Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:18
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Dbajmy o groby zapomniane

Rozmowa z Łukaszem Kotem, przewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.
Zamość: Dbajmy o groby zapomniane

Jest Pan jednym z założycieli Społecznego Komitetu  Odnowy Cmentarza Parafialnego, a od niedawna przewodniczącym tego komitetu....

 – Zostałem powołany na to stanowisko, kiedy zakończyła się  kadencja pana Janusza Kawałki, pomysłodawcy i inicjatora powstania Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza  Parafialnego w Zamościu. Postawiono przede mną zadanie organizacji jubileuszowej, dziesiątej kwesty. Na szczęście mam  wsparcie członków komitetu, w tym pana Janusza. Naszym  zadaniem, tak jak dotychczas, będzie odnowa jak największej  liczby zabytkowych pomników i nagrobków. 

 

Jakie są potrzeby w zakresie odnowy zamojskiej  nekropolii?

– Mimo iż co roku odnawiamy kolejne zabytkowe nagrobki, to  potrzeby są nadal ogromne. Jedne obiekty wymagają gruntownych remontów, inne drobniejszych, ciągłych napraw i  renowacji. Warto podkreślić, że renowacja musi odbywać się w specjalnych warunkach czy pracowniach, bo mamy do  czynienia z zabytkowymi obiektami architektury sakralnej. Nad wszystkim czuwa wojewódzki konserwator zabytków, a na  liście konserwatorskiej znajdują się 204 obiekty. Co roku  typujemy 3-4 i w zależności od tego, jaką ilością środków  dysponujemy, przygotowujemy kosztorysy prac i wybieramy  te obiekty, które naszym zdaniem wymagają pilnych działań.

 

Dlaczego warto wspierać kwestę?

 – Często odwiedzamy groby naszych rodzin i znajomych i dbamy o nie, bo chcemy, by towarzyszyła nam pamięć o ludziach bliskich naszemu sercu. Ale trzeba pamiętać, że są nagrobki opuszczone, bo nie ma już osób, które mogłyby się nimi opiekować. To miejsca spoczynku ludzi zasłużonych dla naszej lokalnej społeczności: żołnierzy, działaczy społecznych, ludzi nauki i kultury, który dbali o nasze lokalne społeczności za życia. Podziękujmy im, dbając o ich miejsca spoczynku.

 

Zobacz, na co zostały przeznaczone pieniądze z dotychczasowych kwest


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Stan Chas 30.10.2016 15:23
Inicjatywa o odnawianiu grobów opuszczonych jest bardzo pozyteczna , nie mniej jednak należy zwrócić uwagę na wewnętrzne alejki które są w opłakanym stanie,ubytki, dziury itp.Następny problem to brudzenie nagrobków przez ptaki, które niestety przysparzją wiele kłopotów, problem ten moż by było częściowo rozwiązać, ale niestety administracja cmentarza jest zbyt nieuprzejma i nie zainteresowana na proźby osób podnoszących ten problem.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama