Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 23:49
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Chcemy do starosty, nie pułkownika!

To niepozorna, ale ważna dla historii Zamościa budowla. Przez ponad 20 lat funkcjonowało tutaj m.in. starostwo, do którego przyjeżdżali petenci z całego regionu. Prawdziwy rozkwit tej instytucji odnotowano podczas urzędowania Jana Janusza Pryzińskiego, dziarskiego starosty w mundurze.
Chcemy do starosty, nie pułkownika!

Autor: Adam Gąsianowski

Budynek dawnego starostwa przy ul. Akademickiej w Zamościu powstał w pierwszej połowie XVIII w. Funkcjonowała tutaj wówczas tzw. scholasteria (mieszkali tam kanonicy). W pierwszej połowie XIX w. gmach został rozbudowany. Powstała w ten sposób dwukondygnacyjna budowla w kształcie prostokąta z niskim, czterospadowym dachem. Przejęło ją wojsko. Były tam m.in. mieszkania, koszary oraz areszt. Od 1866 r. w budynku funkcjonował natomiast urząd powiatowy, a później zamojskie starostwo (w latach 1918-1940). W tym miejscu bywał Zygmunt Klukowski, zasłużony lekarz, społecznik i kronikarz ze Szczebrzeszyna. 
Według niego "prestiż" przedwojennego starostwa (które raczej nie było instytucją lubianą) został podniesiony zwłaszcza podczas urzędowania pułkownika Jana Janusza Pryzińskiego, którego pod koniec lat 20. ub. wieku mianowano zamojskim starostą (był on wcześniej oficerem II Brygady Lergionów oraz dowódcą pułku kawalerii w Złoczowie). 
"Zjawił się w Zamościu w mundurze pułkownika, obwieszony orderami, bardzo przystojny, elegancki, z dumnie podniesioną głową (...)" – wspominał w swoich dziennikach Klukowski. "Zaczął od razu rządzić w powiecie po wojskowemu, wydając rozkazy na prawo i lewo. Przede wszystkim uporządkował biura starostwa i Wydziału Powiatowego (...) i podniósł do niezwykłego dotychczas poziomu prestiż urzędu, dodając mu splendoru swoją osobistą prezencją". 
Pryziński piastował stanowisko starosty do połowy 1932 r. (jego stanowisko zajął Leon Zamecznik). To m.in. z jego inicjatywy zbudowane zostało cywilne lotnisko sportowe Zamość – Mokre. Na skutek interwencji starosty Ordynacja Zamojska odnowiła także szczebrzeszyński Ratusz. Dbał również o wygląd i stan sanitarny Zamościa. Uporządkowano wówczas place i m.in. staromiejskie podwórza (wyburzono mnóstwo drewnianych przybudówek) oraz założono w mieście plac autobusowy. 

(Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama