Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:19
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Niedziela wolna od handlu

Sejm przyjął 24 listopada (był to tzw. Black Friday, czyli święto zakupów lub jak kto woli "szaleństwa zakupowego") uchwałę, która najpierw ograniczy, a potem będzie zakazywać handlu w niedzielę. Pierwsze zmiany wejdą w życie 1 marca 2018 r.
Niedziela wolna od handlu

Autor: pixabay

– Z głęboką osobistą satysfakcją pragnę oświadczyć, że wzorem innych krajów starej Europy ograniczenie handlu w niedzielę także w Polsce, już za chwilę stanie się faktem – mówił w Sejmie RP, z wyraźną dumą, Janusz Śniadek (PiS), poseł sprawozdawca. 
Nie wszystkim to się spodobało. 

"Jedni będą zadowoleni, inni nie, ale po pewnym czasie każdy się przyzwyczai i nie odczuje zmiany... może" – pisał pan Damian na facebookowym profilu "Kroniki Tygodnia". 

"Sklepy mają być zamknięte, a wypłaty większe. Ciekawe skąd pracodawca ma na to wziąć pieniądze?" – pytała pani Kamila.
Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. "(Pracodawca) podniesie ceny. Nawet dla tych co dotychczas nie chodzili w niedzielę na zakupy" – wytłumaczył pan Damian. 

"Straci na tym zwykły Kowalski" – czytamy w innym wpisie. Czy te obawy są uzasadnione?

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub. roku. Został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodził m.in. związek NZSS "Solidarność". Pod koniec marca ten obywatelski projekt poparł Rząd RP. Został on skierowany do dalszych prac z zastrzeżeniem, iż "warto rozważyć ewentualne, etapowe wprowadzenie zmian", co umożliwi "bieżącą analizę skutków społecznych i ekonomicznych nowych rozwiązań".

Jak to wygląda teraz? Według nowej, poprawionej i przeforsowanej w Sejmie ustawy, zakaz obejmie od 1 marca 2018 r. po dwie niedziele w każdym miesiącu: pierwszą i ostatnią (wcześniej zakładano, że będzie to druga i czwarta). To będzie początek. 

1 stycznia 2019 r. zostaną wprowadzone nowe zasady. Od tego czasu zakupy będą możliwe już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast rok później zakaz ma obowiązywać niemal we wszystkie niedziele (dopiero wówczas spełnione będą postulaty forsowane przez związek zawodowy "Solidarność"). Bo będą wyjątki. W siedem niedziel w roku będzie można się w sklepach zaopatrzyć w różne towary. To ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia (wtedy są organizowane wyprzedaże) oraz trzy przedświąteczne (w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną przed Wielkanocą).

Zaplanowano też kary. Ustawa przewiduję grzywnę za złamanie przez pracodawców zakazu handlu w niedzielę. Będą to kwoty od 1 tys. zł aż do 100 tys. zł. "Niedzielny zakaz" nie będzie jednak obowiązywać we wszystkich placówkach. Każdy sklep będzie mógł w niedzielę pracować, jeśli za jego ladą stanie właściciel. Handlować będzie można nadal m.in. na stacjach benzynowych, w cukierniach, piekarniach, lodziarniach w sklepach z pamiątkami oraz na rolniczych giełdach. Towary nabędziemy także na dworcach kolejowych i lotniskach. 

Co ważne, zakaz nie będzie obowiązywał w sklepach internetowych.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama