Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:18
Reklama
Reklama

Mamy złoto, ale czarne...

Rozmowa z Joanną Polichą, Geologiem Wojewódzkim, kierownikiem Oddziału Geologii Departamentu Rolnictwa i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.
Mamy złoto, ale czarne...

Czy nasze województwo jest zasobne w surowce mineralne?

 – Województwo lubelskie na tle Polski wyróżnia się występowaniem surowców energetycznych – węgla kamiennego oraz gazu ziemnego. Węgiel kamienny zlokalizowany jest w rozległych złożach Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Na razie wydobywany jest tylko w jednym miejscu – w kopalni Bogdanka koło Łęcznej.

Zaledwie jedna kopalnia, to chyba niewiele? Biorąc pod uwagę, jak duże jest lubelskie złoże...

 – Tak. W Lubelskim Zagłębiu Węglowym mamy w tej chwili 12 udokumentowanych złóż. Łączne zasoby naszego węglowego zagłębia szacowane są na 11 mld. ton (całego kraju – 56 mld ton). Bogdanka wydobywa ok. 7 mln ton węgla rocznie. W Polsce rocznie wydobywa się ok. 65 mln ton węgla, czyli Bogdanka dostarcza ok. 10 procent wydobywanego w kraju węgla. Kopalnie węgla na Śląsku mają mniejsze wydobycie, ale jest ich po prostu więcej. Śląskie kopalnie mają problemy z metanem w złożach, Bogdanka z kolei problemy hydrogeologiczne wynikłe z występowania wód podziemnych.

W ostatnich latach dużo mówiło się o australijskich firmach, które chcą wydobyć węgiel z lubelskiego zagłębia. Powstałyby nowe kopalnie, zakłady uzdatniania węgla, tysiące miejsc pracy. Jak zaawansowane są te inwestycje?

 – 2 firmy prowadzą własne prace związane z rozpoznawaniem złóż węgla na naszym terenie. Badania jakości węgli są zadowalające. Firma PD Co planuje budowę kopalni im. Jana Karskiego w rejonie gmin Siedliszcze i Cyców, będzie starać się już o koncesję na wydobycie. Po jej uzyskaniu mogłaby rozpocząć budowę kopalni, a następnie przystąpić do eksploatacji pokładów węgla. Druga firma, która prowadzi wiercenia rozpoznawcze – Global Mineral Prospects planuje wydobycie ze złóż w okolicach Hańska w powiecie włodawskim i Sawina w północnej części powiatu chełmskiego. Ta firma nie planuje na miejscu przeróbki węgla, a jedynie jego wydobycie i transport koleją.

Na terenie województwa mamy też złoża gazu ziemnego...

 – Tak, największe w rejonie tzw. przedgórza Karpat, a więc na terenie powiatu biłgorajskiego, głównie w okolicy Tarnogrodu. Mamy tam 8 udokumentowanych złóż, 4 kolejne udokumentowane złoża położone są na Niżu Polskim, m.in. w rejonie Mełgwi, Ciecierzyna i Stężycy. Na terenie województwa największe eksploatowane złoże gazu to Tarnogród – Wola Różaniecka, gdzie wydobycie sięga 24 mln m3 rocznie, a do zagospodarowania są jeszcze m.in. złoża w Markowiczach i Potoku Górnym.

Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama