Jest Pan jednym z założycieli Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego, a od niedawna przewodniczącym tego komitetu....
– Zostałem powołany na to stanowisko, kiedy zakończyła się kadencja pana Janusza Kawałki, pomysłodawcy i inicjatora powstania Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. Postawiono przede mną zadanie organizacji jubileuszowej, dziesiątej kwesty. Na szczęście mam wsparcie członków komitetu, w tym pana Janusza. Naszym zadaniem, tak jak dotychczas, będzie odnowa jak największej liczby zabytkowych pomników i nagrobków.
Jakie są potrzeby w zakresie odnowy zamojskiej nekropolii?
– Mimo iż co roku odnawiamy kolejne zabytkowe nagrobki, to potrzeby są nadal ogromne. Jedne obiekty wymagają gruntownych remontów, inne drobniejszych, ciągłych napraw i renowacji. Warto podkreślić, że renowacja musi odbywać się w specjalnych warunkach czy pracowniach, bo mamy do czynienia z zabytkowymi obiektami architektury sakralnej. Nad wszystkim czuwa wojewódzki konserwator zabytków, a na liście konserwatorskiej znajdują się 204 obiekty. Co roku typujemy 3-4 i w zależności od tego, jaką ilością środków dysponujemy, przygotowujemy kosztorysy prac i wybieramy te obiekty, które naszym zdaniem wymagają pilnych działań.
Dlaczego warto wspierać kwestę?
– Często odwiedzamy groby naszych rodzin i znajomych i dbamy o nie, bo chcemy, by towarzyszyła nam pamięć o ludziach bliskich naszemu sercu. Ale trzeba pamiętać, że są nagrobki opuszczone, bo nie ma już osób, które mogłyby się nimi opiekować. To miejsca spoczynku ludzi zasłużonych dla naszej lokalnej społeczności: żołnierzy, działaczy społecznych, ludzi nauki i kultury, który dbali o nasze lokalne społeczności za życia. Podziękujmy im, dbając o ich miejsca spoczynku.
Zobacz, na co zostały przeznaczone pieniądze z dotychczasowych kwest
Napisz komentarz
Komentarze