Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:40
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Cztery siostry z Bondyrza

Siostry Gorbaczenko przyjechały przed wojną do Bondyrza za chlebem. Trzy z nich – Stefania, Anna i Stanisława – pracowały w miejscowej fabryce mebli giętych. Czwarta – Anastazja – była mistrzynią krawiecką.
Cztery siostry z Bondyrza

Fabryka Mebli Giętych w Bondyrzu istniała od 1888 roku. Stworzył ją Wilhelm Gebethner z Warszawy. Po I wojnie światowej została przejęta przez spółkę "Polski Przemysł Drzewny Czerski i Jakimowicz" założoną w 1919 roku. Spółka miała swoje dwa zakłady produkcyjne we Lwowie i właśnie w Bondyrzu. Od 1930 roku jej biuro mieściło się w Zamościu. To były jedne z najlepszych w Polsce zakładów meblarskich. Produkowały meble składane, letniskowe, salonowe, wojskowe. Krzesła, stoły i leżaki produkowane w Bondyrzu trafiały zarówno na rynek polski, jak i europejski oraz zamorski. Nawet do Azji i Australii czy tak egzotycznych zakątków jak Mauritius lub Madagaskar. W wielu domach stoją do dziś.

W Fabryce Mebli Giętych w Bondyrzu pracowały trzy siostry Gorbaczenko. Przyjechały tu z różnych stron za chlebem. Jedną z nich była Stefania po mężu Bokuń urodzona w Wigilię 1895 roku. Do Bondyrza sprowadziła się z Lwowa, gdzie pracowała w tamtejszej fabryce Czerskiego i Jakimowicza. Przyjeżdżając na Zamojszczyznę, była już rozwódką z dwójką dzieci: Anną i Łucją.

 – To moja babcia. Wzór niedościgły. Filar i spoiwo całej rodziny – mówi Ewa Kamińska- Kuczmierowska, właścicielka Pensjonatu "Turzyna" w Górnikach koło Józefowa.

Więcej o losach sióstr z Bondyrza przeczytasz w papierowym wydaniu "Kroniki Tygodnia"

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historię rodzinną napisz do autora [email protected] lub zadzwoń (84) 62 70 011

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama