Czy nasze województwo jest zasobne w surowce mineralne?
– Województwo lubelskie na tle Polski wyróżnia się występowaniem surowców energetycznych – węgla kamiennego oraz gazu ziemnego. Węgiel kamienny zlokalizowany jest w rozległych złożach Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Na razie wydobywany jest tylko w jednym miejscu – w kopalni Bogdanka koło Łęcznej.
Zaledwie jedna kopalnia, to chyba niewiele? Biorąc pod uwagę, jak duże jest lubelskie złoże...
– Tak. W Lubelskim Zagłębiu Węglowym mamy w tej chwili 12 udokumentowanych złóż. Łączne zasoby naszego węglowego zagłębia szacowane są na 11 mld. ton (całego kraju – 56 mld ton). Bogdanka wydobywa ok. 7 mln ton węgla rocznie. W Polsce rocznie wydobywa się ok. 65 mln ton węgla, czyli Bogdanka dostarcza ok. 10 procent wydobywanego w kraju węgla. Kopalnie węgla na Śląsku mają mniejsze wydobycie, ale jest ich po prostu więcej. Śląskie kopalnie mają problemy z metanem w złożach, Bogdanka z kolei problemy hydrogeologiczne wynikłe z występowania wód podziemnych.
W ostatnich latach dużo mówiło się o australijskich firmach, które chcą wydobyć węgiel z lubelskiego zagłębia. Powstałyby nowe kopalnie, zakłady uzdatniania węgla, tysiące miejsc pracy. Jak zaawansowane są te inwestycje?
– 2 firmy prowadzą własne prace związane z rozpoznawaniem złóż węgla na naszym terenie. Badania jakości węgli są zadowalające. Firma PD Co planuje budowę kopalni im. Jana Karskiego w rejonie gmin Siedliszcze i Cyców, będzie starać się już o koncesję na wydobycie. Po jej uzyskaniu mogłaby rozpocząć budowę kopalni, a następnie przystąpić do eksploatacji pokładów węgla. Druga firma, która prowadzi wiercenia rozpoznawcze – Global Mineral Prospects planuje wydobycie ze złóż w okolicach Hańska w powiecie włodawskim i Sawina w północnej części powiatu chełmskiego. Ta firma nie planuje na miejscu przeróbki węgla, a jedynie jego wydobycie i transport koleją.
Na terenie województwa mamy też złoża gazu ziemnego...
– Tak, największe w rejonie tzw. przedgórza Karpat, a więc na terenie powiatu biłgorajskiego, głównie w okolicy Tarnogrodu. Mamy tam 8 udokumentowanych złóż, 4 kolejne udokumentowane złoża położone są na Niżu Polskim, m.in. w rejonie Mełgwi, Ciecierzyna i Stężycy. Na terenie województwa największe eksploatowane złoże gazu to Tarnogród – Wola Różaniecka, gdzie wydobycie sięga 24 mln m3 rocznie, a do zagospodarowania są jeszcze m.in. złoża w Markowiczach i Potoku Górnym.
Więcej na ten temat przeczytasz w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze