- Każdy może zostać świętym Mikołajem (cz. 2) Po raz kolejny „Kronika Tygodnia” organizowała w okresie przedświątecznym cieszącą się ogromną popularnością akcję „Wybierz sobie Mikołaja”. W tym numerze przedstawiamy drugą część relacji z tego wydarzenia.
- Ocalony, czyli wojenna historia Witka. W tym roku minie 40 lat od jego śmierci. Mało kto wiedział, że podczas wojny trafił wraz z rodziną do obozu przejściowego w Zamościu. Rodziców i starszego brata Niemcy wysłali do Auschwitz. Dwunastoletni Witek razem z innymi dziećmi dotarł w bydlęcym wagonie do mazowieckiej stacji Mrozy. Chłopca przygarnął mieszkaniec wsi Nart. Nazywał się Stefan Okrzeja i zachował się jak trzeba. To dzięki niemu Witek doczekał końca wojny.
- Kto prezydentowi groził? W wysłanym do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego mejlu nadawca poinformował o bombie podłożonej w zamojskim magistracie i zamiarze pozbawienia życia prezydenta miasta. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wywołania fałszywego alarmu oraz gróźb karalnych. Prezydent Rafał Zwolak zapewnia, że nie da się zastraszyć.
- Co nam (nie) wyszło? Zapytaliśmy samorządowców z powiatów tomaszowskiego i hrubieszowskiego o sukcesy i porażki w 2024 roku, a także o plany i zamierzenia na 2025 rok.
- Stowarzyszenie na straży historii i tradycji. Z Jarosławem Korzeniem, prezesem Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, rozmawiamy o działalności stowarzyszenia: o tym, jak pielęgnować pamięć o historii regionu i Polski, jak uczyć dzieci i młodzież najważniejszych wartości, aby w dorosłym życiu właśnie nimi się kierowali, i wreszcie jak integrować społeczeństwo pod polską flagą.
- Prace idą pełną parą. Basen, autodrom i muzeum – to milionowe inwestycje realizowane przez samorząd powiatu biłgorajskiego. Prace idą pełną parą. Z obiektów niebawem będą mogli korzystać mieszkańcy.
- Burmistrz skarży na starostę. Burmistrz Turobina złożył skargę na działalność starosty biłgorajskiego. Poszło o dofinansowanie do budowy chodnika.
- Takiego odkrycia nie było w naszym regionie. Członkowie Stowarzyszenia Pamięci 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza dokonali fantastycznego, w opinii archeologów, odkrycia. W miejscu, w którym nikt się tego nie spodziewał, wykopali ogromną liczbę artefaktów pochodzących między innymi sprzed 900 lat!
- Co drożeje od nowego roku? Nowy rok wita mieszkańców miasta Tomaszów Lubelski podwyżkami, czyli tym, czego prawie nikt nie lubi. Już w styczniu mieszkańcy zapłacą więcej za odpady komunalne. Więcej muszą też naszykować na opłacenie podatku od nieruchomości. Sprawdzamy, czy gdzieś jeszcze ceny pójdą do góry.
- W gminno-parafialnym klinczu. Obecnie rozwikłaniem problemu wykorzystania i rozliczenia rządowej dotacji na remont i konserwację sakralnego obiektu w Trzeszczanach zajmuje się hrubieszowska prokuratura. Zawiadomienie o domniemanych nieprawidłowościach złożyła wójt Aneta Karpiuk. – Audyt wykazał, że w oparciu o przedstawione nam dokumenty nie zrealizowano wszystkich robót ujętych w projekcie remontów – tłumaczy wójt Karpiuk.
- Gmina inwestuje ambitnie i rozważnie. Pod koniec minionego roku radni gminy Hrubieszów przyjęli tegoroczny budżet, który przewiduje ambitne plany inwestycyjne. Wójt gminy Hrubieszów, Tomasz Zając, zastrzega, że mimo ambitnych planów inwestycyjnych, gmina zamierza działać w sposób odpowiedzialny finansowo.
- Budżet na miarę obecnych możliwości powiatu. Starosta hrubieszowski Józef Kuropatwa przekonywał radnych, że potrzeba zaciskania pasa wynika z konieczności redukcji zadłużenia (obecnie powiat ma 35 mln zł długów). Podkreślił również konieczność pomocy hrubieszowskiemu szpitalowi, który znalazł się w dramatycznej sytuacji finansowej. Lecznica musi zwrócić ponad 18 mln zł za niezrealizowane kontrakty medyczne.
- Burza wokół kawiarni. Umowa się skończyła, a najemczyni prowadząca kawiarnię na wieży widokowej w Szczebrzeszynie ma do 17 stycznia opuścić to miejsce. Choć miejscowi radni zgodzili się wydzierżawić jej lokal na kolejne lata, to podjętą przez nich uchwałę unieważnił wojewoda lubelski. Powód? Prowadzeniem działalności na terenie wieży widokowej zainteresowany był jeszcze jeden przedsiębiorca, a w związku z tym należało przeprowadzić przetarg.
- Honorowy Obywatel Stanisław Orłowski. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zamościa nadano zasłużonemu zamojskiemu fotografowi, autorowi dziesiątek tysięcy zdjęć mających ogromną wartość dokumentacyjną i artystyczną.
- Szopka noworoczna autorstwa naszego czytelnika Szczepana Żmudzkiego.
- Krzyżówka z nagrodą.
- Relacje sportowe, których nie przeczytacie nigdzie indziej!
To nie wszystko. Jeszcze więcej ciekawych artykułów przeczytacie w wydaniu papierowym i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze