W powiecie tomaszowskim do 28 lutego odstrzelonych ma zostać łącznie 133 sztuk dzików. To o połowę więcej niż w ubiegłym roku. Myśliwi dostali zalecenia, że mają skupić się na likwidacji loch, aby ograniczyć rozród populacji tych zwierząt.
Odstrzałem zajmie się 13 kół łowieckich, które dzierżawią obwody łowieckie w tomaszowskim, a także nadleśnictwo Tomaszów Lubelski. Rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii szczegółowo określa, ile konkretnie sztuk dzików mają odstrzelić konkretne koła (od jednej sztuki po 17). Myśliwi zajmą się też zagospodarowaniem tusz zabitych zwierząt. Będą mogli je zutylizować lub przeznaczyć na własny użytek do produkcji mięsa.
– Decyzja o odstrzale sanitarnym wynika z ogólnej sytuacji epizootycznej w kraju związanej z wirusem ASF. Nie bez znaczenia jest położenie powiatu tomaszowskiego w sąsiedztwie z Ukrainą, gdzie występują ogniska tej choroby. To działania profilaktyczne, aby ochronić nasz powiat, który dziś nie jest skażony wirusem przed ryzykiem wystąpienia tej choroby – mówi Janina Wojtas, powiatowy lekarz weterynarii w Tomaszowie Lubelskim.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze