Uroczystości w Skierbieszowie zorganizowali Wójt Gminy Skierbieszów oraz Koło terenowe Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Obchody rozpoczęły się zbiórką przy Urzędzie Gminy Skierbieszów, po której uczestnicy udali się do kościoła parafialnego. Tam odprawiono mszę świętą w intencji wysiedlonych mieszkańców Skierbieszowa i okolicznych wsi. Kolejna część wydarzenia miała miejsce przy pomniku „Walki i Męczeństwa” w Skierbieszowie. Po ceremonii podniesienia flagi narodowej i odśpiewaniu hymnu, połączonej z ceremoniałem wojskowym – Apel Pamięci i salwa honorowa – delegacje złożyły wieńce, oddając hołd zamordowanym, wysiedlonym i poległym mieszkańcom Zamojszczyzny. Była to okazja do wspólnej modlitwy, a także przypomnienia o tragicznej historii regionu, który doświadczył jednej z najbardziej bolesnych akcji represyjnych na ziemiach polskich.
W Zamościu odbyła się uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę wysiedleń na Zamojszczyźnie 27 listopada. Obchody rozpoczęły się uroczystą eucharystią w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie uczestnicy udali się przed pomnik Ofiar Faszyzmu „Anioł Śmierci”, gdzie odbyła się manifestacja patriotyczna. Podczas Apelu Pamięci przywołano imiona i losy tych, którzy zginęli lub zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w wyniku brutalnej polityki okupanta.
CZYTAJ TEŻ: Dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu ma zastępcę
Zwieńczeniem obchodów była uroczysta akademia zorganizowana w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Zamościu. Młodzież, w atmosferze zadumy i wzruszenia, oddała hołd ofiarom, ukazując, jak ważna jest pamięć o przeszłości w budowaniu tożsamości i świadomości narodowej.
Organizatorami obchodów byli ZSP nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny oraz Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Środowisko Dzieci Zamojszczyzny Zarząd Okręgowy w Zamościu.
Przypomnijmy – w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. Niemcy rozpoczęli na Zamojszczyźnie zakrojoną na szeroką skalę akcję wysiedleńczą. Do sierpnia 1943 r. okupanci brutalnie spacyfikowali prawie 300 polskich wsi. Niemcy wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 proc. ludności regionu. Na opuszczonych terenach osiedlono 10-13 tys. Niemców, głównie z Bukowiny i Besarabii, a także ok. 7 tys. Ukraińców.
Napisz komentarz
Komentarze