Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:47
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny portret Zamojszczczyzny: Łuk na zapomnianych podcieniach

Na zdjęciu z lat 20. ub. wieku zamojski Plac Wolności oraz m.in. znajdujący się za nim kościół pw. św. Mikołaja wyglądają podobnie jak dzisiaj. To tylko pozory. Wiele szczegółów się zmieniło. Odmienne jest też przeznaczenie samego placu.
Podwójny portret Zamojszczczyzny: Łuk na zapomnianych podcieniach

Autor: Jan Strzyżowski

- Na pierwszym planie zdjęcia wykonanego przez Jana Strzyżowskiego przed ponad 90 laty widać fragment łuku (na górze zdjęcia – przyp. red.). Musiałem chwilę zastanowić się co to jest. I doszedłem do tego! – raduje się Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Takich łuków kiedyś było zresztą kilka. Teraz są one zamurowane.
Owe łuki były elementem podcieni, po których można było niegdyś chodzić w tej części Starej Bramy Lwowskiej (od strony kościoła pw. św. Mikołaja). Skąd to wiadomo? Adam Gąsianowski zapewnia, że widział je także na innych, archiwalnych zdjęciach wykonanych w tej części miasta. Wygląda na to, że po tych, dziś zamurowanych, podcieniach chodziło się mało komfortowo. Fotograf robiąc zdjęcie, stanął w taki sposób, że możemy zobaczyć nawierzchnię, jaka była w tym miejscu w latach 20. ub. wieku. Są tam dziury oraz kałuża i błoto. Na dalszym planie fotografii możemy zobaczyć dawny, zamojski bruk uliczny (teraz jest tam rondo i ul. Okopowa) oraz nawierzchnię Placu Wolności (teraz to jeden z największych parkingów na Starym Mieście). 
– Widać, że naprawdę wiele się w ostatnich dziesięcioleciach w tej części miasta zmieniło. Jest tam np. miejsce ogrodzone płotem (zostało potem zlikwidowane – przyp. red.). Tam były kiedyś zapewne rabatki. Dalej widać także dawny dworzec – mówi pan Adam. 
Tzw. zamojski plac autobusowy założono na dzisiejszym Placu Wolności w latach 20. ub. wieku. Wiadomo, że była tam poczekalnia, a także bufet i szalet. W 1929 r. odjeżdżało stamtąd w sumie ok. pół setki autobusów dziennie. Autobusy (które także widać na zdjęciu) dowoziły podróżnych do Krasnobrodu, Zwierzyńca, Tyszowiec i Tomaszowa Lub., ale także m.in. do Warszawy i Łodzi. 
Podróżni nie mieli jednak łatwo, bo kierowcy czekali na nich aż do "wypełnienia" autobusów. Bywało, że trwało to długo. Dlatego zdesperowani pasażerowie przenosili np. bagaże do konkurencyjnych aut. Nie obywało się przy tym bez pyskówek i rękoczynów... 

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia


Zobacz inne artykuły z cyklu "Podwójny portret Zamojszczyzny"



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama