wodno-kanalizacyjna, na lifting czekają klatki schodowe. Na tę inwestycję dofinansowanie w kwocie 3,3 mln zł miasto otrzymało z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (dofinansowanie stanowi aż 98 proc. wartości robót budowlanych). Remont jednej z najpiękniejszych kamienic na Starym Mieście potrwa do końca czerwca przyszłego roku.

Kamienica została wzniesiona dla Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w latach 1910-1911 według projektu Władysława Luchta. Pod względem technicznym był to najnowocześniejszy obiekt w regionie. Miał własny agregat elektryczny i centralne ogrzewanie. Trzypiętrowa, secesyjna budowla mieściła w sobie m.in. biura, mieszkania, sklepy, restaurację, salę kinowo-teatralną oraz hotel zwany „Centralką”, gdzie zatrzymywali się m.in. pisarka Maria Dąbrowska i marszałek Józef Piłsudski. Jednym z lokatorów kamienicy był Bolesław Leśmian, poeta i notariusz zamojskiego sądu, a obecnie na parterze kamienicy mieści się nasza redakcja.

Na koniec dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców i radnej Agnieszki Klimczuk: 26 listopada brama została jednak zdjęta z ram i skierowana do renowacji.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości Cena: Do negocjacjiW jaki sposób zapewnić sobie zewnętrzne finansowanie nawet w przypadku obecnych problemów z wypłacalnością lub negatywną historią kredytową? Pożyczki pod zastaw nieruchomości dla rolników i przedsiębiorców to rozwiązanie, które pozwoli stanąć na nogi i rozwinąć swoją aktywność lepiej, niż dotychczas. Pożyczki pod zastaw - rozwiązanie idealne na trudne czasy Szybka pożyczka pod zastaw w kwocie od 50.000 do nawet 2.000.000 złotych to rozwiązanie, które już od 20 lat pomaga rolnikom i przedsiębiorcom w utrzymaniu odpowiedniej pozycji w swojej branży. W obecnych niezwykle wymagających pod względem prowadzenia biznesu czasach uzyskanie zewnętrznego finansowania na atrakcyjnych warunkach jest bardzo trudne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników i przedsiębiorców, którzy posiadają własną nieruchomość i są gotowi sfinansować swoje plany za pośrednictwem pożyczki pod zastaw. Oferta dostępna pod adresem https://podhipoteke24.pl/ to szybki i skuteczny sposób na to, by spłacić swoje długi, zakończyć spór z komornikiem, a dodatkowo uzyskać środki niezbędne do rozwoju swojego biznesu. Jakie warunki należy spełnić w celu uzyskania pożyczki? Czy uzyskanie pożyczki pod zastaw jest trudne? Na szczęście nie, aczkolwiek istnieje kilka wymogów, które należy spełnić, by wniosek mógł być zatwierdzony. Przede wszystkim pożyczkobiorca musi posiadać firmę i nieruchomość, której jest właścicielem. W ramach zabezpieczenia pożyczkodawca wnosi wpis do księgi wieczystej, zupełnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli zatem przedsiębiorca posiada własną nieruchomość i dodatkowo jest ona zlokalizowana w mieście, w której mieszka 10 000 mieszkańców, pieniądze mogą znaleźć się na koncie błyskawicznie. Pożyczka pod zastaw nieruchomości - najważniejsze korzyści Co zyskujemy poprzez skorzystanie z usługi pożyczki pod zastaw nieruchomości lub grunty rolne? Przede wszystkim błyskawiczny proces, który pozwala oddłużyć nieruchomość, lub spłacić naglące zobowiązania prywatne lub zajęcia komornicze. W procesie analizy kredytowej nie wykorzystywane są bazy BIK i BIG, co pozwala na skorzystanie z usług także osobom z bieżącymi problemami finansowymi. Cały proces pozyskiwania zewnętrznego finansowania jest prowadzony w porozumieniu z ekspertami, co pozwala bezproblemowo pozbyć się zadłużenia i rozwinąć swój biznes lub gospodarstwo rolne. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/Data dodania ogłoszenia: 04.12.2024Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości
ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Garsonka FashionTreść komentarza: Stawki podatku proszę powiązać z wodą. Ile wypił wody tyle ma zapłacić. Dodatkowo za każde spuszczenie wody w klozecie 1,50 zł. Skoro można śmieci powiązać z wodą to i podatek. A może przejść na rozliczenie na litry wypitej "coca coli"albo "złotej rosy". Oj sorry "złotej rosy" już chyba nie produkują.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:02Źródło komentarza: Radni zdecydowali. Hrubieszowianie zapłacą więcej podatkówAutor komentarza: Zamojski prawnikTreść komentarza: Ok, ale po oświadczeniu ukraińskiego szefa MSZ kilka dni później głos zabrał szef ich ipnu, który dał do zrozumienia, że ukraińcom dzieje się krzywda w Polsce i są dyskryminowani wskazując, że ekshumacji może nie być. Także tego... czcze gadki przed wyborami.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:55Źródło komentarza: Można ekshumować. Wołyniacy przyjęli deklarację Ukrainy z rezerwąAutor komentarza: ZaskoczonyTreść komentarza: Faktycznie, Pan Redaktor nie odniósł się do NAJWIĘKSZEJ podwyżki, zakamuflowanej sformułowaniem o zmianie sposobu naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dla niepoznaki procedowanej dopiero w punkcie 13 porządku obrad (choć to wielkie nieporozumienie, bo to nie było p r o c e d o w a n i e, lecz monolog osoby, która tak dba o mieszkańców, a potem kilka słów od oponentów, bo o tyradzie jednego radnego nie ma po co się wypowiadać. Jakoś nie mogę zrozumieć powodów, dlaczego nie wspomniano o tym w artykule.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:48Źródło komentarza: Radni zdecydowali. Hrubieszowianie zapłacą więcej podatkówAutor komentarza: lkasdTreść komentarza: Po co zamykać? KRUS zreformować...Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:15Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Umowa Mercosur dotyczy krajów Ameryki Południowej, gdzie uprawia się rzeczy typu bataty, sorgo, trzcina cukrowa. Zresztą i tak nikt normalny by nie zapłacił za transport pszenicy przez cały Atlantyk, kiedy obok mamy Ukrainę. Czego więc tak naprawdę boją się rolnicy? A może wcale się nie boją tylko komuś zależy na wywołaniu zamieszek przed najbliższymi wyborami?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:07Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: PacjentTreść komentarza: Byłeś kiedyś w szpitalu? Może warto się zainteresować gdzie była rodzina? Mieli przy nim siedzieć 24h, czy przywiązać go do łóżka ??? Rodzina oddała dziadka do szpitala i z głowy. Nie nasz problem, niech martwią się inni. Na oddziale jest setki pacjentów którzy wymagają uwagi, pomocy, leków i cięgle trzeba do każdego Byłem pacjentem danej placówki w ostatnich dniach i muszę powiedzieć że opieka jest na najwyższym poziomie. Czas uderzyć się we własne piersi. Skoro rodzina wiedziała jak jest to dlaczego nie było nikogo przy pacjencie?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:00Źródło komentarza: Hrubieszów: To cud, że przeżył upadek z 2 piętra. "Nikt z personelu nie zawinił" – zapewnia kierownictwo szpitala
Reklama