Obecnie jest już gotowy budynek Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w masłomęckim skansenie. Wybudowana została zarówno jego część podziemna, jak i naziemna.
Pod koniec 2022 roku plac budowy przekazano głównemu wykonawcy robót – spółce Karpat-Bud z Głogowa Małopolskiego (tej samej, która w Hrubieszowie wybudowała krytą pływalnię przy Szkole Podstawowej nr 2). Natomiast prace ziemne w Masłomęczu rozpoczęto późną wiosną 2023 r. A obecnie dwukondygnacyjny betonowy budynek o łącznej powierzchni użytkowej niemal 1400 mkw. czeka na odbiór.
Kilka metrów pod ziemią i nad ziemią
Podziemna część Centrum położona jest kilka metrów pod powierzchnią gruntu. Natomiast naziemna wznosi się kilka metrów nad nią. Wewnątrz Centrum będzie sala ekspozycyjna wraz z salą kinową mieszcząca około 100 osób. W budynku znajdzie się również sala konferencyjna na 100 osób i sala do prowadzenia warsztatów na 45 osób, punkt gastronomiczny i kawiarenka.
PRZECZYTAJ TEŻ: Budżet 2025. Gmina Hrubieszów inwestuje ambitnie i rozważnie
Budowa nowoczesnego centrum w skansenie powinna zakończyć się formalnie do 15 stycznia tego roku.
– Generalnie rzecz biorąc, zakończenie tej inwestycji wyznaczono na 15 stycznia tego roku. Najpóźniej do tego dnia wykonawca robót powinien zgłosić budynek do odbioru. Wtedy my będziemy mieli 14 dni na wyznaczenie terminu odbioru inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mam nadzieję, że do końca lutego sprawa odbioru zostanie doprowadzona do końca – mówi Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów.
W najbliższym czasie trzeba będzie dopiąć do końca także kwestie wystawiennicze. Chodzi o montaż i instalację sprzętu, a także niezbędnych urządzeń, wymaganych do ochrony właściwego eksponowania muzealnych zabytków. Tak więc jeżeli chodzi o przygotowanie budynku Centrum do pełnienia funkcji, do jakiej zostało przeznaczone, to jeszcze trochę to potrwa.
– Obecnie mamy w Muzeum w Hrubieszowie zgromadzone około 90 proc. eksponatów przeznaczonych do sal wystawienniczych w centrum w Masłomęczu – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. – A w niecałe 2 miesiące będziemy mieli już wszystko, by rozpocząć układanie w gablotach prawie 2 tysięcy gockich zabytków pochodzących z kilkunastu muzeów w Polsce – deklaruje dyrektor Bartecki.
Budynek do odbioru, ale do otwarcia kilka miesięcy
Zanim jednak zabytki trafią do gablot w salach wystawienniczych w Centrum w Wiosce Gotów i zostaną udostępnione zwiedzającym, trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.
– To czas, jakiego potrzebujemy, aby dokładnie sprawdzić, jak funkcjonuje budynek, trzeba również wykonać wszystkie konieczne pomiary: np. wilgotności, temperatury powietrza. Jest to konieczne, zanim będzie można włożyć do gablot eksponaty czułe na te warunki wystawiennicze. Tak więc zakończenie budowy budynku Centrum to jedno, a przystosowanie go do roli wystawienniczej to drugie. Musimy mieć gotowe wykresy, dotyczące warunków typowo muzealnych. A to wymaga dokładnych testów – tłumaczy dyrektor Muzeum im. Staszica w Hrubieszowie.
PRZECZYTAJ: Gmina Hrubieszów: Przegląd Kolęd i Pastorałek w Moniatyczach
– Bardzo chcielibyśmy udostępnić Centrum zwiedzającym najpóźniej do połowy tego roku. Tak żeby na rozpoczęcie tegorocznego sezonu turystycznego odwiedzili to muzeum pierwsi turyści – mówi wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając.
– Ale jeżeli nie uda się tego zrobić w tym czasie na pełną skalę, to przynajmniej będziemy starali się udostępnić je w tzw. wariancie testowym, po to żeby dostosować gotowy obiekt do wymogów wystawienniczych i zapotrzebowania – dodaje Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum w Hrubieszowie.
– Tak więc po odbiorze od wykonawcy Centrum będzie otwarte w części pozamuzealnej. Funkcjonowała będzie część kulturalna, jak na przykład sala na warsztaty, kawiarenka czy punkt gastronomiczny, a gdzieś od połowy tego roku zechcemy udostępnić wszystkie muzealne ekspozycje – podkreśla wójt Tomasz Zając.
Napisz komentarz
Komentarze