Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:43
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nie podpisujmy pochopnie! (Akwizytorzy namawiają do zmiany sprzedawcy mediów)

Nieuczciwi akwizytorzy znowu namawiają mieszkańców do zmiany sprzedawcy gazu, prądu czy dostawcy usług telefonicznych. Nowa umowa jest zawsze korzystna, ale z reguły nie dla konsumenta, a dla firmy i jej przedstawiciela, który otrzyma za nią prowizję. Dlatego dobrze się zastanówmy, zanim cokolwiek podpiszemy.
Nie podpisujmy pochopnie! (Akwizytorzy namawiają do zmiany sprzedawcy mediów)

- W ubiegłym tygodniu przyszła do mnie pani, proponując obniżenie rachunku za gaz. Kobieta nie przedstawiła się. Na teczce, którą trzymała w dłoniach miała logo PGNiG albo coś bardzo podobnego do znaku tej firmy. Tak zawile mówiła, że nie bardzo mogłam zrozumieć o co jej chodzi. Była bardzo natarczywa i chciała zobaczyć nasze faktury za gaz. Twierdziła, że na pewno dużo płacimy, ale można zmniejszyć te rachunki. Trzeba tylko podpisać nową umowę – opowiada mieszkanka Zamościa.

Jak relacjonuje kobieta, dopiero gdy zaczęła domagać się, by nieznajoma przedstawiła się, ta wyjęła legitymację z nazwą jakiejś firmy, której zupełnie nie znała.

 – Powiedziałam, że poczytam w Internecie o tej firmie i jej ofercie. Dopiero wtedy będziemy mogły rozmawiać. Mina pani mocno zrzedła. Kobieta zmieszała się i szybko wyszła z domu. Z tego wnioskuję, że chyba nie była to uczciwa i korzystna dla mnie oferta – podkreśla zamościanka.

Czy to się opłaca?

Nie ją pierwszą i zapewne nie ostatnią próbowali naciągnąć nierzetelni akwizytorzy. Klienci indywidualni dopiero od kilku lat mogą zmieniać sprzedawcę prądu czy gazu, wcześniej taki wybór pojawił się odnośnie operatorów telefonicznych i dostawców Internetu. Problem w tym, że zmiana dostawcy energii bądź gazu może przynieść przeciętnemu gospodarstwu domowemu niewielkie korzyści – od kilkudziesięciu do ok. 200 zł rocznie. Kłopotów za to można mieć co niemiara.

Zmieniając sprzedawcę energii, wpłyniemy tylko na połowę rachunku za prąd. Druga połowa to opłaty za tzw. dystrybucję. Dystrybutora zmienić się nie da, bo to firma, która jest właścicielem infrastruktury, dba o nią i fizycznie dostarcza prąd do domów. Dlatego, gdy zmienimy sprzedawcę, będziemy dostawać dwie faktury, niewiele firm oferuje bowiem kompleksowe umowy. Warto też sprawdzić, na jak długo zawierana jest umowa, jak długo mamy gwarancję ceny, bo ta może się szybko zmienić, a rozwiązanie umowy przed czasem z reguły wiąże się z wysoką kara umowną. Są też inne haczyki – bardzo wysokie wysokie koszty za upomnienia gdy ktoś spóźni się z uregulowaniem należności, większe opłaty handlowe czy dodatkowe usługi, np. ubezpieczenie zdrowotne czy od szkód w domu.

Nie zawsze grają fair

17 października obchodzony jest dzień sprzedaży bezpośredniej. Dla wielu konsumentów jest to bardzo wygodna forma dokonywania zakupów, pod tym jednak warunkiem, że przedsiębiorcy przestrzegają prawa i dobrych obyczajów.

Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Czy można zrezygnować z umowy? Zobacz rozmowę z  z Katarzyną Mazur, Miejskim Rzecznikiem Konsumentów w Zamościu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tomek 21.10.2016 12:39
ważne żeby czytać to co się podpisuje, a najlepiej na spokojnie poczytać i się zastanowic zanim coś cię kupi czy podpisze. Oferta jest dużo https://zmianasprzedawcygazu.pl/cena-gazu-dla-domu/ i naprawdę jest w czym wybierać jeśli chodzi o gaz ziemny

ala 19.10.2016 10:20
oszczędności mogą być wyższe w przypadku firm, gospodarstwa domowe przy zmianie zyskają gwarancję ceny, oszczędności może i są niewielkie ale pewność, że cena prądu nie podskoczy też jest ważna. Ile kto zaoszczędzi zobaczcie tu http://energiadirect.pl/

elektron 19.10.2016 18:29
Ceny prądu ostatnio trochę spadały, więc stała cena w umowie nie opylała za bardzo. Oczywiście w najbliższej przyszłości to może się zmienić. Minimalne korzyści chyba nie są warte całego zamieszania... Po mojemu....

Olga41 19.10.2016 09:58
Nie można tak wierzyć domokrążcom, trzeba umieć powiedzieć nie. Jeśli chcemy zapoznać się z ofertą to najlepiej poprosić o czas na podjęcie decyzji i skonsultować się z kimś kto może nam pomóc. Jeżeli oferta jest faktycznie doba, to akwizytor wróci. Ja zazwyczaj szukałam nowych sprzedawców sama. Rok temu skorzystałam z pomocy firmy, która organizuje zakupy grupowe. Firma nazywa się Ogarniamprąd, a strona tych zakupów to tak jak nazwa https://www.ogarniamprad.pl i od roku mogę ją z ręką na sercu polecić. Faktycznie udało się zaoszczędzić pieniądze, a formalności załatwili za mnie.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama