Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 16:16
Reklama
Reklama

Wraca pomysł sprzed lat? Tak rząd chce pomóc w kupnie mieszkania

Rząd ma stary-nowy pomysł na program mieszkaniowy. Co to oznacza dla osób, które chcą kupić własne M? Na razie wiemy tyle, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowym programem mieszkaniowym, który będzie zawierał limity cenowe, podobne do tych z "Mieszkania dla Młodych".
Teraz jest nowa koncepcja. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad programem, który ma być podobny do programu "Mieszkania dla Młodych"

Autor: Canva

Programów, które miały pomóc w kupnie domu lub mieszkania w Polsce było już mnóstwo. Jedne były bardziej udane, inne mniej. Każdy rząd brał za punkt honoru wymyślenie nowego systemu, który będzie lepszy od poprzedniego. Nie zawsze to wychodziło. W 2023 r. funkcjonował jeszcze „Bezpieczny kredyt 2 procent” opierający się na dopłacaniu przez państwo do kredytu. Rząd KO-TD-Nowa Lewica podbił stawkę, zapowiadając kredyt 0 procent. Ale go nie będzie, bo rząd wycofał się jednak z tego pomysłu. Z wielu powodów.

Nowy pomysł?
 

Teraz jest nowa koncepcja. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad programem, który ma być podobny do programu "Mieszkania dla Młodych". 

–  "Mieszkanie dla Młodych" to sto kilkadziesiąt tysięcy mieszkań, które dzisiaj służą wielu ludziom objętych wówczas pomocą. To jest program, z którego warto czerpać, bo nie przyczynił się do podwyżki cen – powiedział PAP minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Szczegóły mamy poznać jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Minister zaznacza też, że program będzie obejmował szerszą grupę odbiorców. 

– Nie chcę popełniać błędów, które już były popełniane, kiedy raz koncentrowano się tylko na społecznych formach budownictwa, potem tylko na budownictwie własnościowym. Ja bym chciał, żeby program obejmował zarówno budownictwo komunalne, społeczne: TBS-y, spółdzielnie, SIM-y, ale także budownictwo własnościowe, z którym wiele osób wiąże swoją przyszłość i bezpieczeństwo. Ich też nie można skazywać na brak pomocy i wsparcia – powiedział.

Przypomnijmy, rząd pod koniec 2024 r. wycofał się z kredytu 0 proc., znanego "Kredytem na Start".

 –  Wielokrotnie mówiłem w ostatnich tygodniach, żebyśmy nie przywiązywali zbyt dużej uwagi do nazw, a szukali dobrych rozwiązań. Dalej szukamy takich rozwiązań, które będą do przyjęcia w całej koalicji. Jesteśmy coraz bliżsi uzyskania kompromisu – tłumaczył decyzję Paszyk.

"Mieszkanie dla Młodych"
 

"Mieszkanie dla Młodych" to jeden z bardziej udanych programów. Działał od 2014 do 2018 roku. Polegał na tym, że państwo dokładało do wkładu własnego przy kupnie mieszkania lub domu. Wysokość pomocy zależała od kilku czynników, jak np. liczebność rodziny. Plusem tego programu było to, że można było kupować na rynku pierwotnym i wtórnym, były premie finansowe, jeżeli po zakupie mieszkania w tej rodzinie urodzi się dziecko.

– Osiem lat temu otrzymaliśmy ponad 70 tys. zł na zakup domu – wspomina pan Rafał. I dodaje, że staranie się o pieniądze z MDM nie było trudne.  – Właściwie o wszystko zadbał bank udzielający nam kredytu. Pamiętam też, że trafiliśmy w dobry moment, kiedy jeszcze ceny mieszkań nie szalały, a w MDM było dużo pieniędzy. Jakiś rok później, kiedy program się kończył, ludzie masowo składali wnioski i nie każdy dostał wtedy pieniądze.

Minusem programu było jednak to, że obowiązywały limity cenowe za metr kwadratowy. Ustalany był dla każdej lokalizacji indywidualnie. Okazywało się potem, że w dużych miastach jak Kraków czy Warszawa trudno było znaleźć mieszkanie w „urzędowej” cenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: i ja cie kochamTreść komentarza: Ale ty jesteś niegrzeczny, uważaj żeby tobie nie przyplątała się jakaś choroba . Pan Bóg ma cię w swojej opiece i na pewno nie pozwoli żebyś zachorował bo jesteś dobrym człowiekiem i kochasz bliźniego swego.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 15:01Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: ratunkuuuuTreść komentarza: Ależ mamy tych emerytów, w ZUSie kolejka w Lidlu jeszcze większa bo tam ustawiają się "trójki emeryckie- jeden zajmuje kolejkę, druga z wózkiem bierze co popadnie a trzecia już zajmuje kolejkę do kasy.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 14:55Źródło komentarza: Emeryci atakują ZUS. Z wnioskami o rentę wdowiąAutor komentarza: wojak szwejkTreść komentarza: Wylecieć powinien minister obrony Narodowej , Kamysz i szew Kontrwywiadu Wojskowego - Stróżyk !!! Pół roku ukrywali informację , myśleli że ucichnie i nikt się nie dowie !!! Wyobraźcie sobie co by było gdyby te miny wybuchły , a co by było gdyby wpadły w łapy terrorystów , ruskich szpiegów czy ciapatych !!! Tak Wojsko POlskie dba o nasze bezpieczeństwo !!!Data dodania komentarza: 10.01.2025, 13:59Źródło komentarza: Dymisja ważnego generała. Zgubił miny. Znalazły się w magazynie sieci IKEAAutor komentarza: hahaTreść komentarza: Frajerów nie szkoda.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 13:39Źródło komentarza: Zamość: Mieszkaniec powiatu stracił 200 tys. zł przez oszustwo na giełdzie!Autor komentarza: KoloTreść komentarza: Ale zacofany ten wschód. Pozdrowienia z WielkopolskiData dodania komentarza: 10.01.2025, 13:18Źródło komentarza: Szkoła w powiecie tomaszowskim działa, chociaż nie ma żadnego ucznia i nauczycieliAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Oby jak najdalej od nas!Data dodania komentarza: 10.01.2025, 11:26Źródło komentarza: 100 nowych policjantów w lubelskim garnizonie Policji. Będą służyć m.in. w Zamościu i Tomaszowie [ZDJĘCIA]
Reklama