Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:17
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Dechnik jak Gierek

Józef Dechnik dołączył pośmiertnie do grona osób oraz instytucji zasłużonych dla Biłgoraja. Uchwała nie została jednak podjęta jednogłośnie. Część radnych głosowała przeciw lub wstrzymała się od głosu. Mniej kontrowersji wywołało nadanie tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj" Ludwikowi Zbochowi oraz Marianowi Tokarskiemu.
Biłgoraj: Dechnik jak Gierek

Na sesji, która odbyła się w środę (27 września) biłgorajscy radni podjęli trzy uchwały tytularne. Tytuł honorowy "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj" przyznano pośmiertnie Józefowi Dechnikowi. Jak uzasadniał burmistrz Janusz Rosłan, Józef Dechnik przyczynił się do szybkiej odbudowy miasta po II wojnie światowej, do powstania nowych zakładów pracy i budowy niezbędnej infrastruktury. Dzięki temu Biłgoraj stał się jednym z najszybciej rozwijających się miast nie tylko w województwie lubelskim, ale i w całym kraju.

Dla wspólnego dobra

To z jego inicjatywy, jak można wyczytać z uzasadnienia uchwały, wykonano przebudowę kolei relacji Biłgoraj – Zwierzyniec z wąskotorowej na normalnotorową, a w latach 70. powstała przebiegająca przez Biłgoraj szerokotorowa linia kolejowa Katowice – Hrubieszów. Powstało wiele nowych zakładów pracy, m.in. Włosiankarska Spółdzielnia Pracy, Zakłady "Bitra", Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Mewa", które dały pracę tysiącom kobiet z powiatu i okolic. Józef Dechnik miał także swój wkład w rozwój sieci oświatowej. Z jego inicjatywy powstało w Biłgoraju wiele szkół. W 1968 r. Biłgoraj otrzymał tytuł mistrza gospodarności oraz nagrodę w wysokości ówczesnego 1 mln zł. "Gdy Józef Dechnik rozpoczynał swoją działalność, Biłgoraj liczył 12 tys. mieszkańców, kiedy odchodził – ponad 20 tys. Dzięki niemu Biłgoraj z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy" – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Podkreślono, że kandydat do tytułu ceniony był za kulturę osobistą i skromność. "Tak jak inni mieszkańcy czekał w kolejce na przydział mieszkania spółdzielczego, a wiedząc, że są osoby potrzebujące mieszkania bardziej niż on, potrafił ustąpić kolejności innej rodzinie. Józefa Dechnika określano jako człowieka najbardziej ofiarnego, uczciwego, oddanego pracy dla dobra społeczeństwa" – czytamy w wyżej przytaczanym uzasadnieniu.

Dobry, ale komunista

Swój sprzeciw co do podjęcia uchwały wyraził radny Andrzej Łęcki. – Prezentując postać Józefa Dechnika, pominięto pewne fakty – zauważył radny. – Otóż był on członkiem Komunistycznej Partii Polski, zbrodniczej, antypolskiej organizacji, której głównym celem była rewolucja socjalna, wiążąca się z likwidacją państwa polskiego i wcieleniem jego terytorium do ZSRR. To KPP wraz z Armią Czerwoną maszerowała przeciwko Wojsku Polskiemu, które chroniło Warszawę.

Andrzej Łęcki dodał, że w 1944 r. Józef Dechnik – jako wartownik – bronił posterunku Urzędu Bezpieczeństwa, a później był funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Radny Mirosław Lipiński odczytał z kolei list skierowany do władz miasta przez posła PiS Marcina Duszka z powiatu bialskiego, w którym sprzeciwia się on przyznaniu tytułu "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj" Józefowi Dechnikowi. – Celowo zwróciłem uwagę tylko na te elementy, dzięki którym uznałem, że tytuł Józefowi Dechnikowi się należy – odpowiedział burmistrz Biłgoraja. – Nie oceniałem jego działalności partyjnej, jego osobowości czy poglądów politycznych. Nie można potępiać wszystkich ludzi, którzy w tamtym czasie sprawowali jakąkolwiek władzę. Starsi mieszkańcy Biłgoraja wiedzą doskonale, że gdyby nie postać Józefa Dechnika, Biłgoraj nie byłby tym, czym jest dziś.

Janusz Rosłan przyznał jednocześnie, że miał wątpliwości, czy o taki tytuł dla Józefa Dechnika wystąpić, ale po dyskusjach ze starszymi mieszkańcami miasta postanowił to zrobić.

W głosowaniu trzynastu radnych było za podjęciem uchwały, natomiast trzech było przeciwnych.

Można powiedzieć, że Józef Dechnik był dla Biłgoraja tym, kim dla Śląska Edward Gierek. Obaj nie mogą już być patronami ulic, ale mają swoje pomniki.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama