Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:05
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Niedziela wolna od handlu

Sejm przyjął 24 listopada (był to tzw. Black Friday, czyli święto zakupów lub jak kto woli "szaleństwa zakupowego") uchwałę, która najpierw ograniczy, a potem będzie zakazywać handlu w niedzielę. Pierwsze zmiany wejdą w życie 1 marca 2018 r.

Autor: pixabay

– Z głęboką osobistą satysfakcją pragnę oświadczyć, że wzorem innych krajów starej Europy ograniczenie handlu w niedzielę także w Polsce, już za chwilę stanie się faktem – mówił w Sejmie RP, z wyraźną dumą, Janusz Śniadek (PiS), poseł sprawozdawca. 
Nie wszystkim to się spodobało. 

"Jedni będą zadowoleni, inni nie, ale po pewnym czasie każdy się przyzwyczai i nie odczuje zmiany... może" – pisał pan Damian na facebookowym profilu "Kroniki Tygodnia". 

"Sklepy mają być zamknięte, a wypłaty większe. Ciekawe skąd pracodawca ma na to wziąć pieniądze?" – pytała pani Kamila.
Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. "(Pracodawca) podniesie ceny. Nawet dla tych co dotychczas nie chodzili w niedzielę na zakupy" – wytłumaczył pan Damian. 

"Straci na tym zwykły Kowalski" – czytamy w innym wpisie. Czy te obawy są uzasadnione?

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub. roku. Został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. związek NZSS "Solidarność". Pod koniec marca ten obywatelski projekt poparł Rząd RP. Został on skierowany do dalszych prac z zastrzeżeniem, iż "warto rozważyć ewentualne, etapowe wprowadzenie zmian", co umożliwi "bieżącą analizę skutków społecznych i ekonomicznych nowych rozwiązań".

Jak to wygląda teraz? Według nowej, poprawionej i przeforsowanej w Sejmie ustawy, zakaz obejmie od 1 marca 2018 r. po dwie niedziele w każdym miesiącu: pierwszą i ostatnią (wcześniej zakładano, że będzie to druga i czwarta). To będzie początek. 

1 stycznia 2019 r. zostaną wprowadzone nowe zasady. Od tego czasu zakupy będą możliwe już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast rok później zakaz ma obowiązywać niemal we wszystkie niedziele (dopiero wówczas spełnione będą postulaty forsowane przez związek zawodowy "Solidarność"). Bo będą wyjątki. W siedem niedziel w roku będzie można się w sklepach zaopatrzyć w różne towary. To ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia (wtedy są organizowane wyprzedaże) oraz trzy przedświąteczne (w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną przed Wielkanocą).

Zaplanowano też kary. Ustawa przewiduję grzywnę za złamanie przez pracodawców zakazu handlu w niedzielę. Będą to kwoty od 1 tys. zł aż do 100 tys. zł. "Niedzielny zakaz" nie będzie jednak obowiązywać we wszystkich placówkach. Każdy sklep będzie mógł w niedzielę pracować, jeśli za jego ladą stanie właściciel. Handlować będzie można nadal m.in. na stacjach benzynowych, w cukierniach, piekarniach, lodziarniach w sklepach z pamiątkami oraz na rolniczych giełdach. Towary nabędziemy także na dworcach kolejowych i lotniskach. 

Co ważne, zakaz nie będzie obowiązywał w sklepach internetowych.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama