W połowie września na Lubelszczyźnie ruszył program Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki któremu każdy mieszkaniec województwa może sam zareagować na zagrożenia i podzielić się spostrzeżeniami. – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu – wskazuje Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa obywateli. Jak działa? Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy.
Strzeż się tych miejsc
Na mapie znajdziemy informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie, takich jak kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych. W powiecie biłgorajskim pojawiły się już pierwsze sygnały od mieszkańców. W samym Biłgoraju pokutuje nieprawidłowe parkowanie. Internauci zwracają uwagę, że kierowcy łamią przepisy m.in. na ul. Długiej, Komorowskiego i Kościuszki. Kolejnym grzechem kierujących jest przekraczanie dozwolonej prędkości. Tak się dzieje m.in. w okolicach Goraja, a także na trasie Różaniec – Wola Różaniecka w gm. Tarnogród. Kolejne zgłoszenie do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. W tym przypadku znowu chodzi o podtarnogrodzki Różaniec. Zgłoszenia od internautów nie będą dezorganizować pracy funkcjonariuszy prewencji. Wszystkie sygnały są weryfikowane. Jeśli się potwierdzą, wprowadza się je wprost na mapę. Dla mundurowych to podpowiedź, gdzie należy zwiększyć liczbę patroli.
Stróże prawa przypominają, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych – 112 lub 997.
Wysyłamy patrol
Zgłoszenia na numer alarmowy przyjmuje przez całą dobę dyżurny biłgorajskiej komendy. We wtorek (20 września) policjanci prewencji podjęli w całym powiecie biłgorajskim 24 interwencje. Czego dotyczyły? Podajemy kilka przykładów.
Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze