Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:48
Reklama
Reklama

Pierwsze dni reformy oświaty

Szkoły rozpoczęły pracę w nowym, zreformowanym kształcie. Czy nadal są powody do obaw? Czy humor nauczycielom poprawią planowane podwyżki? Czas pokaże.
Pierwsze dni reformy oświaty

Autor: men.gov.pl

Nauczyciele są kreatywni, ta sytuacja niektórych jednak przerosła. Na pewno u nas w szkole nastroje są fatalne, minorowe – martwi się nauczyciel jednego z zamojskich gimnazjów. – Jak sobie radzimy? Część naszych nauczycieli znalazła sobie dodatkowe godziny w podstawówkach, ale mają np. zajęcia w kilku szkołach, czasami nawet w czterech czy pięciu... Ale tam też nie jest łatwo. Nadal nie ma np. podręczników do niektórych przedmiotów (chodzi o język polski – przyp. red.) dla klasy czwartej i siódmej.

– Ta reforma okrzepnie. Tym bardziej, że nauczyciele podstawówek i szkół średnich często popierają zmiany. Niektórym z nas humory poprawiły zresztą wieści o planowanych podwyżkach płac – dodaje tymczasem inny zamojski nauczyciel.

O ostatniej reformie polskiej oświaty pisaliśmy wielokrotnie. Przypomnijmy. W miejsce istniejących dotychczas typów szkół powstała 8-letnia podstawówka, 4-letnie liceum oraz 5-letnie technikum. Te zmiany były (i nadal są) szeroko komentowane. Bo np. uczniowie kończący szóstą klasę szkoły podstawowej, zamiast – jak dotychczas – trafić do gimnazjów, znaleźli się w siódmej klasie SP. W efekcie pozbawione uczniów gimnazja będą stopniowo wygaszane (ostatecznie znikną 1 września 2019 r.). Wprowadzono także do systemu edukacji dwustopniowe szkoły branżowe, które zastąpiły dotychczasowe zawodówki.  

Część nauczycieli uważa, że wprowadzone zmiany nie są przemyślane i odpowiednio przygotowane, że bardziej była potrzebna oświatowa ewolucja, a nie rewolucja. Jest jeszcze coś innego... Bo aż strach pomyśleć, co się stanie, gdy kolejna polska władza zechce wprowadzać inny, autorski system edukacji (niektórzy politycy PO już mówią wręcz o ewentualnym powrocie do szkolnych rozwiązań "przedpisowskich"). 

Rządzący naszym krajem robią jednak ostatnio wszystko, aby przekonać nauczycieli wątpiących w sens wprowadzonych zmian. W jaki sposób? Pod koniec sierpnia Beata Zalewska, minister edukacji narodowej w rządzie Beaty Szydło, zapowiedziała w jednym z wywiadów podwyżki płac dla nauczycieli (a potem tę informację potwierdził Mateusz Morawiecki, minister finansów). Jak to miałoby ewentualnie wyglądać? 
 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

belfer 12.09.2017 09:47
Po co bawić się w eufemizmy ! Ta ''reforma'' jest PORAŻKĄ !!! Żadne obietnice podwyżek tego nie zmienią !

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama