Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 grudnia 2024 14:14
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Niedobre handlowanie z Kanadą

Nie obywatele, a parlament rozstrzygnie czy Polska ratyfikuje umowę CETA o zniesieniu barier handlowych pomiędzy UE a Kanadą. Wiele organizacji wzywa do udziału w protestach przeciwko przyjęciu CETA. Ich zdaniem potężne amerykańskie koncerny (negocjowana jest także umowa UE-USA) zdominują europejski przemysł i rolnictwo. Wielkie firmy zepchną na margines rodzimych przedsiębiorców, a do Europy wleje się tania, ale niezdrowa żywność z GMO, hormonami i antybiotykami. 15 października w Warszawie planowana jest potężna manifestacja.

Negocjacje w sprawie umów handlowych pomiędzy Unią Europejską i USA (tzw. TTIP) oraz Unią Europejską i Kanadą (tzw. CETA) trwają od kilku lat, ale niewiele o nich było słychać, szczegóły rozmów były bowiem utajniane. Umowy dotyczą zapewnienia stronom dostępu do swoich rynków, a więc obejmują kwestie związane z cłami na towary, dostępem do rynku usług oraz dostępem do rynku zamówień publicznych. Do tego dochodzą negocjacje w sprawie eliminacji innych niż cła barier w handlu towarami, np. likwidacji różnic w standardach towarów, barier w przepływie towarów wynikających ze stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych, np. związanych z genetyczną modyfikacją organizmów, stosowaniem hormonów, antybiotyków, pestycydów i herbicydów. Negocjowane są także nowe zasady w handlu, w tym rozstrzyganie sporów między stronami umowy oraz rozstrzyganie sporów inwestor – państwo na drodze prywatnego sądownictwa – arbitrażu.

GMO, hormony, antybiotyki

Powszechnie uważa się, że TTIP i CETA otworzą Europę na GMO – modyfikowane genetycznie rośliny (jest ich ok. 90), których opatentowanymi właścicielami są wielkie korporacje (rolnicy nawet nie mają prawa sami ich rozmnażać, muszą co roku kupować materiał siewny od firm). W USA czy Kandzie GMO traktuje się jak zwykłą żywność, nie wymaga szczególnych badań jej bezpieczeństwa. Tymczasem dzisiaj w Europie uprawia się jedynie zmodyfikowaną kukurydzę. Umowy przyniosą więc szkodę zarówno konsumentom, jak i europejskim rolnikom, którzy w ogromnej większości produkują żywność w tradycyjnych rodzinnych gospodarstwach, a nie na wielkoprzemysłowych farmach.

Olbrzymim zagrożeniem dla krajów europejskich są także zapisy o rozstrzyganiu sporów inwestor – państwo przez prywatny arbitraż, a nie zwykłe sądy krajowe. Gdy zagraniczny inwestor zarzuci państwu, że jego regulacje prawne – ustawy, rozporządzenia czy konkretne decyzje administracyjne – zagrażają jego interesom, to taki spór będzie rozstrzygać zespół prywatnych sędziów. Inwestor, z reguły olbrzymia korporacja, zawsze będzie na wygranej pozycji – nic nie może stracić, a wiele wygrać. Będzie mógł pozwać państwo nie tylko o zadośćuczynienie i odszkodowanie za rzeczywiste straty, ale także za utracone spodziewane zyski. Jedna z firm z branży tytoniowej w takim procesie wygrała olbrzymie odszkodowanie za wprowadzenie przepisów nakazujących umieszczenie na paczkach papierosów olbrzymich ostrzeżeń o szkodliwości palenia.

Wdrożą nawet nie zatwierdzoną!

Negocjacje w sprawie TTIP wciąż trwają, w sprawie CETA już się zakończyły. Dokument umowy trafi do akceptacji Rady Unii Europejskiej (ma się to stać na szczycie w dniu 18 października), a potem pod głosowanie Parlamentu Europejskiego. Następnie umowa będzie musiała zostać ratyfikowana przez wszystkie 28 państw UE (w zależności od wewnętrznych regulacji – albo w drodze referendum albo przyjęcia przez parlament danego państwa).

Co gorsze rządy państw członkowskich UE zgodziły się na tzw. tymczasowe wdrożenie umowy handlowej z Kanadą. To oznacza, że CETA wejdzie częściowo w życie jeszcze zanim rozstrzygną o jej przyjęciu parlamenty krajowe lub głosowania referendalne. Już w przyszłym roku może rozpocząć się proces znoszenia ceł na import żywności z Kanady.

W ubiegłym tygodniu nasz Sejm podjął uchwałę w sprawie sposobu ratyfikacji umowy handlowej z Kanadą (CETA). Nie będzie referendum, jak chcieli posłowie Kukiz`15. O tym, czy umowę należy ratyfikować, zdecyduje Sejm większością 2/3 głosów.

Więcej na ten temat przeczytasz w Kronice Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

czytelnik 18.10.2016 08:49
Dlaczego rząd podpisuje umowy niekorzystne dla kraju ,dlaczego nie dba o rynki zbytu dla naszych towarów ,Te wszystkie markety to rynek zbytu dla swoich towarów .Dlaczego z kraju robia smietnisko i pozwalają na przywóz świństwa których zachodnie kraje nie chcą brać .

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CebularzTreść komentarza: Rafał robi same przetargi i konkursy jest jak zoro taki sprawiedliwy tylko jak by miał odrobinę honoru to by np ustawił konkurs po panią Monikę ta jak ustawił konkurs pod dyrektora domu kultury lub dyrektora gospodarki komunalnej a nie pisze do gazety i się wybiela złożył skargę i zdziwiony że dostał odpowiedzData dodania komentarza: 25.12.2024, 09:05Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: OnaTreść komentarza: Wokół pana burmistrza afera za aferą... Przypadek?Data dodania komentarza: 24.12.2024, 21:37Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZewTreść komentarza: Jest koniec roku każdy jest zarobiony a u książąt trzeba wymienić drzwi przez jakąś patologię co tam mieszka,niech mają pretensje do tego co to zrobiłData dodania komentarza: 24.12.2024, 20:54Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: Ewa KTreść komentarza: Byłam na kawę czekałam 50min a było 5 osób i te łaski co nie umieją liczyć do 5złData dodania komentarza: 24.12.2024, 18:48Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: PedroPedroTreść komentarza: Każdy by chciał mieć taki biznes jak ta Pani na gminnym chlebie najlepiej sie .... Przetarg To uczciwość to samo robił Wnuk z Bratkowska w ZOO co ta rada chce zrobić z tą Panią układy....Data dodania komentarza: 24.12.2024, 18:46Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ZibiTreść komentarza: Monika nie płacz wójek Heniek dał Ci wierzę za 1100zł a Ty robisz sobie biznes na majątku gminy. Dobrze Kowalik robi wywali całe to kolesiostwoData dodania komentarza: 24.12.2024, 18:43Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama