Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:10
Reklama Baner reklamowy firmy Karpiówka Bełżec
Reklama

Sędziowskie rankingi

Okręgowe Kolegium Sędziów ZOZPN opublikowało uprawnienia sędziowskie na sezon 2016/2017. Okazuje się, że dwaj nasi arbitrzy trzecioligowi zaprezentowali się (na szczęście) lepiej od drużyn z Zamojszczyzny i nie zostali zdegradowani. Piotr Burak i Arkadiusz Łaszkiewicz nadal będą więc rozstrzygać potyczki na tym szczeblu rozgrywek. Piętro niżej zamojski OKS ma pięciu reprezentantów z gwizdkami: Mateusza Garbatego (awans z klasy okręgowej), Bartosza Kapłona, Marcina Kluka, Tomasza Ostrowskiego i Pawła Tuckiego.
Sędziowskie rankingi

Autor: Tomasz Tomczewski

 – Wbrew pozorom i okrzykom kibiców sędziowanie nie jest łatwe. W trzeciej lidze zdajemy po cztery egzaminy teoretyczne i biegowe w ciągu roku, a oprócz tego jesteśmy obserwowani na każdym meczu. Przyjęło się, że obserwator po meczu w szatni podaje nam naszą notę, natomiast cały protokół mamy do wglądu kilkadziesiąt godzin później w systemie Extranet – zdradza kulisy sędziowskich not Arkadiusz Łaszkiewicz.– Do sezonu przygotowujemy się tak samo jak piłkarze. Sędziujemy sparingi, a oprócz tego przez cały rok czytamy interpretację przepisów i analizujemy klatka po klatce meczowe sytuacje. Swoje musimy też wybiegać, ponieważ egzamin biegowy składa się z czterdziestu ośmiu interwałów. Najpierw 75 metrów sprintem, następne 25 idziemy i powtarzamy ten cykl, aż na liczniku wybije 4800 metrów. Osobiście biegam cztery razy w tygodniu, ćwicząc interwały bądź nabijam kilometry – dodaje nasz trzecioligowy arbiter.

Notowania Arkadiusza Łaszkiewicza muszą iść w górę, ponieważ po raz pierwszy w karierze został sędzią technicznym na meczu pierwszej ligi. Miało to miejsce w inauguracyjnej kolejce 30 lipca, gdy Stomil Olsztyn podejmował Chrobrego Głogów.

Na boiskach zamojskiej okręgówki rozjemcami będą: Tobiasz Bakoń, Marek Borowiński,   Bartłomiej Górski, Jarosław Jasina, Robert Kędziora, Konrad Kostrubała, Mateusz Kowalczuk, Krzysztof Kuryj, Tomasz Lenard, Piotr Lipczuk, Konrad Lipski, Kamil Malec, Mariusz Słoboda, Andrzej Swacha, Mariusz Szczurek, Wojciech Szewczuk, Mariusz Węgrzyn i Krzysztof Wróbel.

 Prawo do rozstrzygania boiskowych wydarzeń w klasie A otrzymali natomiast: Bartłomiej Barda, Łukasz Chabros, Sebastian Dziwura, Jacek Furmanek, Kacper Gil, Andrzej Góra, Marcin Hamerla, Przemysław Łuczka, Konrad Łukiewicz, Łukasz Malczewski, Wojciech Michalec, Adam Pawęzka, Sławomir Radliński, Grzegorz Szykuła, Dawid Wawryk, Janusz Winiarczyk,  Radomir Winiarski, Arkadiusz Wróbel, Krzysztof Zub. 

 W klasie B wśród arbitrów znalazło się m.in. sześć kobiet. Lista arbitrów: Sylwester Adamczuk, Tomasz Bakuniak, Konrad Danilczuk, Michał Grula, Paweł Jarzyna,   Justyna Kaziuk, Szymon Kłoczek, Kornelia Kulesza, Artur Kurzydłowski, Mariusz Litwin, Anna Marczuk, Przemysław Mazur, Ewa Mil, Paweł Misiarz, Tomasz Nizioł, Arkadiusz Okoń, Dariusz Pieczykolan, Jakub Pilipczuk, Karolina Rusztyn, Kamil Sikora, Paulina Stojko, Jacek Swatowski, Bartłomiej Tomaszczuk i Marek Wierzbicki.

W zamojskim OKS na ocenę sędziowskich poczynań wpływa kilka czynników. Są wśród nich egzaminy teoretyczne i praktyczne, interwałowy test biegowy, noty otrzymywane za sędziowanie spotkań ligowych, dyspozycyjność, gotowość do rozstrzygania meczów sparingowych i charytatywnych oraz udział w treningach kondycyjnych i szkoleniach. Znaczącym czynnikiem ograniczającym możliwość awansów arbitrów jest ich wiek. Stąd też np. Andrzej Swacha, który w nieformalnym rankingu sędziów klasy okręgowej zbiera najwyższe noty, nie może gwizdać w czwartej lidze, ponieważ ma już nieco ponad trzydziestkę na sędziowskim karku.

tomt


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: babka LiebkeTreść komentarza: Opolskie czyli patologicznym wyborcom PełO odwala ! Nie wytrzymał ciśnienia gdy dowiedział się kto jest kandydatem na prezydenta popieranym przez PIS !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 11:31Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: romcioTreść komentarza: Dziadostwo i kalectwo z Józwą na czele.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:34Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświaty
Reklama